Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Жирний четвер або масний четвер у християнському календарі — останній четвер перед Великим постом. Його дата напряму залежить від Великодня. Тож щороку Жирний четвер припадає на різні дати.
Цього року Жирний четвер у Польщі припадає на 8 лютого
Однак не всі знають, що це солодке свято бере свої джерела з дохристиянських часів. Давні словʼяни та римляни у цей день святкували прихід весни, який для них був так званим "жирним днем". Святкування полягало у вживанні жирної їжі та випиванні вина. Насамперед їли м'ясо, а на десерт подавали пончики з хлібного тіста, які начиняли салом і свинячим жиром. У Польщі традиція Жирного четверга з'явилася в 16 столітті. Це був початок жирного тижня, під час якого всі хотіли наїстися досхочу перед 40-денним Великим постом. Пончики смажили на смальці і щедро посипали шкварками. У наш час це свято асоціюється з солодощами. Прийнято вважати, що цього дня обов'язково потрібно з'їсти хоч один пончик.
У багатьох регіонах Польщі їдять не тільки пончики, а й регіональні солодощі. Серед яких - анельські руханьці або креплі та пурцлі.
Анельські руханьці
Анельські руханьці — це дріжджові млинці, що походять з Анілова (гміна Пасленк). Історія та рецепт випічки походить зі старих вармінських звичаїв і датується 1940-ми роками. Ці злегка довгасті печені коржики традиційно обирають у Жирний четвер мешканці польської Вармії.
Наступні три регіони Польщі мають свої традиційні солодощі, якими ласують його мешканці у Жирний четвер. В Сілезії, Кашубії та Великопольщі перевагу надають місцевим кондитерським виробам.
Сілезькі креплі
У Сілезії в Жирний четвер їдять креплі. Назва має давнє походження, але важко визначити, звідки вона насправді походить - зазвичай такі назви запозичуються з німецької мови, але це не той випадок. Згідно з сілезькою хронікою, опублікованою у Франкфурті та Лейпцигу в 1714 році (Der Schlesischen Kern-Chronicke), слово “креплі” здавна існувало в окремій сілезькій мові, яка використовувалася для мовлення та мистецтва, і завжди стосувалося кондитерського виробу.
Ззовні крапель нагадує пончик, але має більше овальну форму.
Кашубські пурцлі
Ще одним частуванням у Жирний четвер є кашубські пурцлі, які нагадують маленькі пончики. Пурцлі були особливими ритуальними ласощами, які смажили переважно під перед початком Великого посту. Про звичай смажити пурцлі з житнього борошна писав у своєму кашубському словнику преподобний Шихта.
Читайте також: Які страви польської кухні варто спробувати
Рогалики з білим маком
Святомартинський рогалик - це традиційний познанський делікатес, який випікають на честь Дня святого Мартина, покровителя столиці Великопольського воєводства. Вони готуються з листкового тіста, наповненого багатою начинкою з білого маку, горіхів і зацукрованої цитрусової цедри. Ці рогалики замість пончиків їдять у Жирний четвер мешканці деяких районів Великопольського воєводства. Їх також їли здавна перед початком посту у багатших домах Познані.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!