Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Що таке податок на дощ?
Податок на дощ або податок на бетонування, застосовується відповідно до Закону про водне законодавство. Його метою є боротьба з бетонуванням та заохочення використання екологічних рішень. Податок покликаний компенсувати посухи та низький рівень води, який спостерігається у Польщі. Забетоновані території через низьку частку рослинності не затримують дощ, який стікає в каналізацію. На щільно забудованих і малолісистих ділянках водоутримання і накопичення води в ґрунті обмежені.
В ЄС вирішили все просто — хочеш бетонувати под над міру? Плати за дощ, який не зволожив грунт.
Читайте також: PIT-11: як розраховувати онлайн у 2024 році
Цей збір не є винаходом польської влади. Він також діє в Італії, Німеччині та США. З якого часу діє податок на дощ? Податок був запроваджений у 2018 році, але його поновлено у 2022 році, і ставка, безумовно, стала вищою.
Який розмір податку на дощ?
Після зміни ставки у 2022 році та розширення кола осіб, які зобов'язані сплачувати податок, його розмір значно збільшився. Скільки коштує податок на дощ? Найвищу ставку платять ті, хто не має на своїй ділянці жодної інфраструктури для утримання води. У цьому випадку ставка податку становить 1,50 злотих за м2 площі. Ставка 0,90 злотих за м2 застосовується з тих, хто має на своїй ділянці інфраструктуру, що затримує до 10 відсотків річного стоку. Для об'єктів, що забезпечують утримання від 11 до 30 відсотків, передбачена ще нижча ставка — 0,45 злотих за 1 м2.
Хто платить податок на дощ у Польщі?
Податок на дощ, плата за зменшення природного утримання землі, застосовується у сільській та міській місцевості. Його повинні сплачувати власники нерухомості, земля яких характеризується високим рівнем забудови, так званим бетонуванням. Плата поширюється, зокрема, на житлові громади, кооперативи, лікарні, робочі місця та індивідуальних власників нерухомості. Причиною цього може бути, наприклад, створення автостоянки або під'їзної дороги. Таким чином, власники односімейних будинків на переважно огороджених територіях забудови змушені платити дощовий податок.
Раніше обов'язок сплачувати податок виникав у момент, коли на площі понад 3 500 м2 створювався будівельний об'єкт, постійно пов'язаний із землею, що впливало на зменшення утримання шляхом виключення з біологічно активної поверхні понад 70 відсотків площі об'єкта нерухомості.
З 2022 року, згідно з планами, всі власники нерухомості повинні сплачувати збір, починаючи з 600 м2 і з коефіцієнтом забудови не менше 50%. Під "забудовою" мається на увазі: будинок, гараж, тераса, підсобне приміщення, під'їзна дорога або інша територія, вимощена бруківкою.
Що можна зробити, щоб не платити податок на дощ?
Існує можливість уникнути сплати дощового податку. Цей податок покликаний стимулювати власників землі та нерухомості встановлювати водозбірні споруди. Встановлюючи, наприклад, резервуари для дощової води, можна значно зменшити суму сплачуваного податку на дощову воду.
Читайте також: Польська пенсія для українців
З іншого боку, повне уникнення податку на дощову воду можливе, якщо площа забетонованої землі зменшиться до менш ніж 50 відсотків від площі нерухомості або якщо ділянка обмежена до менш ніж 600 м2 . На практиці податок не повинен впливати на типові ділянки під забудову.
Податок на дощ має благородну мету. Зібрані кошти надходять до Державного управління водного господарства "Води Польські", яке бореться з посухами та повенями, а також до муніципалітетів.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!