Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
«Мала нервовий день, переходила дорогу через пішохідний перехід, гортала плейлист на мобільному, мене зупинила поліція і виписала штраф 200 злотих», – розповідає киянка Людмила Рак. Вона з подивом дізналась, що користуватися мобілкою не можна, коли переходиш дорогу у Польщі.
Штраф за неправильне користування мобільним телефоном
Інцидент трапився у центрі Варшави, і претензії поліцейських були обґрунтовані. Відповідно до норм Kodeksu Wykroczeń (Кодекс про адміністративні правопорушення), у Польщі заборонено користуватися телефоном, навушниками або іншими електронними пристроями, коли ви йдете через пішохідний перехід. Це загрожує штрафом до 300 злотих. Норми законодавства повʼязані з безпекою на дорозі, пішоходів та водіїв. До того ж, у Польщі існує величезна кількість спецтранспорту, який має пріоритет дорожнього руху, а також право проїзду на сигнал світлофора, що забороняє рух. Спочатку ми чуємо гучну сирену, а потім бачимо автомобіль, що наближається.
А водій може отримати штраф 300 злотих за телефон у руках, якщо його помітила таємна поліція навіть на світлофорі. Якщо це просто навігатор – для нього має бути утримувач. Законно карають у Польщі за ввімкнений двигун авто, якщо машина стоїть. Наприклад, прогрів автомобіля більш ніж 1 хвилину, якщо він стоїть, карається штрафом 100 злотих, згідно з нормами того ж кодексу. Це викликано вимогами до охорони навколишнього середовища, бо такий автомобіль виділяє надмірну кількість вихлопних газів.
5000 злотих або арешт за захаращення під'їзду
Поляки дбають і про чистоту паркінгів та під'їзду. За зимову гуму, велосипеди старі меблі чи непотрібний мотлох на паркувальному місці або біля нього, а також у під'їзді, можна отримати величезний штраф. А іноді захаращення проходів карається навіть позбавленням волі. Заборони на захаращення проходів або вільного доступу до евакуаційних шляхів прописані не лише правилами конкретних житлових кооперативів, а й урядовими протипожежними нормами. Наприклад, Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpozarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Постановою Міністра внутрішніх справ та адміністрації про протипожежний захист будівель, інших будівельних об'єктів та територій).
Коляски, велосипеди та різні великогабаритні предмети у під'їзді зберігати суворо заборонено, оскільки це може перешкоджати виходу людей у разі надзвичайної евакуації. При першому порушенні мешканців попереджають та залишають припис. Якщо порушення відбувається систематично і захаращення набуває масштабного характеру, а також при невиконанні припису, пожежний інспектор може виписати штраф у розмірі до 5000 злотих. У складних ситуаціях порушника можуть позбавити волі на 30 днів. Якщо сталася пожежа, і доведено, що речі у підʼїзді заважали гасінню, можна отримати до 10 років позбавлення волі, якщо є жертви.
Також у Польщі заборонено матюкатися у громадських місцях – любителям сказати міцне слово загрожує покарання до 1500 злотих.
Якщо ви залишаєте дитину до 7 років одну в будинку, і на це скаржаться сусіди ( навіть за відсутності загрози для життя неповнолітнього), муніципальна поліція може накласти штраф на батьків від 20 до 5000 злотих.
Розпиття алкоголю у громадських місцях карається штрафом у 100 злотих. А ось за їзду на велосипеді пʼяним (вміст алкоголю в крові від 0,2 до 0,5 проміле) можна отримати штраф 1000-2500 злотих або арешт на 14 діб.
Незважаючи на те, що у Польщі популярні великі тераси та балкони, експлуатувати їх потрібно правильно. Якщо сусідам заважає дим із гриля з вашої тераси або ви вибиваєте килими на балконі, за це можна сплатити штраф 500 злотих.
Перед збиранням грибів - зайдіть на сайт Міністерства клімату та навколишнього середовища.
Найнезвичайніший штраф загрожує грибникам. Про це мало хто знає, але у Польщі не можна збирати гриби у тих частинах лісу, де є заборона на вхід. Заборона на збирання грибів діє також у заповідниках та національних парках. За це гаманець може схуднути на 500 злотих. А покарання розміром до кількох тисяч злотих можна отримати за збирання грибів, що знаходяться під охороною. У Польщі таких аж 17 видів. Точний перелік грибів можна знайти на офіційному сайті Міністерства клімату та навколишнього середовища.
А які незвичні штрафи довелось сплатити вам?
Пишіть нам: redakcja@sestry.eu
Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!