Ексклюзив
20
хв

Найбільші річки у Польщі

Польща має кілька великих річок і тисячі озер, які є частиною комплексу прісних водойм. Ці озера та річки є невіддільною частиною історії та культури країни. Більшість річок впадають у Балтійське море і використовуються для судноплавства з давніх часів. Польща ділить деякі з найдовших річок з сусідніми країнами, такими як Чехія, Німеччина, Білорусь, Росія, Литва та Україна. Розповідаємо про 6 найдовших річок Польщі.

Мар'ян Савчишин

Вісла у Варшаві. Фото: Lukasz Pawel Szczepanski/Shutterstock.

No items found.

Найбільші річки Польщі:

  • Вісла — 1047 км.;
  • Одра — 854 км;
  • Варта — 808 км;
  • Буг — 772 км;
  • Нарев — 484 км;
  • Сян — 443 км.

Вісла (1047 км)

Вісла є найдовшою річкою Польщі, а її водозбірний басейн охоплює 194 тисячі 424 км2. Більша частина водозбірного басейну, 168 тисяч 699 км2, знаходиться на території Польщі, а решта розділена між Білоруссю, Україною та Словаччиною. У географічному сенсі Вісла має два витоки: Біла Віселка та Чорна Віселка. Вона протікає польськими рівнинами, проходячи через кілька міст, в тому числі через Краків, Плоцьк, Торунь, Тчев і Варшаву. Вісла впадає у Віслинську затоку і Гданську затоку Балтійського моря. Виникнення річки пов'язане з періодом, коли відбулася зміна клімату. Свого сучасного вигляду річка набула протягом останніх 14 тисяч років після зміни льодовикового покриву.

Річка є судноплавною на відрізку від Балтійського моря до Бидгоща. Протягом століть Вісла була однією з головних торговельних артерій Польщі, особливо для деревини, солі та зерна.

Одра (854 км)

Річка Одра або, як її ще називають Одер, витікає з Чехії та протікає через Польщу, де формує кордон між Польщею та Німеччиною. Довжина Одри становить 854 км, з яких 113 км у Чехії та 742 км у Польщі. Її головний рукав впадає в Щецинську затоку. Більша частина Одри судноплавна, а її верхня течія каналізована, що дозволяє великим суднам проходити промисловими районами навколо Вроцлава. Річка була визнана кордоном між Польщею та Східною Німеччиною у 1950 році. Одра була важливим торговим шляхом до того, як слов'яни оселилися на її берегах. Вздовж її берегів були збудовані дамби для захисту сільськогосподарських угідь. Вона також є важливим джерелом води для більшості міст, в тому числі Остраву, Нову Суль, Вроцлав і Волин.

Читайте також: Найбільші польські міста

Варта (808 км)

Річка Варта розташована в західноцентральній частині Польщі. Вона є притокою річки Одер і має приблизну довжину 808 км та площу річкового басейну 54 тисячі 529 км2. Річка Варта бере свій початок у Кроумолово, протікає через Лодзьке воєводство і впадає в Одер біля кордону з Німеччиною. Варта протікає через кілька міст, серед яких Варта, Коло, Конін, Срем, Любонь, Вронки й Мосін. Річка Варта є важливим джерелом води для більшості домогосподарств у цих містах. Вона має дві основні притоки, а її праві та ліві притоки живляться кількома меншими річками та струмками. Річка допомагає підтримувати кілька видів економічної діяльності в регіоні, включаючи сільське господарство та рибальство.

Буг (772 км)

Річка Буг протікає вздовж східного кордону Польщі та Європейського Союзу. Буг — одна з останніх великих європейських річок (довжиною 772 км, в тому числі 587 км у Польщі) з нерегульованим, природним річищем. Вона починається на Подільській височині в Україні і впадає в Зеґжинське озеро біля Варшави. Ділянка Голенбе — Немирів (363 км) проходить вздовж польсько-українського та польсько-білоруського кордонів.

Читайте також: Скільки в Польщі Воєводств

Нарев (484 км)

Нарев — найбільша північно-східна польська річка загальною довжиною 484 км, 36 км з яких знаходяться на білоруській стороні. Її витік знаходиться на білоруській стороні Біловезької пущі. Після входу в Польщу Нарев повертає на північ біля Білостока, а потім знову повертає на захід, перш ніж з'єднатися з Бебжею і Пізою. Нарев приймає свою найбільшу притоку, Буг, і вливається у Віслу приблизно за 32 км на північний захід від Варшави. Головні притоки — Супрасль, Бебжа і Піза (праворуч) та Буг (ліворуч). Верхня частина річки Нарев складається з багатоканальних прибережних водно-болотних угідь, які в 1996 році стали природоохоронною територією під назвою Національний парк Нарев.

Сян (443 км)

Річка Сян є останньою карпатською правою притокою Вісли, загальною довжиною 443 км. Розташована в південно-східному куті між Україною та Словаччиною, річка Сян збирає води з незайманого і майже безлюдного регіону, утворюючи під греблями Соліна та Мичковце один з найвідоміших європейських водостоків. Протікаючи через чарівні містечка Лесько і Санок, вона сповільнюється біля Динова, щоб через 444 кілометри досягти Вісли. Річка Сян є однією з найкрасивіших річок Польщі. У верхній течії до Перемишля Сян є гірською річкою, а біля Перемишля стає рівнинною. На цій головній річці Підкарпатського воєводства прокладено водний маршрут "Блакитний Сян". Його можна розділити на два відрізки. Перший відрізок пролягає від Звежина до Перемишля і має довжину 158 км; на ньому можна побачити, серед іншого, мальовничі ущелини найдовшої річки регіону, що позначають природний кордон між Перемиською та Динівською височинами. Другий відрізок пролягає від Перемишля до гирла Вісли і має довжину 173 км.

Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry

No items found.

Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
розпродажі знижки в Польщі

Коли можна купити речі за знижкою?

1. Зимові розпродажі 

Місцями починаються у грудні, охоплюючи період Нового року та Різдва. Період після свят і аж до кінця лютого — це сезон найвищих знижок та найвигідніших покупок. Тиждень після Різдва (з 27 грудня) традиційно є гарячим у магазинах.

Знижки діють насамперед на більшість товарів з колекції осінь-зима і досягають 50%-70% у магазинах Decathlon, Lacoste, Reebok, New Balance, Top Secret, Stradivarius, Wittchen, W.KRUK, Wojas. Щотижня після Різдва знижки будуть збільшуватись, а також додаватимуться нові товари. 

2. Літні розпродажі 

Починаються третього тижня червня або на другого тижня липня, коли магазини продають одяг, косметику та аксесуари весняно-літнього сезону і плавно перетікають в осінній міжсезонний розпродаж до початку жовтня. Це ідеальний час для покупки літніх речей, яскравих валіз для подорожей та парфумів. 

На початку розпродажів знижки невеликі — 20-30%, але нормальний асортимент. В кінці сезону річ можна купити за смішну ціну, але обирати доведеться з того, що лишилось. Найкращий вибір зазвичай у четвер.

Зимові та літні розпродажі вважаються найвигіднішими. Так у масмаркеті на кшталт H&M, Zara, Mohito, Sinsay, Mango, House, Cropp, Bershka, Stradivarius, Pull&Bear та Oysho можуть доходити до реальних 70%. 

Іноді онлайн розпродажі починаються раніше, ніж у магазинах. 

Мінус такого шопінгу — речі переважно зі старих колекцій, а щоб знайти потрібний розмір, доведеться попотіти. 

3. Міжсезонні розпродажі

Зазвичай стартують у середині березня і досягають апогею в травні. Найбільших знижок на весняні колекції варто очікувати ближче до Великодня. Осінні розпродажі — це листопад.

4. Дні шопінгового божевілля: Black Friday та Cyber ​​Monday

Крім класичних сезонних та міжсезонних розпродажів, гарно зекономити можна в окремі дні великих знижок — Чорну п'ятницю та Кіберпонеділок.

Black Friday у 2024 році буде 29 листопада

Спочатку це було типове американське свято шопінгу. Однак останнім часом завдяки інтернет-магазинам воно стало подією міжнародного масштабу. Зазвичай Чорна п'ятниця вважається початком сезону святкових покупок. Часто Чорна п'ятниця плавно перетікає в Чорні вихідні або навіть у Чорний тиждень — кожен магазин тут вирішує сам.

Cyber Monday  у 2024 році — 2 грудня 

Кіберпонеділок теж починався як американське свято, яке відзначається першого понеділка після Thanksgiving day. Це час онлайн-розпродажів та грандіозних знижок, і він є одним із найжвавіших днів торгівлі для інтернет-магазинів.

Вважається, що цей день було вигадано спеціально для офісних працівників. А причиною такого рішення стали маркетингові дослідження кількох років, які показали сплеск інтернет-продажів першого понеділка після Thanksgiving Day. Цього дня американці поверталися на роботу після тривалого відпочинку і могли за допомогою інтернету здійснити необхідні покупки з великими знижками напередодні наступних різдвяних та новорічних свят. Незабаром власники магазинів стали заманювати клієнтів по понеділках на початку грудня своїми вигідними пропозиціями.

20
хв

Сезон розпродажів у Польщі: коли діють максимальні знижки? 

Юлія Ладнова
вересові поля Польщі і Варшави

Найкрасивіші вересові поля Польщі:

1. Mostówka: 400 гектарів вересу

Найбільше та вражаюче поле вересу в Польщі (майже 400 гектарів) знаходиться за 50 км від Варшави у селі Мостувка. Нескінченні чагарники рожевих відтінків йдуть за обрій, створюючи вражаючу панораму. А ось історія цього місця сумна, адже поле з'явилося внаслідок пожежі 1993 року. Вогонь тоді знищив більшу частину лісів, на місці якого через кілька років з'явився верес. 

Дістатися сюди нескладно: якщо їхати автівкою з Варшави трасою S8 у напрямку Білостока, то від вузла Мостувка слід рухатися дорогою серед лісу. А якщо їхати електричкою, то вересове поле починається вже за 300 метрів від залізничної станції. 

2. Wrzosowisko Niepust у національному парку

На території Кампіноського національного парку в районі природного заповідника Cyganka знаходиться wrzosowisko Niepust. Пустка пристає до болотистої долини, яка заросла високими травами і рідкісними видами рослин. Поряд з ним знаходяться дюни Boru Niepustowego — одні з найбільших і найкраще збережених внутрішніх дюн в Європі. Серед вересу — піщані галявини, де можна відпочити. Краєвиди зачаровують буянням фарбі ароматів. 

У Кампіноському парку мешкає безліч видів тварин — можна зустріти лося, лисицю чи кабана. Найкраще добиратися сюди від станції метро Młociny, де потрібно сісти на автобус №708 та доїхати до кінцевої Skibińskiego. Звідси і починається один з екскурсійних маршрутів парком.

3. Wrzosowiska Kłomińskie з оглядовою вежею 

Wrzosowiska Kłomińskie розташовані у Західній Померанії, між містами Borne Sulinowo та Kłomino, у заповіднику Diabelskie Pustacie на місці колишнього військового полігону. На території заповідника багато мальовничих стежок для прогулянок. Тут можна піднятися на дерев'яну оглядову вежу, з якої відкривається панорама на барвисту вересову пустку. 

4. Заповідник в Okonku на місці військового полігону 

Заповідник в Okonku Великопольського воєводства займає площу близько 204 гектарів, бо побудований на місці покинутого військового полігону радянських часів. Сьогодні на території, що охороняється, поляки намагаються зберегти комплекс пусток і піщаних лугів. На території заповідника в Оконці прокладено пішохідні стежки, є велосипедні маршрути та оглядовий майданчик. Безпечно гуляти можна тільки спеціально визначеними стежками, щоб не провалитися в болото.

5. Wrzosowisko w Orzechowie: малолюдно й колоритно

До Wrzosowisko в Orzechowie можна дістатися автобусами з Острова Любельського, Любартова, Ленчни. Найближчі залізничні станції — у Любартові та Любліні. Тут не так багатолюдно, як на інших локаціях, але так само красиво. Приємним бонусом буде те, що в околицях можна купити якісну фермерську продукцію власного виробництва. І взагалі цей регіон рекомендований для відвідування тим, хто воліє дізнатися, як живуть у невеликих польских містечках.

20
хв

Найкрасивіші вересові поля Польщі

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

У польській лікарні померла 25-річна українка та її ненароджена дитина

Ексклюзив
20
хв

Спокуса Туска

Ексклюзив
20
хв

За нашу і вашу протиповітряну оборону: як знайти точки дотику з Польщею

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress