Ексклюзив
20
хв

Лазенки Крулевські: історія та сучасність найкрасивішого парку Польщі

Історія виникнення одного з найвідоміших та найкрасивіших парків Польщі, бере початок з лютого 1674 року. Саме тоді Станіслав Іраклій Любомирський став власником великої частини уяздовських земель, які в ті часи розташовувались поруч з Варшавою. На їхній території він розпочав будівництво комплексу купалень, які згодом стали парком.

Мар'ян Савчишин

Парк "Королівські Лазенки" у Варшаві. Фото: Real_life_photo/Shutterstock.

No items found.

Станіслав Іраклій Любомирський був визначним державним та військовим діячем за часів ІІ Речі Посполитої. Він також увійшов в історію як драматург та поет. Проте найвідомішою спадщиною польського магната є варшавський парк „Лазенки Кролевські”.

Цікавим фактом є те, що один із синів Станіслава Любомирського, а саме — Юзеф — був чернігівським воєводою з 1726 по 1732 роки.

З нагоди 350-ї річниці від початку зведення комплексу Королівських купалень, що стало фактичним початком заснування парку, в ньому відбулися памʼятні концерти класичної музики та виставки.

Виставка "Мистецтво добре мислити. Спадщина Станіслава Іраклія Любомирського" ілюструє історію Лазенок Любомирських, сліди якої досі можна побачити в архітектурі та ландшафтах парку.

Лазенки Крулевські — місце зустрічей з історією

За наказом князя Станіслава Іраклія Любомирського в Уяздові були побудовані лазні. Довкола них було створено кілька штучних водойм та висаджено декоративні дерева та кущі.

До створення комплексу було запрошено найкращих голландських, французьких та італійських ландшафтних архітекторів. Саджанці рослин завозилися до Уяздова з цілої Європи.

Читайте також: Історія королівського замку у Варшаві

Садовий павільйон у стилі бароко, спроєктований голландським архітектором Тильманом Гамеренським, призначався для відпочинку та розваг. В інтер'єрі лазні була кімната, стилізована під грот. У ньому розташовувалось джерело, що символізувало джерело в Стародавній Греції, яке приносило натхнення музам.

На території Лазенек було побудовано ермітаж на Агриколі та павільйон Гіпокрен (з грецької міфології — джерело на Геліконі, присвячене музам), який дав назву парку Лазенки.

Перші лебеді та фазани були куплені у Парижі, вони, на жаль, не змогли прижитися в Лазенках. Згодом їх замінили на польських птахів.

У 1764 році польський король Станіслав Август Понятовський, шукаючи місце для своєї літньої резиденції, придбав Лазні разом з усією територією довкола. У той час бароковий павільйон вже був перетворений на класицистичний Палац на острові.

Російський цар придбав Лазенки Крулевські

Після смерті Станіслава Августа Понятовського Королівські Лазенки успадкував князь Юзеф Понятовський, а потім його сестра Марія Тереза Тишкевичева. У 1817 році Понятовські вирішили продати резиденцію. Її придбав російський цар Олександр І.

Майже століття Королівські лазні належали царській родині Романових і були одним з улюблених місць прогулянок варшав'ян. За цей час Бельведер був перебудований для потреб намісника, великого князя Костянтина, а в 1846 році до західного крила Палацу на Острові прибудували православну каплицю, спроєктовану Анджеєм Ґолонським; у міжвоєнний період каплицю перетворили на католицьку каплицю, яку остаточно знесли лише після Другої світової війни.

З початком Першої світової війни росіяни вивезли з Лазень більшість творів мистецтва, які були повернуті в країну лише в 1921 році за Ризьким мирним договором. У міжвоєнний період Королівські лазні, як і Вавельський королівський замок та Королівський замок у Варшаві, слугували репрезентативними спорудами республіки. Для Лазенок це був час перевідкриття ідентичності місця та його історії.

Як літня резиденція останнього короля Польщі Палац на Острові набув важливого значення для ідентичності тодішньої відродженої держави, ставши улюбленою резиденцією останнього польського короля. У свою чергу, Лазенки стали символом ідей свободи, в тому числі завдяки пам'ятнику королю Яну ІІІ Собеському, відкритому у 1788 році на 105-ту річницю визволення Відня.

Найтрагічнішим періодом в історії Королівських купалень стала Друга світова війна. Нацистська політика знищення національних символів, яка призвела до руйнування Варшави, поширилася й на Палац в Лазенках. У 1944 році, після поразки Варшавського повстання, окупанти просвердлили сотні отворів для динаміту. Вибуху, однак, не відбулося, але палац підпалили. Вогонь охопив перший поверх, мальовничі прикраси Саломонової зали, плафони Вакха та приміщення лазні, а також неймовірну дерев'яну підлогу. Інші будівлі — палац Мислевицьких, Білий дім та Стара оранжерея з Королівським театром — на щастя, уникли знищення.

Перші зали відреставрованого палацу були відкриті для відвідувачів 16 травня 1960 року. До сьогодні весь комплекс садів та історичних будівель — як парк-музей "Лазенки крулевські" — відкритий для відвідувачів.

Королівські сади

Парк королівських купалень у Варшаві — це не лише домівка для класицистичної архітектури та королівських художніх колекцій, а й три історичні сади, сформовані в різні періоди й різні за стилем:

  • Королівський сад 18 століття;
  • Романтичний сад 19 століття;
  • Модерністський сад 20 століття.

Читайте також: Що цікавого подивитися у Мазовецькому воєводстві

Зараз сади розташовані посеред польської столиці та займають загальну площу 76 гектарів. Королівські лазні також прилягають до Ботанічного саду, Агріколи та Уяздовського саду, які разом з частиною Вісли простягаються до Королівського замку та Цитаделі, створюючи унікальний зелений міський комплекс у Варшаві.

Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry

No items found.

Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
розпродажі знижки в Польщі

Коли можна купити речі за знижкою?

1. Зимові розпродажі 

Місцями починаються у грудні, охоплюючи період Нового року та Різдва. Період після свят і аж до кінця лютого — це сезон найвищих знижок та найвигідніших покупок. Тиждень після Різдва (з 27 грудня) традиційно є гарячим у магазинах.

Знижки діють насамперед на більшість товарів з колекції осінь-зима і досягають 50%-70% у магазинах Decathlon, Lacoste, Reebok, New Balance, Top Secret, Stradivarius, Wittchen, W.KRUK, Wojas. Щотижня після Різдва знижки будуть збільшуватись, а також додаватимуться нові товари. 

2. Літні розпродажі 

Починаються третього тижня червня або на другого тижня липня, коли магазини продають одяг, косметику та аксесуари весняно-літнього сезону і плавно перетікають в осінній міжсезонний розпродаж до початку жовтня. Це ідеальний час для покупки літніх речей, яскравих валіз для подорожей та парфумів. 

На початку розпродажів знижки невеликі — 20-30%, але нормальний асортимент. В кінці сезону річ можна купити за смішну ціну, але обирати доведеться з того, що лишилось. Найкращий вибір зазвичай у четвер.

Зимові та літні розпродажі вважаються найвигіднішими. Так у масмаркеті на кшталт H&M, Zara, Mohito, Sinsay, Mango, House, Cropp, Bershka, Stradivarius, Pull&Bear та Oysho можуть доходити до реальних 70%. 

Іноді онлайн розпродажі починаються раніше, ніж у магазинах. 

Мінус такого шопінгу — речі переважно зі старих колекцій, а щоб знайти потрібний розмір, доведеться попотіти. 

3. Міжсезонні розпродажі

Зазвичай стартують у середині березня і досягають апогею в травні. Найбільших знижок на весняні колекції варто очікувати ближче до Великодня. Осінні розпродажі — це листопад.

4. Дні шопінгового божевілля: Black Friday та Cyber ​​Monday

Крім класичних сезонних та міжсезонних розпродажів, гарно зекономити можна в окремі дні великих знижок — Чорну п'ятницю та Кіберпонеділок.

Black Friday у 2024 році буде 29 листопада

Спочатку це було типове американське свято шопінгу. Однак останнім часом завдяки інтернет-магазинам воно стало подією міжнародного масштабу. Зазвичай Чорна п'ятниця вважається початком сезону святкових покупок. Часто Чорна п'ятниця плавно перетікає в Чорні вихідні або навіть у Чорний тиждень — кожен магазин тут вирішує сам.

Cyber Monday  у 2024 році — 2 грудня 

Кіберпонеділок теж починався як американське свято, яке відзначається першого понеділка після Thanksgiving day. Це час онлайн-розпродажів та грандіозних знижок, і він є одним із найжвавіших днів торгівлі для інтернет-магазинів.

Вважається, що цей день було вигадано спеціально для офісних працівників. А причиною такого рішення стали маркетингові дослідження кількох років, які показали сплеск інтернет-продажів першого понеділка після Thanksgiving Day. Цього дня американці поверталися на роботу після тривалого відпочинку і могли за допомогою інтернету здійснити необхідні покупки з великими знижками напередодні наступних різдвяних та новорічних свят. Незабаром власники магазинів стали заманювати клієнтів по понеділках на початку грудня своїми вигідними пропозиціями.

20
хв

Сезон розпродажів у Польщі: коли діють максимальні знижки? 

Юлія Ладнова
вересові поля Польщі і Варшави

Найкрасивіші вересові поля Польщі:

1. Mostówka: 400 гектарів вересу

Найбільше та вражаюче поле вересу в Польщі (майже 400 гектарів) знаходиться за 50 км від Варшави у селі Мостувка. Нескінченні чагарники рожевих відтінків йдуть за обрій, створюючи вражаючу панораму. А ось історія цього місця сумна, адже поле з'явилося внаслідок пожежі 1993 року. Вогонь тоді знищив більшу частину лісів, на місці якого через кілька років з'явився верес. 

Дістатися сюди нескладно: якщо їхати автівкою з Варшави трасою S8 у напрямку Білостока, то від вузла Мостувка слід рухатися дорогою серед лісу. А якщо їхати електричкою, то вересове поле починається вже за 300 метрів від залізничної станції. 

2. Wrzosowisko Niepust у національному парку

На території Кампіноського національного парку в районі природного заповідника Cyganka знаходиться wrzosowisko Niepust. Пустка пристає до болотистої долини, яка заросла високими травами і рідкісними видами рослин. Поряд з ним знаходяться дюни Boru Niepustowego — одні з найбільших і найкраще збережених внутрішніх дюн в Європі. Серед вересу — піщані галявини, де можна відпочити. Краєвиди зачаровують буянням фарбі ароматів. 

У Кампіноському парку мешкає безліч видів тварин — можна зустріти лося, лисицю чи кабана. Найкраще добиратися сюди від станції метро Młociny, де потрібно сісти на автобус №708 та доїхати до кінцевої Skibińskiego. Звідси і починається один з екскурсійних маршрутів парком.

3. Wrzosowiska Kłomińskie з оглядовою вежею 

Wrzosowiska Kłomińskie розташовані у Західній Померанії, між містами Borne Sulinowo та Kłomino, у заповіднику Diabelskie Pustacie на місці колишнього військового полігону. На території заповідника багато мальовничих стежок для прогулянок. Тут можна піднятися на дерев'яну оглядову вежу, з якої відкривається панорама на барвисту вересову пустку. 

4. Заповідник в Okonku на місці військового полігону 

Заповідник в Okonku Великопольського воєводства займає площу близько 204 гектарів, бо побудований на місці покинутого військового полігону радянських часів. Сьогодні на території, що охороняється, поляки намагаються зберегти комплекс пусток і піщаних лугів. На території заповідника в Оконці прокладено пішохідні стежки, є велосипедні маршрути та оглядовий майданчик. Безпечно гуляти можна тільки спеціально визначеними стежками, щоб не провалитися в болото.

5. Wrzosowisko w Orzechowie: малолюдно й колоритно

До Wrzosowisko в Orzechowie можна дістатися автобусами з Острова Любельського, Любартова, Ленчни. Найближчі залізничні станції — у Любартові та Любліні. Тут не так багатолюдно, як на інших локаціях, але так само красиво. Приємним бонусом буде те, що в околицях можна купити якісну фермерську продукцію власного виробництва. І взагалі цей регіон рекомендований для відвідування тим, хто воліє дізнатися, як живуть у невеликих польских містечках.

20
хв

Найкрасивіші вересові поля Польщі

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

У польській лікарні померла 25-річна українка та її ненароджена дитина

Ексклюзив
20
хв

Спокуса Туска

Ексклюзив
20
хв

За нашу і вашу протиповітряну оборону: як знайти точки дотику з Польщею

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress