Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Сезонна робота для українців у Польщі є можливою в певних галузях і тільки на певний період часу. Вона визначається значно вищим попитом на робочу силу в різні сезони року. Сезонність роботи характеризується повторюваністю виду діяльності.
Що таке сезонна робота?
Загалом, сезонна робота — це робота в галузях, які залежать від пори року або погодних умов. Найбільший попит на робочу силу — влітку, особливо у сфері сільського господарства.
Сезонний трудовий договір
Укладаючи договір на виконання сезонної роботи, варто звернути увагу на:
- те на який термін він укладається;
- як розраховується заробітна плата;
- який обсяг обов'язків.
У Польщі усні договори мають юридичну силу, однак завжди краще мати письмове підтвердження.
Читайте також: Робота в Польщі без знання мови
Які типи договорів існують для сезонної роботи?
Для сезонних робіт існує кілька типів договорів:
Строковий договір.
Для строкового договору характерним є фіксація періоду, в якому триває робота — коли вона починається і коли закінчується. Цей тип договору можуть укладати також неповнолітні, тобто особи, які не досягли повноліття, але досягли принаймні 15 років.
Цивільно-правовий договір.
До цивільно-правових договорів належать договір доручення та договір на виконання певного завдання (підряду).
Цей тип договору вигідний для роботодавців, оскільки вони звільняються від сплати внесків на соціальне страхування. Однак умови праці відрізняються. Такий договір також можуть укладати особи, які досягли 13 років та старші.
Договір про надання допомоги у зборі врожаю.
Такий договір укладається між фермером, який є власником фермерського господарства, та особою, яка надає йому допомогу у зборі врожаю. Пояснення до закону описує, які саме види діяльності охоплює договір про надання допомоги. Вони повинні бути безпосередньо пов'язані зі збором врожаю фруктів та овочів або з їх подальшим сортуванням та підготовкою до продажу. Таким чином, праця, яка виконується, мусить стосуватися збирання фруктів та овочів, зрізання (наприклад, грибів), збирання овочів безпосередньо з землі або фруктів (яблук та слив), призначених для промисловості. Також можуть кваліфікуватися: видалення зайвих частин рослин, коріння та зовнішнього шару листя (наприклад, цвітної капусти). Крім того, за цим договором можна допомагати у розміщенні врожаю у контейнерах та ящиках, завантажувати на конвеєри, мити та чистити фрукти, упакувати їх у пакети, складати на піддони та обтягувати плівкою. Він також може включати підготовку приміщень для зберігання фруктів і овочів: миття та дезінфекцію стін і підлоги.
Даний договір не може бути укладений на термін, що перевищує 90 днів у календарному році. Договір також покриває медичне страхування.
Читайте також: Як шукати роботу у Польщі?
Де шукати та скільки можна заробляти на сезонних роботах в Польщі
Сезонна робота у сфері громадського харчування та готельної сфери у Польщі.
Працівники кафе, ресторанів і барів можуть отримувати від 20 до 35 злотих брутто за годину. Однак найпоширеніша пропонована ставка — 22-24 злотих брутто. Кухар у барі може заробляти 9,5-10 тисяч злотих брутто на місяць (за договором доручення — приклад пропозиції від травня 2023 року). Бармен та офіціант можуть заробляти 4,5 — 8 тисяч злотих брутто на місяць (приклад пропозиції від травня 2023 року). Працівник кіоску морозива може отримувати 7-9 тисяч злотих брутто на місяць (зразок пропозиції від травня 2023 року) Продавець морозива в Старому місті у Варшаві може розраховувати на 4-8 тисяч злотих брутто на місяць за договором доручення (зразок пропозиції від травня 2023 року)
Сезонні роботи на збиранні врожаю — скільки платять в Польщі?
За збір врожаю, можна заробити в середньому від 19 злотих брутто за годину роботи. За збір полуниці можна заробити від 3000 до 8000 злотих брутто на місяць або від 20 до 35 злотих брутто за годину роботи (зразок пропозиції від травня 2023 року). Сезонні працівники в сільському господарстві та садівництві можуть заробляти від 120 до 200 злотих нетто за робочий день (приклад пропозиції від травня 2023 року).
Сезонні роботи в будівництві — заробітки в Польщі.
В цій сфері часто пропонують мінімальну заробітну плату за договором доручення (22,80 злотих брутто за годину). Хоча є також пропозиції за 30-35 злотих за годину.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!