Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
До зведення нинішньої будівлі Великого театру у Варшаві, на її місці до 1833 року розташовувався торговий комплекс "Маривіль". У 1823 році було закладено перший камінь театру, а у 1833 році на місці знесеного "Маривіля" було зведено будівлю театру в стилі класицизму, спроєктовану архітектором Антоніо Корацці.
Споруда складалася з головного корпусу, в якому знаходились театральна зала та два бічних крила. Після Листопадового повстання початковий проєкт Корацці був змінений, а назва Оперного театру була змінена на Великий театр.
Перша вистава у театрі відбулася 24 лютого 1833 року. Це були опера "Севільський цирульник" Джоаккіно Россіні та балет "Гра танцюристів" Кароля Курпінського.
У 1840 році назву площі Мариновського, де була розташована будівля театру, змінили на Театральну.
У другій половині 19 століття перед будівлею було закладено дві площі та висаджено дерева. У вересні 1936 року перед правим крилом Великого театру відкрили пам'ятник Войцеху Богуславському.
Під час Варшавського повстання німці базувалися в приміщенні Великого театру
Після початку Варшавського повстання поляки зайняли палац Бланка і ратушу, а німці укріпилися в Великому театрі. У період з 6 по 8 серпня 1944 року у напівзруйнованому театрі, німцями було вбито близько 350 польських цивільних осіб. Нацистам так і не вдалося підірвати колонаду театру, хоча вже були просвердлені отвори для зарядів.
Після війни будівля Великого театру у Варшаві була на 75 відсотків зруйнована. Вціліли східна частина фасаду та колонада переднього фасаду. Після визволення міста південне крило театру відбудували у 1949 році. У 1950 році було створено державне підприємство "Великий театр опери та балету у Варшаві", яке займалося управлінням будівлею. Подальші роботи з відбудови театру розпочалися у 1953 році.
Театри Варшави для українців
Історія королівського замку у Варшаві
Пальма у Варшаві: історія та символіка монумента
Фасади театру з боку Театральної площі та вулиці Вєжбової залишилися без змін, а фасад з боку вулиці Юзефа Пілсудського — це абсолютно новий дизайн. Команда архітекторів також переробила інтер'єр театру, в тому числі новий зал для глядачів і сцену, яка на той час була однією з найсучасніших у Європі. Урочисте відкриття будівлі відбулося 19 листопада 1965 року. Тоді ж було відкрито нові пам'ятники Войцеху Богуславському та Станіславу Монюшці.
Пожежа знищила будівлю Великого театру в 1985 році
9 березня 1985 року в будівлі спалахнула пожежа, яка значною мірою знищила частину будівлі, зайняту Національним театром.
За планами архітектора Антоніо Корацці 1825 року, фасад театру також мав бути прикрашений квадриґою — скульптурою покровителя мистецтв Аполлона на колісниці, запряженій четвіркою коней. У 2002 році скульптура була виготовлена і встановлена на тимпані з боку Театральної площі.
Великий театр, який сьогодні називається „Великий театр — Національна опера”, вже майже 200 років є домом для опери та балету Польщі. З 17 століття і до сьогодні, історія цієї сцени переплітається з історією польського оперного мистецтва.
У Великому театрі у Варшаві відбуваються оперні та балетні вистави, концерти, виставки, майстер-класи митців та освітні зустрічі. Також організовуються спеціальні заходи, такі як гала-прем'єри фільмів, конференції та гала-концерти.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!