Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
На прохання Асоціації Єврейського історичного інституту тодішній мер столиці Лех Качинський прийняв рішення про формування державно-приватного партнерства з Міністерством культури й національної спадщини, яке очолював Вальдемар Домбровський. Музей, що офіційно створений на основі тристоронньої угоди, отримав патронат президента Республіки Польща Александра Кваснєвського.
Завдяки коштам, отриманим переважно від приватних осіб і фондів зі США, Німеччини, Великобританії та Польщі, з часом стало можливим розробити проєкт майбутнього музею, зібрати унікальну документацію з польської юдаїки в Польщі та за кордоном, а також заручитися широкою міжнародною підтримкою, необхідною для збору коштів.
Читайте також: Національний музей у Варшаві
Багаторічні зусилля Асоціації Єврейського історичного інституту Польщі мали успіх 25 січня 2005 року. Того дня було створено Музей як державно-приватне партнерство. Угоду про спільно фінансовану культурну установу, підписали Лех Качинський, Вальдемар Домбровський, міністр культури та національної спадщини, та професор Єжи Томашевський, віцепрезидент Асоціації Єврейського історичного інституту.
Державно-приватний музей
Музей POLIN — це перша в Польщі державно-приватна установа, створена спільно урядом, органами місцевого самоврядування та неурядовою організацією. Відповідно до тристоронньої угоди, державна сторона профінансувала витрати на будівництво будівлі та її обладнання. Асоціація Єврейського історичного інституту відповідала серед іншого, за фінансування та організацію основної експозиції.
POLIN — це сучасна культурна установа, історичний музей, що представляє 1000-літню історію польських євреїв. Це також місце зустрічей та діалогу для всіх, хто хоче краще познайомитися з єврейською культурою, винести уроки з польсько-єврейської історії на майбутнє та протистояти стереотипам. Музей служить ідеалам відкритості, толерантності й правди, та робить свій внесок у взаєморозуміння й повагу між поляками та євреями.
Музей був створений завдяки зусиллям сотень людей. Однак не можна не відзначити величезний внесок ініціатора і першого координатора проєкту — Ґражини Павляк та Єжи Гальберштадта, який у 1999-2011 роках керував усією роботою Асоціації Єврейського історичного інституту, а у 2006-2011 роках обіймав посаду директора Музею. А також Пьотра Вісліцького, який з 2011 року відповідає за проєктування і створення постійної експозиції. Від самого початку проєкт Музею підтримував Мар'ян Турський, який до 2011 року був головою правління Асоціації Єврейського історичного інституту, а з 2009 року — головою Ради Музею.
Читайте також: Моше Реувен Асман: „Найважче було чути питання від 5-річної дитини: “Тату, а нас не вб’ють?”
Директори Музею POLIN
Першим директором Музею POLIN був Єжи Ґальберштадт, його наступницею стала Аґнєшка Рудзінська, яка виконувала обов'язки директорки до червня 2012 року, а потім майже два роки — Анджей Кудак. З 2014 до 2019 рік Музей очолював професор Даріуш Стола. Нині директором Музею є Зиґмунт Стенпінський.
Джерело: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!