Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Варшавську пальму було відкрито 12 грудня 2002 року. Чому на кільцевій розв'язці Шарля де Голля у Варшаві встановили штучну пальму?
Монумент пальми є частиною проєкту "Привіт з Єрусалимських алей". Авторка пальми Йоанна Райковська надихнулась поїздкою до Ізраїлю у 2001 році. Початкова ідея інсталяції полягала в тому, щоб створити цілу лінію дерев такого типу. Зрештою, замість лінії дерев Райковська вирішила встановити одну високу пальму.
Варшавська пальма має символічне значення
Авторка розглядає свій проєкт як символічний. Він мав підкреслити, що Варшава є містом, в якому немає неможливого. Попри клімат, який не сприяє росту пальмових дерев, тут зʼявилася пальма. Пальма, разом з Палацом культури і науки, Королівським замком та іншими обʼєктами, стала символом Варшави.
Читайте також: Цікаві факти про Палац культури і науки у Варшаві
Пальму виготовила американська компанія Soul-utions з пластику та натуральних матеріалів. Її висота становить приблизно 15 метрів. Вона водонепроникна. Її стійкість забезпечується тим, що вона встановлена на металевій конструкції, наповненій збірним бетоном.
Проєкт викликав чимало суперечок. Одне із суперечливих питань — як довго стоятиме артоб’єкт. Ще одне — хто обслуговуватиме монумент і скільки на це піде грошей.
Спочатку планувалося, що пальма стоятиме один рік, і саме на цей термін було видано дозвіл.
У 2007 році автор монумента повідомила, що коли вона була створена - при створенні пальми на неї не було витрачено жодних державних коштів.
Однак утримання пальми та її догляд (усунення пошкоджень, спричинених дощами та вітрами) виявилися дорогими для авторки, яка вирішила передати права на користування пальмою місту. Спочатку міська влада скептично поставилася до ідеї взяти інсталяцію на себе та утримувати її, але згодом погодилася.
Юридично, пальма є власністю Йоанни Райковської. У 2007 році в обмін на грант у розмірі 40 000 злотих на оновлення інсталяції авторка дозволила місту використовувати зображення пальми в рекламних матеріалах. Термін дії цієї угоди закінчився у 2011 році.
Реконструкція варшавської пальми
На початку літа 2007 року пальма зазнала реконструкції, під час якої було замінено кору на стовбурі та листя (що повністю змінило форму крони штучного дерева), а також перевірено стан кріпильних гвинтів і з'єднань, які цього разу набагато краще захищають від корозії та погодних умов, що впливали на них до цього часу.
Читайте також: Замки Польщі — архітектурні перлини
Згідно з місцевим планом розвитку району вулиці Фокшал, ухваленим у липні 2017 року, кільцеве перехрестя генерала Шарля де Голля має бути ліквідоване і замінено на перехрестя. Однак до плану було додано положення, що дозволяє пальмі залишитися в громадському просторі міста, але без зазначення нового місця для інсталяції.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!