Ексклюзив
20
хв

Хто такі кашуби, та де вони живуть у Польщі?

Протягом останніх кількох сотень років вони зазнавали дискримінації, а їхню мову та культуру намагалися знищити. Поляки не вважали їх поляками, а німці — німцями. До них часто ставилися як до людей другого сорту, а в школах дітей карали за використання кашубської мови. Хто такі кашуби, яка їхня історія та де вони живуть у Польщі?

Мар'ян Савчишин

Мишинець-Польща - 06 08 2020р. Кашубська процесія Божого Тіла. Фото: Dziorek Rafal/Shutterstock.

No items found.

Звідки походять кашуби

Кашуби походять безпосередньо від групи слов'янських племен, які називалися поморянами. В історичних джерелах знаходимо мало інформації про їхнє походження, але найвидатніший фахівець з історії кашубів, професор Жерар Лабуда, висунув теорію, що батьківщина цих народів — на кордоні між Мазовією і колишніми прусськими землями.

Лазенки Крулевські: історія та сучасність найкрасивішого парку Польщі

У VI-VII століттях вони мігрували до території сучасного регіону Поморʼя. Там почали формуватися окремі племена з владною структурою, заснованою на племінних старійшинах, а з часом керівництво перебрали на себе місцеві герцоги.

У X столітті поморяни заселили території, прилеглі до Балтійського моря між Віслою та Одером, і навіть ті, що розташовані трохи далі в сучасному Помор'ї. На той час вони були сусідами ельбських слов'ян на заході, від поляків на півдні їх відділяли густі ліси та болота долини Нотеча, а долина Вісли була кордоном із землями балтійських прусських племен. Повільно формується сильна держава на Помор'ї, яка зазнає впливу саксонців, данців і поляків.

П'ястівський князь Мешко І, а згодом його син, король Болеслав Хробрий, нав'язали свій суверенітет поморянам через будівництво нових міст та християнізаційні місії у Гданську та Колобжегу. Поморці, які все ще перебували під владою П'ястів, були знову підкорені герцогом Болеславом В'юнким в ході двох кампаній. Його васалами в Західному Помор'ї стали князі з династії Грифонів, які, однак, відносно швидко опинилися в орбіті німецького та данського впливу. Німці, що колонізували Західне Помор'я, домінували на цих землях, внаслідок чого "серце Кашубії" просувалося все далі й далі на схід.

Кашубів було германізовано у XIX столітті

У 1637 році династія західнопоморських правителів вимерла, і їхня держава була поділена між Швецією та Бранденбургом, а в 1772 році, в результаті Першого поділу Польщі, увійшла до складу Королівства Пруссії. Одним з аспектів германізації кашубів була діяльність кадетської школи у Слупську, де навчалися сини кашубської шляхти.

З середини XIX століття загрозу втрати ідентичності відчули кашубські письменники та краєзнавці. Серед них виділявся Флоріан Джейнова (1817-81), автор першої кашубської граматики. Внаслідок дедалі більш репресивних законів прусського уряду почали формуватися численні соціальні та економічні організації, спалахували шкільні страйки.

За Версальським мирним договором більша частина Кашубського краю була включена до складу Другої республіки. Лише західний край регіону став частиною Рейху, а невелика частина на сході увійшла до складу Вільного міста Гданськ. Нова польська влада в багатьох випадках не довіряла місцевому населенню, розглядаючи його як національно небезпечний елемент. У часи кризи надію на краще матеріальне майбутнє Помор'ю дав новостворений порт у кашубському місті Гдиня та будівництво вугільної магістралі, що пролягала через Кашубію.

У Другій світовій війні було вбито тисячі кашубів

Друга світова війна розпочалася з так званої "Інтеліджензакції", під час якої було вбито тисячі кашубів. Далі перед кашубами постав важкий вибір: записатися до списку німецьких громадян або опинитися під загрозою депортації до концентраційного табору чи табору для переміщених осіб.

Від самого початку війни на території Поморʼя сформувалися партизанські загони, а з 1941 року діяло найбільше партизанське угруповання на Помор'ї — Таємна військова організація "Гриф Поморський", яке могло налічувати до 18-20 тисяч членів, як бойових, так і допоміжних.

Напевно, найболючішою за всю війну для кашубів стала весна 1945 року, коли війська Червоної армії, що проходили в тилу фронту, не розуміючи різниці між кашубами та німцями, здійснювали численні грабунки, зґвалтування і вбивства.

У комуністичну епоху намагалися знищити кашубську культуру

Після Другої світової війни нова влада знову з недовірою ставилася до кашубів. Їх підозрювали у пронімецьких симпатіях. Під час післясталінської відлиги було створено Кашубське об'єднання (Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie), яке сьогодні є найбільшою організацією, що працює в інтересах кашубів. Протягом майже 50 років влада Польської Народної Республіки намагалася знищити кашубську культуру або принаймні помістити її до музею. Лише після падіння комуністичного режиму кашуби нарешті отримали можливість вільно розвивати свою культурну ідентичність.

Що подивитися у Гданську

У 2005 році кашубська мова офіційно отримала статус регіональної й зараз є другою офіційною мовою в деяких муніципалітетах. Щороку можна скласти іспит на отримання ступеня бакалавра кашубської мови, оскільки кілька тисяч дітей вивчають кашубську мову в школах.


Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry

No items found.

Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
розпродажі знижки в Польщі

Коли можна купити речі за знижкою?

1. Зимові розпродажі 

Місцями починаються у грудні, охоплюючи період Нового року та Різдва. Період після свят і аж до кінця лютого — це сезон найвищих знижок та найвигідніших покупок. Тиждень після Різдва (з 27 грудня) традиційно є гарячим у магазинах.

Знижки діють насамперед на більшість товарів з колекції осінь-зима і досягають 50%-70% у магазинах Decathlon, Lacoste, Reebok, New Balance, Top Secret, Stradivarius, Wittchen, W.KRUK, Wojas. Щотижня після Різдва знижки будуть збільшуватись, а також додаватимуться нові товари. 

2. Літні розпродажі 

Починаються третього тижня червня або на другого тижня липня, коли магазини продають одяг, косметику та аксесуари весняно-літнього сезону і плавно перетікають в осінній міжсезонний розпродаж до початку жовтня. Це ідеальний час для покупки літніх речей, яскравих валіз для подорожей та парфумів. 

На початку розпродажів знижки невеликі — 20-30%, але нормальний асортимент. В кінці сезону річ можна купити за смішну ціну, але обирати доведеться з того, що лишилось. Найкращий вибір зазвичай у четвер.

Зимові та літні розпродажі вважаються найвигіднішими. Так у масмаркеті на кшталт H&M, Zara, Mohito, Sinsay, Mango, House, Cropp, Bershka, Stradivarius, Pull&Bear та Oysho можуть доходити до реальних 70%. 

Іноді онлайн розпродажі починаються раніше, ніж у магазинах. 

Мінус такого шопінгу — речі переважно зі старих колекцій, а щоб знайти потрібний розмір, доведеться попотіти. 

3. Міжсезонні розпродажі

Зазвичай стартують у середині березня і досягають апогею в травні. Найбільших знижок на весняні колекції варто очікувати ближче до Великодня. Осінні розпродажі — це листопад.

4. Дні шопінгового божевілля: Black Friday та Cyber ​​Monday

Крім класичних сезонних та міжсезонних розпродажів, гарно зекономити можна в окремі дні великих знижок — Чорну п'ятницю та Кіберпонеділок.

Black Friday у 2024 році буде 29 листопада

Спочатку це було типове американське свято шопінгу. Однак останнім часом завдяки інтернет-магазинам воно стало подією міжнародного масштабу. Зазвичай Чорна п'ятниця вважається початком сезону святкових покупок. Часто Чорна п'ятниця плавно перетікає в Чорні вихідні або навіть у Чорний тиждень — кожен магазин тут вирішує сам.

Cyber Monday  у 2024 році — 2 грудня 

Кіберпонеділок теж починався як американське свято, яке відзначається першого понеділка після Thanksgiving day. Це час онлайн-розпродажів та грандіозних знижок, і він є одним із найжвавіших днів торгівлі для інтернет-магазинів.

Вважається, що цей день було вигадано спеціально для офісних працівників. А причиною такого рішення стали маркетингові дослідження кількох років, які показали сплеск інтернет-продажів першого понеділка після Thanksgiving Day. Цього дня американці поверталися на роботу після тривалого відпочинку і могли за допомогою інтернету здійснити необхідні покупки з великими знижками напередодні наступних різдвяних та новорічних свят. Незабаром власники магазинів стали заманювати клієнтів по понеділках на початку грудня своїми вигідними пропозиціями.

20
хв

Сезон розпродажів у Польщі: коли діють максимальні знижки? 

Юлія Ладнова
вересові поля Польщі і Варшави

Найкрасивіші вересові поля Польщі:

1. Mostówka: 400 гектарів вересу

Найбільше та вражаюче поле вересу в Польщі (майже 400 гектарів) знаходиться за 50 км від Варшави у селі Мостувка. Нескінченні чагарники рожевих відтінків йдуть за обрій, створюючи вражаючу панораму. А ось історія цього місця сумна, адже поле з'явилося внаслідок пожежі 1993 року. Вогонь тоді знищив більшу частину лісів, на місці якого через кілька років з'явився верес. 

Дістатися сюди нескладно: якщо їхати автівкою з Варшави трасою S8 у напрямку Білостока, то від вузла Мостувка слід рухатися дорогою серед лісу. А якщо їхати електричкою, то вересове поле починається вже за 300 метрів від залізничної станції. 

2. Wrzosowisko Niepust у національному парку

На території Кампіноського національного парку в районі природного заповідника Cyganka знаходиться wrzosowisko Niepust. Пустка пристає до болотистої долини, яка заросла високими травами і рідкісними видами рослин. Поряд з ним знаходяться дюни Boru Niepustowego — одні з найбільших і найкраще збережених внутрішніх дюн в Європі. Серед вересу — піщані галявини, де можна відпочити. Краєвиди зачаровують буянням фарбі ароматів. 

У Кампіноському парку мешкає безліч видів тварин — можна зустріти лося, лисицю чи кабана. Найкраще добиратися сюди від станції метро Młociny, де потрібно сісти на автобус №708 та доїхати до кінцевої Skibińskiego. Звідси і починається один з екскурсійних маршрутів парком.

3. Wrzosowiska Kłomińskie з оглядовою вежею 

Wrzosowiska Kłomińskie розташовані у Західній Померанії, між містами Borne Sulinowo та Kłomino, у заповіднику Diabelskie Pustacie на місці колишнього військового полігону. На території заповідника багато мальовничих стежок для прогулянок. Тут можна піднятися на дерев'яну оглядову вежу, з якої відкривається панорама на барвисту вересову пустку. 

4. Заповідник в Okonku на місці військового полігону 

Заповідник в Okonku Великопольського воєводства займає площу близько 204 гектарів, бо побудований на місці покинутого військового полігону радянських часів. Сьогодні на території, що охороняється, поляки намагаються зберегти комплекс пусток і піщаних лугів. На території заповідника в Оконці прокладено пішохідні стежки, є велосипедні маршрути та оглядовий майданчик. Безпечно гуляти можна тільки спеціально визначеними стежками, щоб не провалитися в болото.

5. Wrzosowisko w Orzechowie: малолюдно й колоритно

До Wrzosowisko в Orzechowie можна дістатися автобусами з Острова Любельського, Любартова, Ленчни. Найближчі залізничні станції — у Любартові та Любліні. Тут не так багатолюдно, як на інших локаціях, але так само красиво. Приємним бонусом буде те, що в околицях можна купити якісну фермерську продукцію власного виробництва. І взагалі цей регіон рекомендований для відвідування тим, хто воліє дізнатися, як живуть у невеликих польских містечках.

20
хв

Найкрасивіші вересові поля Польщі

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

У польській лікарні померла 25-річна українка та її ненароджена дитина

Ексклюзив
20
хв

Спокуса Туска

Ексклюзив
20
хв

124 події за 9 днів: цьогоріч Malta Festival Poznań присвячений жінці та її натхненню

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress