Загальні правила утримання тварин у Польщі
У Польщі діє закон «Про охорону здоров'я тварин та боротьбу із заразними хворобами тварин», а також закон «Про захист тварин». Згідно з цими документами, власник собак та котів та інших домашніх вихованців зобов'язаний:
• Стежити, щоб тварини не забруднювали громадські місця. Це означає, що за собакою потрібно одразу прибирати, тому під час прогулянки треба мати при собі одноразові пакети. Якщо цього не зробити, можна отримати штраф у 500 злотих. За правилами, екскременти тварин потрібно викидати в марковані контейнери для біосміття, але якщо таких немає, то в контейнери для змішаного сміття.
• Під час перевезення та прогулянки власники тварин зобов'язані вживати необхідних заходів безпеки для оточуючих людей й інших тварин. Якщо ваш собака когось вкусив, це може загрожувати штрафом або судом. У Польщі господар зобов'язаний вести собаку на повідку, а тварини бійцівських й агресивних порід мають бути в наморднику. Спускати собаку з повідка дозволяється тільки в тому випадку, якщо пес не агресивний і виконує команди, а також має медальйон-адресник на нашийнику або записку. Штраф за прогулянку без повідка може сягати 250 злотих — навіть якщо пес нікого не вкусив.
• Власники собак зобов'язані стежити за тим, щоб тварини не порушували спокій інших мешканців житлового комплексу та дотримувалися громадського порядку. Це означає, що потрібно стежити, щоб собака голосно не гавкав або не скиглив, особливо в нічний час. Якщо ви залишаєте тварину на самоті на час вашого від'їзду і вона голосно гавкає, то інші мешканці мають право викликати поліцію. Крім цього, собак та інших тварин заборонено залишати без щоденного нагляду та їжі.
До речі, у Польщі вважається, що утримання собак на ланцюгу завдає їм страждань, тому тут не можна тримати тварину на прив'язі понад 12 годин. Але навіть якщо є необхідність, щоб пес був деякий час прив'язаний, то довжина ланцюга, троса чи повідка не може бути менше за 3 метри.
У законі прописано також відповідальність за жорстоке поводження чи вбивство домашніх тварин. За це можна отримати від 3 до 5 років в'язниці.
Не можна залишати собаку закритого в автомобілі в спеку — це карається штрафом до 500 злотих. А якщо тварина від цього помирає, то справа може кваліфікуватися як жорстоке поводження і дійти до суду.
Жорстоким поводженням у Польщі також вважається поганий догляд за твариною, недостатня кількість їжі, а також не своєчасне звернення до ветеринара, якщо тварина довго хворіє та страждає.
Де не можна гуляти із собакою в Польщі?
Вигул заборонено на спортивних та дитячих майданчиках, пляжах, кладовищах, на території лікарень та у місцях масового скупчення людей. А от у громадський транспорт із собаками можна, але вони мають бути на повідку та в наморднику. Без цього можна заплатити 500 злотих штрафу.
Зазначимо, що іноземці, які перебувають на території РП зі своїми тваринами, також зобов'язані дотримуватись усіх норм польського законодавства щодо утримання та вигулу домашніх тварин.
Які щеплення для собак є обов'язковими та рекомендованими в Польщі?
У Польщі існує обов'язкова вакцинація від сказу для собак віком від трьох місяців (решта щеплень є рекомендованими і робляться за бажанням, хоча Всесвітня асоціація ветеринарів дрібних тварин радить робити чотири щеплення — проти сказу, чуми, парвовірусу та хвороби Рубарта). Вперше власники собак повинні вакцинувати своїх вихованців у 3-4 місяці, а потім повторювати щеплення щороку. Вакциновані собаки вносяться до спеціального реєстру, а власнику видається свідоцтво або вноситься запис до ветеринарного паспорта тварини. Якщо не зробити щеплення від сказу, можна заплатити штраф до 500 злотих. А ось чіпувати домашнього вихованця необов'язково, але слід враховувати, що паспорт видають тільки чіпованій тварині.
Податок на собак у Польщі: в яких містах платять і скільки?
Власники собак у Польщі зобов'язані сплачувати щорічний податок, але необхідність сплати такого податку, його розмір та спосіб реєстрації тварин визначає кожна гміна окремо. У 2023 році максимальний податок на тварину в Польщі був 150,93 злотих на рік. Деталі податкових зобов'язань власникам собак слід шукати на офіційній сторінці гміни за місцем проживання. Зазначимо, що більшість міст взагалі не запроваджувало цей податок, але він оплачувався у Кракові, Щецині, Сопоті, Гижицьку, Свиноуйсьці. Повністю від собачого податку відмовилися у Варшаві, Познані, Каліші, Вроцлаві, Остшешуві, Гнєзно, Жешуві. Також від його сплати звільняються власники собак віком понад 65 років, самотні люди похилого віку, а також люди з інвалідністю, для яких пес є помічником.
Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!