Свято Трьох Королів є одним з найдавніших християнських свят, яке з 2011 року у Польщі є вихідним днем. В цей день на вулиці польських міст вирушає вертепна процесія - хода Трьох Королів, яка ілюструє біблейський мотив приходу трьох королів до новонародженого Ісуса. Діти отримують подарунки від звіздаря, а дорослі носять на головах корони, які символізують постаті королів, які прийшли вклонитися новонародженому Ісусу.
Свято Трьох Королів у Польщі
В багатьох християнських церквах 6 січня святкують Богоявлення. Це свято ще називають — Трьох Королів. Символом цього свята є згадка про трьох волхвів (королів або царів), які прийшли поклонитися новонародженому Ісусу. Троє королів прийшли до Христа після того, як побачили на небі зірку, що вказала їм шлях до місця у Вифлеємі, де народився новий "юдейський король".
Згідно з Євангелієм, мудреці піднесли Ісусу в дар золото, ладан і смирну. Свято Трьох Королів є одним із найважливіших свят у Католицькій Церкві. У Польщі в цей день відбуваються різноманітні події, зокрема традиційна хода звіздарів або Трьох Королів. Тривалий час це Свято не було у Польщі офіційним вихідним днем. Тільки з 2011 року день Богоявлення знову є державним святом, яке припинило рішення, схвалене комуністичним парламентом у 1960 році. Хоч і на пів століття воно зникло з офіційного календаря, та поляки все одно не ставили під сумнів його важливість та відзначали попри сталінський режим і комуністичні заборони.
Читайте також: Самотність на свята? Впораємось!
Написи на дверях помешкання C+M+B
Зі святом Трьох Королів у Польщі також пов’язаний давній звичай освячення крейди, ладану та води. Найдивнішою з трьох речей є крейда. Освяченою крейдою поляки цього дня пишуть на дверях своїх квартир літери та поточний рік — C+M+B 2024. У деяких польських містах, які зазнали німецького культурного впливу, абревіатура ставиться між цифрами, що позначають рік: 20+C+M+B+24. Ці літери трактуються як ініціали імен трьох королів: Каспер, Мельхіор і Бальтазар. За іншою версією C+M+B — це абревіатура, що походить від латинської фрази „Christus Mansionem Benedicat”, що означає: "(Нехай) Христос благословить житло". Хоча святий Августин дає інше тлумачення: Christus Multorum Benefactor — "Христос — Благодійник багатьох".
Три королі — покровителі
У Польщі трьох королів шанують як покровителів мандрівників, паломників, торговців, корчмарів і кушнірів. Ця традиція є старшою за саме святкування, яке дійшло до наших днів. Свято Трьох Королів має багатовікову традицію в Польщі. Воно завжди святкувалося з великою урочистістю. За часів монархії воно відзначалося за присутності королівської величності, а після здобуття незалежності - за участі найвищої державної влади.
Читайте також: Куди сходити з дітьми у Варшаві на свята?
Мигдалевий король — польська регіональна традиція
Разом із загальною практикою та традиціями святкування, у деяких містах Польщі 6 січня існує звичай "мигдалевого короля". У свято Трьох Королів там випікають торт, в якому ховають цілий мигдаль. Той, кому траплявся шматок зі схованим мигдалем, вважався "мигдалевим королем". Він мав право обрати свою "королеву" та задавав тон і приймав рішення про характер святкових забав.
У країнах, які святкують свято Трьох Королів, є різні традиції.
Пропонуємо добірку деяких з них:
- У Великобританії свято Трьох Королів вважається останнім днем святкового періоду (12-й день Різдва).
- В Ірландії це свято називалося "Жіночим Різдвом" і мало стати днем відпочинку для жінок після важкої хатньої роботи у святковий період. Сьогодні жінки в Ірландії часто використовують цей день як можливість піти в паб.
- У деяких південних штатах США у свято Трьох Королів печуть так звані королівські пироги.
- У деяких німецькомовних країнах практикується спів колядок в цей день.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!