Ексклюзив
20
хв

Карта побиту: як подати документи і не отримати відмову?

Останнім часом все більше біженців з України цікавляться цією процедурою, особливо після заяв посадовців в Польщі, що умови перебування в країні для українців можуть переглянути

Оксана Щирба

Є більше 14 підстав, які дозволяють подавати заявки на отримання Карти побиту в Польщі. Фото: Ukrinform /BSP/East News

No items found.


Починаючи з квітня 2023 року українські біженці можуть подавати заявку на отримання Карти побиту. Польська Karta pobytu за сумісництвом виконує функцію візи. Тобто, маючи цей документ,  іноземець звільняється від необхідності отримувати дозвіл на в’їзд – при перетині кордону достатньо  показати її та закордонний паспорт. Зовні вона виглядає як звичайна пластикова картка, схожа на банківську, містить: анкетні та біометричні дані власника, фото, адресу реєстрації місця проживання (zameldowanie), номер PESEL та доступ до ринку праці. Щоб дізнатися про особливості подачі документів на Карту побиту, ми поспілкувалися з Владиславом Єлісєєвем,  адвокатом фірми «Atlantis & Co Sp. z o.o». Наводимо його поради та розʼяснення.

Карта побиту – це посвідка на проживання. Вона є двох видів: тимчасова і постійна. 99% українців зараз подаються на карту тимчасового проживання.

На яких підставах можна отримати Карту побиту? 

Є більше 14 підстав, які дозволяють подавати заявки на її отримання. Найбільш популярною є праця. Друга – на підставі ведення господарської діяльності (підприємництво) в Польщі. Третя – возз'єднання з родиною (студенти, неповнолітні діти, новонароджені, школярі, люди похилого віку, які не працюють). З 1 квітня 2023 року мають змогу подавати заявки на Карту побиту виключно громадяни України, які приїхали після початку повномасштабного вторгнення. Процедура подачі для них відрізняється від подачі українцями, які приїхали до війни. Українські біженці швидше проходять  процес розгляду під час подачі документів. Це пов’язано з тим, що на момент отримання PESEL українці здають відбитки пальців. Відповідно, місцеві управління у більшості випадків не викликають їх на подачу біометричних даних, що пришвидшує розгляд заявки на 2-3 тижні.

Як подати заявку на отримання Карти побиту

Попри те, що ми живемо в одній країні Польщі, кожне воєводство має свої сервіси, можливості до заповнення заявок на Карту побиту. У кожному регіоні є своє управління, яке приймає відповідні заяви на отримання посвідок тимчасового або постійного проживання - називається Ужонд Воєводський (Urząd Wojewódzki).

Наприклад, у столиці Польщі, Варшаві діє система in.pol (Portal Cudzoziemca inPOL - Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie - Portal Gov.pl (www.gov.pl)), де можна заповнити електронну заявку, а потім роздрукувати, підписати і відправити до Уженду (місцева адміністрація). У Вроцлаві є електронна система Przybysz (Przybysz: Strona główna (duw.pl), яка після реєстрації дає змогу подати заявку і стежити за її розглядом. Якщо ми говоримо про Краківське управління уженду, то там, на жаль, така система відсутня, і потрібно вручну заповнювати заявку, яку можна отримати через інтернет (вона загальнодоступна). Кілька місяців тому запровадили загальнопольську систему, яка називається Модуль обслуговування справ  МОS (MOS - Moduł Obsługi Spraw (cudzoziemcy.gov.pl)) – система, яка допомагає іноземцям отримувати інформацію щодо їхнього легального перебування, бланки на заповнення, а також має додаткові інструкції, які допоможуть заявнику заповнити заявки без помилок. Тому, якщо ви не прив’язуєтеся до окремих воєводств, то найкраще користуватися системою МОS. Сервіс доступний українською мовою.

Які документи потрібно подати?

  1. Якщо  людина подає на Карту побиту на підставі роботи, то необхідно зібрати такі основні документи:
  2. -документ, який містить інформацію щодо займаної посади заявником (скільки заробляє, скільки  годин працює, на який час роботодавець працевлаштовує особу). Наприклад, роботодавець повідомляє, що готовий працевлаштувати особу на 3 роки, отже і Карту побиту відкриють на три роки;
  3. -виписка з реєстру залежно від того, як працевлаштована особа (працює на підприємство чи на фізичну особу-підприємця). Цей документ потрібен для того, щоб інспектор, який вестиме справу, перевірив, чи в уповноваженої особи підписані усі документи, що стосуються роботодавця;
  4. -копія закордонного паспорта;
  5. -чотири фотографії розміром 35/45;
  6. -квитанцію про сплату гербового збору;
  7. -договір оренди житла;
  8. -обов’язкове страхування Zaklad Ubezpieczen Spolecznych (ZUS), також можна придбати страхування PZU;
  9. -документ про те, що роботодавець протягом 14 днів  зголосив до Уженду праці про те, що людина приступила до виконання  своєї роботи за договором.
  10. Якщо ми говоримо про подачу документів на підставі ведення господарської діяльності, то пакет значно ширший, відповідно і розгляд триватиме довше.  Окрім того,  що людину перевіряють як заявника, її також перевіряють як фізичну особу-підприємця: чи платить податки, чи приписана вона до різних державних установ, чи подає вчасно декларації.

З якими складнощами можна зіткнутися під час оформлення Карти побиту?

Головне – пильнувати перебіг справи, вчасно реагувати на виклики інспектора. Якщо в житті заявника настають зміни (місця проживання, або роботодавця), то про все потрібно повідомляти Ужонд, щоб уникнути можливих проблем.

Комунікувати можна через інфолінію Уженду або через електронну пошту інспектора (в кожному Уженді по-різному: деякі дають контакти інспектора, а деякі ні). Зазвичай інспектор самостійно виходить на контакт у випадку необхідності додати або актуалізувати документи.

Чи можуть відмовити в дозволі на проживання?

Якщо особа подала не повний пакет документів, то варто очікувати запит зі сторони Уженду про вимогу щодо надання документу, якого не вистачає, у визначений час. Зазвичай – це 30 днів в адміністративній справі. Якщо заявник не надасть у визначений час відповідний документ, то може отримати відмову.

Скільки часу потрібно чекати?

Якщо повний і коректний пакет документів зібрано, то це займає  від початку реєстрації заявки 3,5 місяці. Але є випадки,  коли доводиться чекати навіть близько року. Чому так довго? Є різні ситуації. Наприклад, працівниця пішла в декрет. Ужонд не зобов’язаний повідомляти заявника про зміну інспектора, це відбувається автоматично через деякий час. Коли інспектор хворіє, то формально вважається, що він працює і тому справа може затягнутися. При цьому в системі зазначається, що він тимчасово не виконує свої обов’язки. Але це не є підставою для заміни інспектора. Коли тривалий час працівник відсутній, заявник за власним бажанням може написати заяву з проханням заміни, але немає гарантії, що це відбудеться. Також є нюанси, коли люди підписують заявки українською мовою, а потрібно латиницею, так як в закордонному паспорті. Особу починають викликати до Уженду з проханням виправити неточності. Це також затягує процес розгляду. Інколи люди змінюють підставу подачі документів. Спершу це могла бути робота, потім роботу людина втратила, або перейшла на господарську діяльність. Відповідно потрібно готувати нові документи. Є випадки, коли людина подає документи, потім переїжджає в  інше воєводство і не повідомляє про це Ужонд. При цьому кореспонденція надходить на стару адресу. Тоді особа зауважує довгий час очікування, починає контактувати з Ужендом і виявляється, що було дуже багато запитів. Є багато різних факторів, до кожної справи необхідно підходити індивідуально.

Вартість оформлення Карти побиту

Потрібно сплатити гербові збори (440 злотих). Якщо справою заявника займається довірена особа, то доведеться врахувати плату за довіреність.

Додатково 100 злотих ви заплатите за видачу пластикової картки. Якщо  потрібна допомога юриста, то ціна послуг залежить від послуги та регіону. У Варшаві такі послуги становлять близько 2 тис. злотих.

Через скільки часу можна подаватися на сталий побит?

Довідка на постійне місце проживання є двох типів – сталий побит і карта резидента. Карта резидента дається за періодом проживання в Польщі – на 5 років. Сталий побит дається за походженням – коли ваші предки мали польське походження, польську національність. Якщо хтось з батьків у заявника має свідоцтво про народження, в якому вказано польську національність, то такий заявник у перший день свого перебування на території Польщі має право звернутися до Уженду Воєводського з метою отримання сталого побиту.

Чи можна пришвидшити процес розгляду?

Фактично це неможливо зробити. Єдина підстава: якщо справа триває рік, то заявник може звернутися з проханням пришвидшити її розгляд. Якщо мова йде про декілька місяців, то це стандартний термін. Бажано ставитися до своєї легалізації не поверхнево. Якщо допуститися навіть однієї помилки в документі, можна отримати відмову.

No items found.

Українська письменниця, теле- й радіоведуча, журналістка, піарниця, громадська діячка, голова правління ГО «Здоров’я жіночих грудей». Працювала редакторкою у низці журналів, газет та видавництв. Була ведучою Українського радіо. Пройшла шлях від кореспондентки до телеведучої та сценаристки на телебаченні. Обіймала посади керівниці пресслужби різних департаментів КМДА, Київської обласної колегії адвокатів, працювала з персональними брендами визначних осіб. З 2020 року займається питаннями профілактики раку грудей в Україні. Пише книги та популяризує українську літературу.Членкиня Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України. Авторка книг «Стежка в долонях», «Ілюзії великого міста», «Падаючи вгору», «Київ-30», тритомника «Україна 30». Життєвий девіз: Тільки вперед, але з зупинками на щастя.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
розпродажі знижки в Польщі

Коли можна купити речі за знижкою?

1. Зимові розпродажі 

Місцями починаються у грудні, охоплюючи період Нового року та Різдва. Період після свят і аж до кінця лютого — це сезон найвищих знижок та найвигідніших покупок. Тиждень після Різдва (з 27 грудня) традиційно є гарячим у магазинах.

Знижки діють насамперед на більшість товарів з колекції осінь-зима і досягають 50%-70% у магазинах Decathlon, Lacoste, Reebok, New Balance, Top Secret, Stradivarius, Wittchen, W.KRUK, Wojas. Щотижня після Різдва знижки будуть збільшуватись, а також додаватимуться нові товари. 

2. Літні розпродажі 

Починаються третього тижня червня або на другого тижня липня, коли магазини продають одяг, косметику та аксесуари весняно-літнього сезону і плавно перетікають в осінній міжсезонний розпродаж до початку жовтня. Це ідеальний час для покупки літніх речей, яскравих валіз для подорожей та парфумів. 

На початку розпродажів знижки невеликі — 20-30%, але нормальний асортимент. В кінці сезону річ можна купити за смішну ціну, але обирати доведеться з того, що лишилось. Найкращий вибір зазвичай у четвер.

Зимові та літні розпродажі вважаються найвигіднішими. Так у масмаркеті на кшталт H&M, Zara, Mohito, Sinsay, Mango, House, Cropp, Bershka, Stradivarius, Pull&Bear та Oysho можуть доходити до реальних 70%. 

Іноді онлайн розпродажі починаються раніше, ніж у магазинах. 

Мінус такого шопінгу — речі переважно зі старих колекцій, а щоб знайти потрібний розмір, доведеться попотіти. 

3. Міжсезонні розпродажі

Зазвичай стартують у середині березня і досягають апогею в травні. Найбільших знижок на весняні колекції варто очікувати ближче до Великодня. Осінні розпродажі — це листопад.

4. Дні шопінгового божевілля: Black Friday та Cyber ​​Monday

Крім класичних сезонних та міжсезонних розпродажів, гарно зекономити можна в окремі дні великих знижок — Чорну п'ятницю та Кіберпонеділок.

Black Friday у 2024 році буде 29 листопада

Спочатку це було типове американське свято шопінгу. Однак останнім часом завдяки інтернет-магазинам воно стало подією міжнародного масштабу. Зазвичай Чорна п'ятниця вважається початком сезону святкових покупок. Часто Чорна п'ятниця плавно перетікає в Чорні вихідні або навіть у Чорний тиждень — кожен магазин тут вирішує сам.

Cyber Monday  у 2024 році — 2 грудня 

Кіберпонеділок теж починався як американське свято, яке відзначається першого понеділка після Thanksgiving day. Це час онлайн-розпродажів та грандіозних знижок, і він є одним із найжвавіших днів торгівлі для інтернет-магазинів.

Вважається, що цей день було вигадано спеціально для офісних працівників. А причиною такого рішення стали маркетингові дослідження кількох років, які показали сплеск інтернет-продажів першого понеділка після Thanksgiving Day. Цього дня американці поверталися на роботу після тривалого відпочинку і могли за допомогою інтернету здійснити необхідні покупки з великими знижками напередодні наступних різдвяних та новорічних свят. Незабаром власники магазинів стали заманювати клієнтів по понеділках на початку грудня своїми вигідними пропозиціями.

20
хв

Сезон розпродажів у Польщі: коли діють максимальні знижки? 

Юлія Ладнова
вересові поля Польщі і Варшави

Найкрасивіші вересові поля Польщі:

1. Mostówka: 400 гектарів вересу

Найбільше та вражаюче поле вересу в Польщі (майже 400 гектарів) знаходиться за 50 км від Варшави у селі Мостувка. Нескінченні чагарники рожевих відтінків йдуть за обрій, створюючи вражаючу панораму. А ось історія цього місця сумна, адже поле з'явилося внаслідок пожежі 1993 року. Вогонь тоді знищив більшу частину лісів, на місці якого через кілька років з'явився верес. 

Дістатися сюди нескладно: якщо їхати автівкою з Варшави трасою S8 у напрямку Білостока, то від вузла Мостувка слід рухатися дорогою серед лісу. А якщо їхати електричкою, то вересове поле починається вже за 300 метрів від залізничної станції. 

2. Wrzosowisko Niepust у національному парку

На території Кампіноського національного парку в районі природного заповідника Cyganka знаходиться wrzosowisko Niepust. Пустка пристає до болотистої долини, яка заросла високими травами і рідкісними видами рослин. Поряд з ним знаходяться дюни Boru Niepustowego — одні з найбільших і найкраще збережених внутрішніх дюн в Європі. Серед вересу — піщані галявини, де можна відпочити. Краєвиди зачаровують буянням фарбі ароматів. 

У Кампіноському парку мешкає безліч видів тварин — можна зустріти лося, лисицю чи кабана. Найкраще добиратися сюди від станції метро Młociny, де потрібно сісти на автобус №708 та доїхати до кінцевої Skibińskiego. Звідси і починається один з екскурсійних маршрутів парком.

3. Wrzosowiska Kłomińskie з оглядовою вежею 

Wrzosowiska Kłomińskie розташовані у Західній Померанії, між містами Borne Sulinowo та Kłomino, у заповіднику Diabelskie Pustacie на місці колишнього військового полігону. На території заповідника багато мальовничих стежок для прогулянок. Тут можна піднятися на дерев'яну оглядову вежу, з якої відкривається панорама на барвисту вересову пустку. 

4. Заповідник в Okonku на місці військового полігону 

Заповідник в Okonku Великопольського воєводства займає площу близько 204 гектарів, бо побудований на місці покинутого військового полігону радянських часів. Сьогодні на території, що охороняється, поляки намагаються зберегти комплекс пусток і піщаних лугів. На території заповідника в Оконці прокладено пішохідні стежки, є велосипедні маршрути та оглядовий майданчик. Безпечно гуляти можна тільки спеціально визначеними стежками, щоб не провалитися в болото.

5. Wrzosowisko w Orzechowie: малолюдно й колоритно

До Wrzosowisko в Orzechowie можна дістатися автобусами з Острова Любельського, Любартова, Ленчни. Найближчі залізничні станції — у Любартові та Любліні. Тут не так багатолюдно, як на інших локаціях, але так само красиво. Приємним бонусом буде те, що в околицях можна купити якісну фермерську продукцію власного виробництва. І взагалі цей регіон рекомендований для відвідування тим, хто воліє дізнатися, як живуть у невеликих польских містечках.

20
хв

Найкрасивіші вересові поля Польщі

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

У польській лікарні померла 25-річна українка та її ненароджена дитина

Ексклюзив
20
хв

Спокуса Туска

Ексклюзив
20
хв

За нашу і вашу протиповітряну оборону: як знайти точки дотику з Польщею

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress