Ексклюзив
20
хв

Правила утримання собак у Польщі: що треба знати?

У Польщі нема бродячих тварин, водночас у більшості родин є домашні улюбленці. У країні заборонено розводити та продавати тварин у комерційних цілях — цим можуть займатися лише сертифіковані розплідники. А за жорстоке поводження з хвостатими можна отримати термін до трьох років. Яких правил мусить дотримуватися власник тварини в Польщі?

Юлія Ладнова

Утримання собак у Польщі. Фото: Sestry

No items found.

Загальні правила утримання тварин у Польщі

У Польщі діє закон «Про охорону здоров'я тварин та боротьбу із заразними хворобами тварин», а також закон «Про захист тварин». Згідно з цими документами, власник собак та котів та інших домашніх вихованців зобов'язаний:

• Стежити, щоб тварини не забруднювали громадські місця. Це означає, що за собакою потрібно одразу прибирати, тому під час прогулянки треба мати при собі одноразові пакети. Якщо цього не зробити, можна отримати штраф у 500 злотих. За правилами, екскременти тварин потрібно викидати в марковані контейнери для біосміття, але якщо таких немає, то в контейнери для змішаного сміття.

• Під час перевезення та прогулянки власники тварин зобов'язані вживати необхідних заходів безпеки для оточуючих людей й інших тварин. Якщо ваш собака когось вкусив, це може загрожувати штрафом або судом. У Польщі господар зобов'язаний вести собаку на повідку, а тварини бійцівських й агресивних порід мають бути в наморднику. Спускати собаку з повідка дозволяється тільки в тому випадку, якщо пес не агресивний і виконує команди, а також має медальйон-адресник на нашийнику або записку. Штраф за прогулянку без повідка може сягати 250 злотих — навіть якщо пес нікого не вкусив.

• Власники собак зобов'язані стежити за тим, щоб тварини не порушували спокій інших мешканців житлового комплексу та дотримувалися громадського порядку. Це означає, що потрібно стежити, щоб собака голосно не гавкав або не скиглив, особливо в нічний час. Якщо ви залишаєте тварину на самоті на час вашого від'їзду і вона голосно гавкає, то інші мешканці мають право викликати поліцію. Крім цього, собак та інших тварин заборонено залишати без щоденного нагляду та їжі.

До речі, у Польщі вважається, що утримання собак на ланцюгу завдає їм страждань, тому тут не можна тримати тварину на прив'язі понад 12 годин. Але навіть якщо є необхідність, щоб пес був деякий час прив'язаний, то довжина ланцюга, троса чи повідка не може бути менше за 3 метри.

У законі прописано також відповідальність за жорстоке поводження чи вбивство домашніх тварин. За це можна отримати від 3 до 5 років в'язниці. 

Не можна залишати собаку закритого в автомобілі в спеку — це карається штрафом до 500 злотих. А якщо тварина від цього помирає, то справа може кваліфікуватися як жорстоке поводження і дійти до суду.

Жорстоким поводженням у Польщі також вважається поганий догляд за твариною, недостатня кількість їжі, а також не своєчасне звернення до ветеринара, якщо тварина довго хворіє та страждає. 

Де не можна гуляти із собакою в Польщі?

Вигул заборонено на спортивних та дитячих майданчиках, пляжах, кладовищах, на території лікарень та у місцях масового скупчення людей. А от у громадський транспорт із собаками можна, але вони мають бути на повідку та в наморднику. Без цього можна заплатити 500 злотих штрафу.

Зазначимо, що іноземці, які перебувають на території РП зі своїми тваринами, також зобов'язані дотримуватись усіх норм польського законодавства щодо утримання та вигулу домашніх тварин. 

Які щеплення для собак є обов'язковими та рекомендованими в Польщі?

У Польщі існує обов'язкова вакцинація від сказу для собак віком від трьох місяців (решта щеплень є рекомендованими і робляться за бажанням, хоча Всесвітня асоціація ветеринарів дрібних тварин радить робити чотири щеплення — проти сказу, чуми, парвовірусу та хвороби Рубарта). Вперше власники собак повинні вакцинувати своїх вихованців у 3-4 місяці, а потім повторювати щеплення щороку. Вакциновані собаки вносяться до спеціального реєстру, а власнику видається свідоцтво або вноситься запис до ветеринарного паспорта тварини. Якщо не зробити щеплення від сказу, можна заплатити штраф до 500 злотих. А ось чіпувати домашнього вихованця необов'язково, але слід враховувати, що паспорт видають тільки чіпованій тварині. 

Податок на собак у Польщі: в яких містах платять і скільки?

Власники собак у Польщі зобов'язані сплачувати щорічний податок, але необхідність сплати такого податку, його розмір та спосіб реєстрації тварин визначає кожна гміна окремо. У 2023 році максимальний податок на тварину в Польщі був 150,93 злотих на рік. Деталі податкових зобов'язань власникам собак слід шукати на офіційній сторінці гміни за місцем проживання. Зазначимо, що більшість міст взагалі не запроваджувало цей податок, але він оплачувався у Кракові, Щецині, Сопоті, Гижицьку, Свиноуйсьці. Повністю від собачого податку відмовилися у Варшаві, Познані, Каліші, Вроцлаві, Остшешуві, Гнєзно, Жешуві. Також від його сплати звільняються власники собак віком понад 65 років, самотні люди похилого віку, а також люди з інвалідністю, для яких пес є помічником.

No items found.

Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
куди піти з дитиною восени польща варшава

Осінні розваги для дітей у Варшаві:

1. Pumpkin Farm w Powsinie — гарбузове щастя

Адреса: Powsin, ul. Drewny 17

До кінця жовтня під Варшавою працює гарбузова ферма, і це чудова ідея для виїзду в теплий сонячний день усією родиною чи з друзями. Тисячі яскравих гарбузів, солом'яні лабіринти, тарзанка для дітей, гойдалки та батути, фермерські візки, в яких можна весело покататися, баггі та машинки для дітей. А ще — міні-зоопарк, де можна погодувати кроликів, кіз, гусей та альпак, а також побачити індиків та курчат. А ще тут готують гарбузовий латте. Вхід коштує 35 злотих, а працює ферма щодня — з 9 до 18 години. 

2. Klockownia — будуємо дім своєї мрії

Адреса: Galeria Renova, 1 pietro, ul. Rembielińska 20

CH Górczewska, poziom 0, ul. Górczewska 218

Є місця, в яких весело всім — від 1 до 99 років. Це розвивальний майданчик Клоковня. Тут безліч ігрових зон з конструктором і кубиками різних розмірів. Можна спорудити як космічний корабель з мікросхемами, так і Ейфелеву вежу, або побудувати будинок із великих пластмасових блоків. Провести тут точно можна кілька годин. 

Особлива радість для малюків — знести побудовану конструкцію. Це ніби кульмінація процесу, до того ж на руїнах старого можна побудувати нове. Клоковня — гарний варіант у погану погоду. Тут також проходить безліч майстер-класів для дітей різного віку. Ціна відвідування від 42 злотих, і вона залежить від кількості годин і дня тижня. 

3. Naturalny plac zabaw — для розвитку тактильних відчуттів і уяви

Адреса: Mrówcza 193A

У променях осіннього сонечка круто пограти у міському саду, де все натуральне — тут немає пластику і навіть металу, натомість навколо дерево, камінь і пісок. Навіть замість стандартної лави — товста колода. Тут величезне місце для фантазії, дерев'яні палички стають вудками, а круглі камені можуть бути фрикадельками, тут можна стрибати по калюжах і зварити суп з листя. Така проста та така цінна локація серед кам'яних джунглів. 

Zarząd Zieleni столиці побудував 10 природних ігрових майданчиків у трьох районах — Мокотуві, Волі та на Празі-Пулноц. На Мокотуві ігрові майданчики створені в Park Dolinka Służewska (тут дві зони — для дітей молодшого та старшого віку), OSiR Mokotów (сквер біля ul. Gibalskiego, в Małym Parku, біля ul. Bernardyńskiej та ul. Dolnej), а також у сквері Gwiazda Polski. На Волі локації можна знайти на ul. Redutiwa, у сквері Alojzego Pawełka. А на Празі-Пулноц — у сквері на ul. Kepna.

4. Be Happy Museum — територія небанальних фотозон

Адреса: al. Jerozolimskie 148

Приходьте сюди, коли на вулиці дощ, а в душі — хандра. Адже як можна нудьгувати серед яскравих фарб та грандіозних експозицій у найкращих традиціях Tik Tok та Instagram! Не забудьте зарядити телефон і підготуйте картку пам'яті, адже це місце — рай для любителів селфі. Кімната ілюзій, ванна кімната з горою рожевих кульок, в яку дозволяють стрибнути. Можна посидіти на величезному французькому бульдогу, приміряти кольорові перуки, відчути себе домогосподаркою в стилі старих американських фільмів або продавцем у величезному фургоні з морозивом. Практично всі експонати можна чіпати руками. А потім випити какао з вежею збитих вершків і кольоровими посипками. Нехай це не зовсім корисно, проте гарантовано піднімає настрій. Вхід коштує 60 злотих, дітям до трьох років — безкоштовно. 

5. Manufaktura Czekolady — шоколад власними руками

Адреса: ul.Marszałkowska 9/15

Сюди приходять, аби насолодитися чашкою гарячого шоколаду ​​або смачною шоколадкою з фруктами чи горіхами, зробленою своїми руками. На Шоколадній мануфактурі регулярно проводять майстеркласи для дітей і дорослих, де за півтори години можна дізнатися всі секрети виготовлення шоколаду. Ціна питання — від 60 злотих. 

6. Парк розваг Frajdalandia — приборкання хижих соколів

Адреса: Буди Iłowskie 14A, 96-520

За годину їзди від Варшави є незвичайний парк розваг, де є не тільки міні-зоопарк, мотузковий парк, кілька ігрових майданчиків, лісове містечко, дерев'яний лабіринт, надувні атракціони і залізниця. І навіть не тільки африканські страуси, віслюки, альпаки, шотландські поні, свині, лисиці й кролі, яких можна годувати. Тут відбуваються шоу соколиного полювання, де можна познайомитися з хижими птахами та сфотографуватися з ними. На екофермах діти дізнаються, як вирощуються овочі та фрукти, а також зможуть спробувати їх прямо з грядки. 

Вартість відвідування — 59 злотих.

7. Muzeum Wsi Mazowieckiej — відпочинок від цивілізації

Адреса: Gabriela Narutowicza 64, 09-200 Sierpc

Ще один варіант поїздки вихідного дня (за 135 кілометрів від Варшави) — етнографічний парк, куди перенесли цілі старовинні сільські двори разом з господарськими спорудами, школою, церквою, кузнею і корчмою. Поряд із будинками розбиті грядки, у сараях квокчуть кури, а довкола — безкраї поля і луки, на яких пасуться корови. На це неквапливе сільське життя можна не лише дивитися з боку, а й взяти в ньому участь. До кінця вересня кожну неділю у музеї проходить фестиваль «Неділі у скансені» з демонстрацією народних промислів, ярмарком та виступом фольклорних ансамблів. Вхідний квиток — від 25 злотих.

8. Muzeum Wojska Polskiego — світ полководців і королів

Адреса: Cytadela Warszawska — Plac Gwardii Pieszej Koronnej — Pawilon Południowy, Dymińska 13

У Музеї війська польського для дітей є спеціальна програма із захоплюючою розповіддю від гіда. У вітринах виставлені обладунки польських королів і мундири різних армій, зразки озброєння від епохи Середньовіччя до XVIII століття, а також справжнє сідло Наполеона з часів єгипетських походів. На вулиці поруч із музеєм — літаки та бронетехніка часів Першої та Другої Світової війни. Ціна відвідування — 35 злотих.

Фото: Lukasz Kopec

9. Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek — чарівний світ ляльок

Адреса: ul. Podwale 15

Не думайте, що тут буде цікаво лише дівчатам — хлопці теж розглядають експонати не без задоволення. Тут понад 100 мініатюрних будиночків для ляльок з різних країн. Інтер'єр кожного опрацьований до дрібниць. Це справжній ляльковий світ з мініатюрними вітальнями, спальнями, кухнями й крихітними меблями й сантехнікою. У ляльок є школа, спортзала, швейна майстерня, весільний салон, церква і навіть келія для черниць. Вартість відвідування — від 42 злотих. 

10. Papugarnia Carmen — ручні папуги бажають познайомитись

Адреса: al. Jerozolimskie 200

Барвистий світ тропіків з яскравими папугами — тут можна побачити, доторкнутися і погодувати понад 100 папуг. Птахи не бояться людей і прагнуть спілкуватися. Охоче сідають на плече й руку, дають себе погладити і беруть частування. Корм для пернатих спеціальний, його можна придбати у папугарні. І все це — за 39 злотих.

20
хв

Куди піти з дитиною восени у Варшаві? Осінні розваги кличуть

Юлія Ладнова
канікули 2024-2025 вихідні дні свята Польща

Шкільні канікули й вихідні дні в 2024-2025 навчальному році в Польщі:

Осінні канікули 2024

Осінніх канікул у Польщі немає. Восени школярі мають два офіційні вихідні: 1 листопада (п'ятниця) — «Свято всіх Святих» і 11 листопада (понеділок) — День Незалежності Польщі.

Зимові канікули або ферії 2024-2025

Різдвяні святкові вихідні розпочнуться 23 грудня 2024 (понеділок) і триватимуть до 1 січня 2025 (середа).

Термін проведення зимових канікул (ферій) у Польщі щороку визначає Міністерство освіти — це два тижні в період січень-лютий. Разом з тим чіткі дати залежать від воєводства. У 2024/2025 навчальному році розклад зимових канікул у різних польських воєводствах буде таким:

З 20 січня по 2 лютого 2025: Куявсько-Поморське, Любуське, Малопольське, Свєнтокшиське, Великопольське воєводства;

З 27 січня до 9 лютого 2025: Підляське, Вармінсько-Мазурське воєводства;

З 3 лютого по 16 лютого 2025: Нижньосілезьке, Мазовецьке, Опольське та Західнопоморське воєводства;

З 17 лютого до 2 березня 2025: Люблінське, Лодзьке, Підкарпатське, Поморське, Сілезьке воєводства.

Розподіл дат зимових канікул між різними воєводствами Польщі — це стратегія, яка дозволяє розвантажити туристичні центри, а також знизити ризик ДТП на дорогах.

Також вихідним днем буде 6 січня — свято Трьох королів (понеділок).

Весняні канікули 2025

Весняні канікули триватимуть з 17 по 22 квітня 2025 року.

Учні також матимуть вихідні під час випускних іспитів (матура) та іспитів восьмикласника, терміни для яких має встановити директор Центральної екзаменаційної комісії до 20 серпня 2024 року.

Додаткові вихідні дні навесні:

у звʼязку зі святами передбачаються: ,

22 квітня (п’ятниця) — другий день Великодня; 1 травня (четвер) — День праці; 9 червня (четвер) — Боже Тіло.

Дата завершення навчального процесу у 2024/2025 навчальному році — 27 червня 2025 року, тобто літні канікули в польських школах розпочнуться 28 червня 2025 року.

20
хв

Коли в 2024/2025 навчальному році шкільні канікули в Польщі?

Sestry

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Готували кібервійну: у Польщі викрили диверсантів з РФ і Білорусі

Ексклюзив
20
хв

У польській лікарні померла 25-річна українка та її ненароджена дитина

Ексклюзив
20
хв

Спокуса Туска

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress