Із Зеленським, як повідомляє Bloomberg, планує зустрітися як Камала Гарріс, чинна віцепрезидентка і кандидатка на посаду Президентки США від Демократичної партії, так і Дональд Трамп — кандидат від Республіканців. Чого очікувати Україні після американських виборів, та як може закінчитися війна за президентства того чи іншого кандидата? Про це і не тільки Sestry запитали у Чарлі Кука, провідного політичного аналітика США, який спеціалізується на виборчих прогнозах та політичних тенденціях.
Марина Степаненко: Як, на вашу думку, президентські вибори в США можуть вплинути на траєкторію війни в Україні? Чи можуть відбутись значні зміни у політиці США?
Чарлі Кук: З одного боку, ми маємо демократів, а також більш традиційне крило Республіканської партії, куди відносяться Мітт Ромні (сенатор-республіканець від штату Юта), Джордж Буш (43-й Президент США), Дік Чейн (46-й Віце-президент США). Це крило Республіканської партії дуже підтримує зусилля України у боротьбі за повну незалежність. А от більш популістська частина Республіканської партії, крило Трампа, — вони не дуже підтримують Київ. І якби я жив в Україні чи Європі, я був би дуже знервований, якби Трамп переміг, адже він висловив значний скептицизм щодо того, чи варто продовжувати допомогу Україні. Я думаю, що більшість американців, які проаналізували ситуацію, підтримують наші зусилля в Україні.
А втім, найбільшим викликом є те, що деякі громадяни, особливо найконсервативніші республіканці, не знають або відмовляються вірити, що наші європейські друзі витрачають величезні кошти на захист України — приблизно стільки ж, скільки витрачають США
Вони вважають, що США платять за все, але не повинні цього робити. Вони питають, чому європейці не платять свою справедливу частку, хоча насправді вони платять. І це говорить про те, як змінилася наша медіа-культура. Прихильники Трампа дивляться новини на Fox і читають їх у подібних дуже консервативних новинних агенціях (за даними NewsGuard FoxNews.com регулярно просуває неправдиві та оманливі заяви на певні теми. — Ред.). У той же час, решта країни дізнається про події з інших джерел, де новини мають ширший контекст.
12 вересня кандидат на посаду віцепрезидента від Республіканської партії Джей Ді Венс озвучив мирний план, який більше нагадує «план перемоги РФ». Чому такі ідеї лунають від топового політика Республіканської партії?
Не думаю, що є велика різниця між позицією Джей Ді Венса щодо України та Дональда Трампа. І я думаю, що у питаннях, пов'язаних з Україною, вони висловлюють позицію значної частини Республіканської партії, але не всієї Республіканської партії.
Іншу точку зору має та Республіканська партія, яка існувала до приходу Дональда Трампа
Тому, думаю, що Венс і Трамп говорять від імені свого крила партії, але вони не говорять від імені всіх республіканців, від імені американців, які не належать до крила Республіканської партії, що підтримує Трампа.
Камала Гарріс у своїх публічних виступах обмежується доволі політкоректними та загальними тезами, що стосується України та американської підтримки…
Досить нерозумно робити сміливі заяви під час президентських кампаній і схожих перегонів. Сміливі заяви часто створюють проблеми. Майже всі політичні експерти в обох партіях погоджуються, що Гарріс провадить дуже компетентну кампанію, безумовно, кращу, ніж у 2020 році, коли вона прагнула висунути свою кандидатуру на посаду Президентки від Демократичної партії.
Але сміливі заяви і створення інфоприводів — це не зовсім її робота. Її робота полягає в тому, щоб спробувати перемогти
Підтримка України важлива, але для більшості американців це не є визначальним питанням під час голосування. І що більше часу Камала Гарріс говорить про Україну, то менше часу вона говорить про речі, на основі яких американські виборці ухвалюватимуть рішення. Вам може не подобатися те, про що вона говорить і про що не говорить, але більшість американських професіоналів у царині політики скажуть, що Гарріс робить те, що повинна робити.
Чого нам очікувати від адміністрації Камали Гарріс у разі її перемоги?
Хоча віцепрезидентка Гарріс не має такого довгого досвіду у зовнішній політиці, як Джо Байден, вона була членом Сенатського комітету з питань розвідки, а отже, була присутня на чутливих брифінгах високого рівня від Центрального розвідувального управління (ЦРУ) та інших відомств.
Протягом останніх трьох з половиною років щодня її інформували на тому ж рівні, що і Президента — вона не новачок, як дехто може подумати
Я б очікував, що на початку своєї каденції вона почне з позиції Байдена, а далі, залежно від розвитку подій, її радники пропонуватимуть відповідні рішення. Але, думаю, за замовчуванням вона почне з позиції Байдена.
На вашу думку, як може закінчитися війна в Україні, якщо переможе Камала Гарріс і якщо переможе Дональд Трамп?
Якщо переможе віцепрезидентка Гарріс, то можна очікувати, що США більш-менш продовжать те, що робили протягом останнього року. Якщо переможе Трамп, то, гадаю, можна очікувати, що американська допомога Україні різко скоротиться — і виживання вашої держави залежатиме не від США, а від того, наскільки західноєвропейські країни будуть готові підхопити те, що раніше робила Америка.
Насправді ці вибори не мають нічого спільного з Україною
Я хотів би закликати ваших читачів нагадати собі, що йдеться не про одні загальнонаціональні вибори. По суті, ми маємо 56 окремих волевиявлень — по одному в кожному штаті, а також один в окрузі Колумбія і ще п'ять в окремих округах у штатах Мен і Небраска. Отже, це 56 окремих виборів.
Отож огляд загальнонаціональних опитувань матиме мінімальну цінність і навіть може ввести в оману. Ці вибори визначатимуться тим, що станеться в семи штатах: Мічигані, Вісконсині, Пенсильванії — так званому «Сніжному поясі» на Півночі, а також на Півдні у Неваді, Аризоні, Джорджії та Північній Кароліні. У всіх цих штатах кандидати йдуть врівень або один кандидат має незначну статистичну перевагу, можливо, на один, два пункти. Тож забудьте про національні опитування. Долю виборів визначатимуть сім ключових штатів. Вони вирішать, хто стане наступним президентом — Камала Гарріс чи Дональд Трамп.
У США відбулася вже друга за два місяці спроба замаху на життя 45-го президента Дональда Трампа. Як це вплине на його шанси бути переобраним?
Очевидно, що це трагедія, коли хтось намагається вбити політичного лідера, незалежно від того, хто це. Але з точки зору виборів, я не думаю, що це матиме суттєве значення. Імовірно, перший замах трошки допоміг популярності Трампа, оскільки він потрапив на камери, відбувся, по суті, у прямому ефірі. Всі бачили, як агенти Секретної служби стрибнули на колишнього президента, а той підняв кулак догори. Перші дебати з Джо Байденом також пішли на користь рейтингам Трампа.
А втім, я не очікую, що другий замах матиме великий ефект, особливо з огляду на те, що не було візуальної картинки. Не було того драматизму, який був у перший раз. І зазвичай, коли щось трапляється вдруге чи втретє — це не має такого великого впливу, як першого разу. Це те, що вже сталося. Це був прикрий випадок. Але кампанія рухається далі.
Титульне фото: Jacquelyn Martin/Associated Press/East News
Проєкт співфінансується за рахунок коштів Польсько-Американського Фонду Свободи у рамках програми «Підтримай Україну», реалізованої Фондом «Освіта для демократії»
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!