Сьогодні Королівський замок — це дивовижний музей, який представляє надзвичайну колекцію творів мистецтва та експонатів, пов'язаних з польською та світовою історією й культурною спадщиною. В залах замку можна відчути дух минулого і відкрити для себе таємниці стародавньої Польщі.
Королівський замок у Варшаві — це не тільки туристична пам'ятка, а й символ гордості та краси незламного духу польського народу.
Історія Королівського замку у Варшаві сягає своїм корінням у середньовіччя.
У ХІХ столітті, після Листопадового повстання 1830-1831 років, замок було передано на потреби російського уряду. Під час Першої світової війни він служив офіційною резиденцією німецького генерал-губернатора. З 1920 по 1922 рік це був маєток президента ІІ Речі Посполитої. У 1926-1939 роках — це була офіційна резиденція Президента. Замок був спалений і пограбований німцями в 1939 році та повністю знищений за особистої вказівки Гітлера в 1944 році.
Знищення Королівського замку у Варшаві
Пожежа в Королівському замку у Варшаві спалахнула близько 11 години ранку 17 вересня 1939 року. Причиною став німецький артилерійський обстріл. Замок згорів, а після того, як німецька армія зайняла Варшаву, почалося планомірне пограбування творів мистецтва, які не вдалося винести з його приміщень. 10 жовтня 1939 року спеціалізовані німецькі команди під керівництвом істориків та експертів почали розбирати підлогу, мармур, скульптури та кам'яні елементи, такі як каміни та карнизи. Ними були також вивезені до Німеччини ті твори мистецтва, які не вдалося винести зі спаленого замку.
Як стверджують історики, Адольф Гітлер особисто наказав підірвати Королівський замок 4 жовтня 1939 року. Німецькі сапери висвердлили отвори в мурах замку та заповнили їх динамітом, але будівля була зруйнована лише між 8 і 13 вересня 1944 року під час Варшавського повстання.
Руйнування замку було передбачено так званим планом Пабста, який передбачав будівництво на цьому місці монументального Народного дому або конгрес-холу Націонал-соціалістичної німецької робочої партії (НСДАП). На місці колони Сигізмунда мав бути встановлений пам'ятник Німеччині.
Читайте також: Національний музей у Варшаві
Відбудова замку в Варшаві
19 січня 1971 року керівництво робітничої партії Польської Народної Республіки (ПОРП), бажаючи здобути визнання в інтелектуальних колах, прийняло рішення про відбудову замку. Вже 26 січня відбулися перші збори Громадського комітету з відбудови Королівського замку у Варшаві. Головою Комітету став Юзеф Кенпа, 1-й секретар Варшавського комітету Польської об'єднаної робітничої партії.
Реконструкція була проведена дуже швидко. Вже в лютому 1973 року відбулося перше урочисте відкриття відбудованої готичної частини замку, а в липні 1974 року на вежах з'явилися дахи. Тоді ж було прийнято рішення про присвоєння оновленому закладу статусу пам'ятки національної історії та культури.
Першим директором став професор Олександр Ґейштор у 1980 році.
У 1977 році були введені в експлуатацію перші зали а наступні — у серпні 1984 р. Остаточні завершальні штрихи були зроблені до 1988 року.
У 1980 році Королівський замок у Варшаві, як і все Старе місто, був внесений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Читайте також: Цікаві факти про Палац культури і науки у Варшаві
Музей в Королівському замку у Варшаві
Королівський замок у Варшаві вважається одним із найвідоміших музеїв Європи. За підсумками 2023 року він посів 23 місце у рейтингу найпопулярніших музеїв світу за версією The Art Newspaper.
У залах на першому поверсі музею представлені колекції європейського живопису, скульптури та твори декоративно-прикладного мистецтва, а також цінні зразки історичної зброї. Загалом понад 600 експонатів.
Найважливішою частиною постійної виставки шедеврів в Королівському музеї у Варшаві є колекція родини Ланцкоронських. Вона налічує 37 експонатів, частина з яких були подаровані музею в 1994 році професоркою Кароліною Ланцкоронською — останньою спадкоємицею аристократичного роду, який протягом двох століть зібрав у своєму палаці у Відні одну з найбільших приватних колекцій творів мистецтва в Європі. Особливе значення в цій колекції мають 15 творів, що належали королю Станіславу Августу у 18 столітті. Твори були продані його спадкоємцями після смерті монарха.
Безперечними перлинами цієї колекції є дві роботи нідерландського художника Рембрандта ван Рейна, одного з найвидатніших представників в історії європейського мистецтва, а саме: "Дівчина в рамці" та "Вчений за письмовим столом". Вони є одними з найцінніших картин, що постійно знаходяться в Польщі.
Інші шедеври, також заслуговують на увагу: "Адам і Єва" авторства Лукаса Кранаха, "Курець і п'яниця" Адріана ван Остаде, "Свята Марія Магдалина" Пітера ван Ліндта, "Морський шторм" Людольфа Бакхейзена та "Натюрморт зі скрипкою, картинами та автопортретом" Корнеліуса Норбертуса Ґісбрехтса.
Марʼян Савчишин, редактор новин Destry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!