Доля Любліна протягом століть була дуже мінливою. На піку свого розвитку місто називали другою столицею Польщі, а у гірші часи його вважали звичайним провінційним містечком.
Сьогодні Люблін, здається, подолав більшість своїх негараздів і знову увійшов у свій „золотий вік”. Його варто відвідати, адже на кожному кроці можна знайти сліди історії, традицій, чудову природу, неймовірну архітектуру, а також відчуття великого потенціалу цього "східного форпосту” Польщі. Крім того, попри лінивий та досить повільний темп життя, — що також є перевагою — тут цілий рік відбуваються культурні події і не бракує атракцій для любителів активного відпочинку.
Читайте також: Що подивитися у Вроцлаві
Люблін — столиця фестивалів
До найпопулярніших фестивалів, які щорічно організовуються в Любліні, належать такі:
- Фестиваль люблінських легенд;
- Європейський фестиваль смаку;
- Фестиваль люблінців.
- Фестиваль єврейської культури в Любліні;
- Фестиваль мистецтва у публічному просторі "Відкрите місто";
- Фестиваль "Театральні конфронтації".
Цікаві місця в Любліні
Люблінський замок
Про Люблінський замок часто говорять, що він "не схожий на замок". Це неоготична будівля, спроєктована Яном Штомпфом і Яном Гемпелем і призначена для в'язниці з емблемами каральної та офіційної влади. Емблеми — це металеві сокири, прикріплені до в'язки лікторських прутів на баштах у передній частині замку. Друга половина 20 століття в історії замку була позначена темними сторінками. Під час Другої світової війни нацисти облаштували тут катівню. Після війни погана репутація місця підтримувалася комуністичною владою. Замок не був реабілітований до 1954 року, коли в його стінах було створено музей, який існує донині.
Каплиця Пресвятої Трійці у Любліні
Розташована на Замковій горі, ця каплиця з 14 століття є одним з найважливіших місць у Любліні. Це визначають візантійські розписи, якими король Владислав Ягайло наказав прикрасити її інтер'єр у першій половині 15 століття. Стіни римо-католицького храму прикрашають картини релігійного змісту в дусі православної церкви, що є унікальним символом співіснування східної та західноєвропейської культури. Серед зображень святих та біблійних сюжетів можна побачити фрески із зображенням самого Владислава Ягайла. Це єдині зображення короля, зроблені за його життя.
Замкова вежа — Донжон
Романська оборонна вежа, яку ще називають "Донжон", є найстарішою спорудою на замковому пагорбі. Вона була побудована в першій половині 13 століття з каменю та цегли. Вежа заввишки близько 20 м, зі стінами товщиною до 4 м на першому поверсі. Верхній поверх освітлюється біфорієм — характерним для романських будівель віконним отвором, розділеним на дві частини кам'яною колоною. На вершині вежі знаходиться оглядовий майданчик, з якого відкривається чудовий краєвид на Старе місто.
Старе місто Любліна
Небагато міст у Польщі можуть похвалитися таким гарно розташованим Старим містом. Однак саме в Любліні середньовічне міське планування і багатство орнаментів багатовікових кам'яниць захоплюють туристів своєю автентичністю. На вуличках Старого міста, що просякнуті історією, розташовано безліч архітектурних пам'яток різних епох.
Краківська брама
Краківська брама, один із символів міста, була побудована в 14 столітті разом з міськими мурами. Своєю назвою вона завдячує історичному шляху, який вів з Кракова через Люблін до Вільнюса. Вежа була спостережним пунктом для пожежної команди, звідси також лунав міський сигнал сурми. Тут також мешкав годинникар, який обслуговував розташований на ній годинник. У середині 16 століття до цегляного готичного фундаменту прибудували восьмигранну вежу. Будівля увінчана бароковим куполом з монограмою SAR (Станіслав Август Рекс) і датою 1782 року.
Читайте також: Що подивитися в Познані
Підземний люблінський маршрут
Люблінський підземний маршрут — це майже 300-метровий туристичний маршрут, що проходить під Ринковою площею та кам'яницями Старого міста. Він був створений шляхом з'єднання коридорами кількох підвалів Старого міста з 16 та 17 століть. Маршрут починається в будівлі Старої ратуші, потім проходить під вулицями Злота та Архідіаконською аж до Площі По Фарце. Прогулянка маршрутом Люблінського підземелля — це подорож у часі, під час якої можна дізнатися про історію розвитку Любліна. Її наближають до вас макети, що зображують місто протягом століть. Родзинкою підземної подорожі є рухома вистава, збагачена світлом і звуком, створена на основі картини, що зображує пожежу Любліна в 1719 році.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!