Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Цвинтар на Повонзках (Stare Powązki) був заснований у 1790 році. Його заснували, коли поховання на інших невеликих варшавських парафіяльних цвинтарях були заборонені. Ділянка землі була подарована місту родиною Шимановських.
Урочисте освячення цвинтаря відбулося через 2 роки, 20 травня 1792 року. На його території було збудовано костел св. Кароля Боромеуша за проєктом Домініка Мерліні. Тут почали ховати багатих мешканців Варшави.
Алея Заслужених на Старих Повонзках у Варшаві
Цвинтар Старі Повонзки у Варшаві неодноразово розширювався і зараз має площу 43 гектари, що майже дорівнює розміру держави Ватикан. На його території поховано понад мільйон осіб. У 1918 році, після відновлення незалежності Польщі, на цвинтарі була зведена Алея Заслужених. Ця алея є некрополем вшанування пам’яті про героїв, які загинули в боротьбі за незалежність Польщі.
На Повонзках можна знайти могили найважливіших польських акторів, художників і політиків, таких як Станіслав Монюшко, Владислав Реймонт, Стефан Стажинський, Ян Кєпура, Стефан Ярач і Густав Голоубек. Цей варшавський цвинтар часто називають національним некрополем.
Однією з найважливіших могил на Старих Повонзках є так звана Могила п'яти полеглих. Тут поховані п'ятеро чоловіків, убитих росіянами під час патріотичної демонстрації у Варшаві 27 лютого 1861 року. Їхній похорон, який відбувся 2 березня 1861 року на Повонзькому цвинтарі, став великою політичною і громадською демонстрацією проти російської окупаційної влади.
Старі Повонзки не були знищені під час Варшавського повстання
Після Другої світової війни цвинтар був єдиним обʼєктом у Варшаві, який німці не встигли знищити. У повоєнний період Старі Повонзки поступово занепадали. Деякі родини вимерли або роз'їхалися по світу. Єжи Вальдорф, письменник, публіцист і музичний критик, взявся за порятунок пам'ятників. Він заснував Громадський комітет з догляду за старим цвинтарем Повазки та переконав відомих акторів зібрати гроші на порятунок цвинтаря. Пізніше до них приєдналися письменники та політики. Хоча Вальдорф помер 25 років тому, комітет все ще існує, він безперервно працює вже 49 років. На сьогодні вдалося врятувати 1 тисячу 600 об'єктів.
Цікаві факти про Палац культури і науки у Варшаві
Лазенки Крулевські: історія та сучасність найкрасивішого парку Польщі
Історія королівського замку у Варшаві
На Старих Повонзках можна побачити найкрасивіші надгробки, які були створені відомими митцями. Саме тут залишили свої роботи найвидатніші польські скульптори 19-20 століть, такі як Зигмунт Отто, Вацлав Шимановський, Болеслав Сиревич або Едвард Віттінг.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!