Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Вважається, що перший замок на Вавельському пагорбі у Кракові був побудований в середині 14 століття. Більш сучасні дослідження вказують на те, що замок міг з’явитися значно раніше.
Резиденція королів Польщі
Побудований на пагорбі, замок слугував резиденцією для правителів Польщі з середини 11 до початку 17 століття. Починаючи з коронації короля Владислава Короткого у 1320 році, всі польські королі, за винятком Станіслава Лещинського та Станіслава Августа Понятовського, коронувалися в Замку на Вавелі.
Готичний Вавельський собор, присвячений святим Станіславу і Вацлаву, був побудований у 1320-1364 рр. Храм являє собою базилікальну тринефну будівлю з трьома вежами (Сигізмунда, Годинника і Срібного Дзвону), оточену кільцем каплиць, перебудованих протягом наступних століть.
У кафедральному соборі, за вівтарем святого Станіслава, який називають Вівтарем Батьківщини й вважають священним місцем для кожного поляка, польські королі зберігали військові трофеї. Король Владислав Ягайло вивісив тут тевтонські знамена, захоплені ним під Грюнвальдом у 1410 році, а Ян ІІІ Собеський — турецький стяг, захоплений ним після перемоги під Віднем у 1683 році.
Музей Кракова запрошує українців
У соборі та його криптах поховані польські святі, правителі, найвидатніші лідери та поети, зокрема Владислав Локєтек, Казимир Великий, Владислав Ягайло, Казимир Ягеллончик, королева Ядвіга, Зигмунт Старий і Зигмунт Август, Зигмунт III Ваза. Крім королів, тут поховані маршал Юзеф Пілсудський, генерал Владислав Сікорський та президент Лех Качинський з дружиною. У криптах також зберігаються останки поетів Адама Міцкевича, Юліуша Словацького, національного героя Тадеуша Костюшка та земля з могили поета Кіпріана Каміла Норвіда.
Замок у Кракові
Вавельський замок є однією з найвеличніших пам'яток ренесансної архітектури в Європі. Будівля містить романські фрагменти й значні готичні частини, але свого теперішнього вигляду вона набула в першій половині 16 століття за часів правління Олександра Ягеллона і Сигізмунда Старого. Після третього поділу Польщі в 1795 році замок був перетворений на казарми для австрійської армії та продовжував виконувати цю функцію до 19 століття. Армія залишила Вавельський замок лише у 1905 році. У 1930 році було офіційно створено Музей Вавельського замку.
Під час Другої світової війни Вавельський замок став резиденцією окупаційної влади Генерал-губернаторства. Тут проживав та працював Ганс Франк, який був верховним представником Третього Рейху в окупованій Польщі. Після визволення музей був майже одразу відновлений.
Усередині замку відвідувачі можуть помилуватися розмальованими фризами, дерев'яними стелями й різьбленими порталами. У Посольській залі стелю прикрашають вирізьблені з дерева людські голови, так звані "вавельські голови". У Вавелі також зберігається багата колекція гобеленів.
Пагорб Вавель знаходиться на висоті 238 метрів над рівнем моря і колись був оточений заплавами та болотами. Побудований на ньому замок обрали своєю резиденцією перші польські королі: Болеслав Хробрий та Мешко ІІ. Відтоді Вавель став резиденцією королів аж до перенесення столиці до Варшави у 1596 р. Нинішні стіни, що оточують Вавель, були зведені після знесення середньовічних укріплень у 19 столітті.
До Вавельського замку можна дістатися Королівською дорогою, що веде через Краків від Барбакана, вулицею Флоріанською, через Головну ринкову площу та вулицю Гродську. До Вавелю також ведуть алеї Планти, які оточують Старе місто.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!