Ексклюзив
20
хв

ETIAS і EES: нові правила перетину кордону з ЄС для українців

З 10 листопада 2024 року на кордонах Євросоюзу запрацює нова IT-система EES: штампів у паспорті вже не буде, реєстрація відбуватиметься автоматично через термінали обслуговування по біометрії. А з 2025 року вступить у силу ще одна зміна ETIAS, згідно з якою за в’їзд до ЄС доведеться платити. Обидва нововведення пов’язані з посиленням безпеки та протидії нелегальній міграції. Розповідаємо деталі

Юлія Ладнова

Перевірка на кордоні з 10 листопада буде відбуватись автоматично. Фото: biometricupdate.com

No items found.

Система EES

EES (Entry/Exit System) — це система, яка буде автоматично перевіряти негромадян Європейського союзу включно з українцями, які перетинають його кордон. Від 10 листопада 2024 перевірку людей буде здійснювати комп‘ютерна програма, а вся процедура проходитиме в спеціальному терміналі самообслуговування. Мандрівнику потрібно буде просканувати свій біометричний паспорт, а робот за допомогою спеціального алгоритму зчитає всі дані, зафіксує дату і місце в'їзду/виїзду. 

При першому з 10 листопада перетині кордону у вас візьмуть біометричні дані: відбитки пальців і фото обличчя. А вже при наступних перетинах процесс буде проходити автоматично. Щоб виключити використання підроблених паспортів, кожні три роки потрібно буде оновлювати скан обличчя і відбитки пальців. Очікується, що цей спосіб посилить безпеку в країнах Євросоюзу, а також допоможе зупинити потік нелегальної міграції.

Зверніть увагу, що з 10 листопада перетнути кордон з ЄС можна буде тільки з біометричним паспортом.

Система EES діятиме під час в'їзду до всіх держав-членів ЄС, крім Кіпру й Ірландії, а також Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії.

ETIAS

ETIAS — це дозвіл перетнути кордон з ЄС для громадян тих країн, з якими Європейський Союз уклав договір про безвізовий режим. Оскільки Україна входить до цього списку, з весни 2025 року її громадян очікує необхідність отримання дозволу.

Дозвіл ETIAS коштує 7 євро і видається на три роки.

Це спеціальна система авторизації подорожей (за американським зразком), мета якої — запобігти зростанню терористичної активності і посилити безпеку країн Євросоюзу. Нова система в’їзду буде необхідною для громадян 60 країн, зокрема США, Австралії, Нової Зеландії та Канади.

Щоб отримати ETIAS, потрібно:

1. Заповнити онлайн-анкету на офіційному сайті  або в аплікації ETIAS. 

Розробники обіцяють, що перевірка анкети займатиме до декількох годин. Але якщо система вирішить, що вас потрібно перевірити додатково, термін може збільшитися до 30 днів.

2. Сплатити збір €7. Заявники молодше 18 та старші 70 років, члени сімей громадян ЄС звільняються від сплати збору.

Після схвалення заявки ви отримаєте лист з дозволом на електронну пошту. Треба ретельно перевірити,чи немає помилок в особистих даних, адже за наявності таких вас просто не пропустять на кордоні.

Документ діятиме три роки або до кінця терміну дії закордонного паспорта. У разі  заміни документа або його втрати слід оформити новий ETIAS.

Для в'їзду в ці країни необхідний ETIAS. Фото: europa.eu
Громадяни цих країн мають пройти авторизацію ETIAS. Фото: europa.eu
No items found.

Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
пивні фестивалі Європи

Пивні фестивалі Німеччини й Польщі:

1. Cannstatter Volksfest у Штутгарті: можна з родиною

Дати: з 27 вересня до 13 жовтня 

Цей фестиваль називають молодшим братом Октоберфесту і його дуже люблять самі німці. Історія Cannstatter Volksfest почалася в 1818 році, коли король і королева Вюртемберг вирішили влаштувати свято для свого народу після важких років чуми. За своїми масштабами цей фестиваль менший за Мюнхенський: замість 6 млн осіб його відвідують 3 млн, пивоварень чотири замість шести, натомість нижчі ціни й атмосфера — як вдома.

 Для гостей є атракціони й ринок. На церемонії відкриття мер відкорковує перше барило пива, а через два тижні на закритті фестивалю можна побачити барвисті феєрверки. Кульмінацією свята вважається великий парад та гонка на повітряних кулях. 

2. Bremer Freimarkt у Бремені: вдягаймо костюм і гайда на карнавал

Дати: 18 жовтня — 3 листопада 

Це один з найстаріших і найбільших пивних фестивалів у Німеччині, який проводиться з 1035 року. Крім пива у величезних наметах, баварських сосисок та інших закусок, на ямарці продають вироби зі шкіри, прикраси та посуд ручної роботи, розписні пряники, іграшки та ще багато товарів. Конкурси краси, ігри, каруселі, концерти, феєрверки, ралі в стилі ретро, ​​танці, театралізовані вистави — все це чекає на вас на цьому фестивалі. Також тут проходить великий парад і маскарад. Якщо хочете поринути в атмосферу німецьких веселощів, краще підготувати для себе костюм.

3. Starkbierzeit у Мюнхені: міцно й ще міцніше 

Дати: щороку наприкінці лютого — початку березня 

Навесні на батьківщині Октоберфесту відбувається фестиваль міцного пива Штаркбірцайт. Триває захід кілька тижнів, і якщо хочете заощадити, то бронювати житло краще починати за кілька місяців. За місцевою легендою, з'явилося це свято в 1627 році, а заснували його ченці. Напередодні Великого посту вони варили дуже міцне та поживне пиво для того, щоб витримати майбутні 40 днів посту. З 1780 року з дозволу герцога Карла Теодора це пиво дозволили продавати й простим людям. 

Пивовар Франц Ксав'єр Цахерль згодом викупив чернечу броварню. Пиво стало продаватися під назвою Salvator і мало величезний попит у місцевих. Міцність напою становила 7,5%, і саме таке пиво продається на Штаркбірцайте. Але крім нього гостям пропонують чимало іншого. 

Основні локації фестивалю — пивні таких великих мюнхенських пивоварень, як Paulaner, Löwenbräu та Augustiner. До того ж серцем фесту найчастіше стає пивна Paulaner am Nockherberg — «нащадок» тієї самої чернечої броварні, де здавна варять Salvator. Фестивальний майданчик цього пивного свята вміщує до 2500 осіб. Все супроводжується музикою від місцевого оркестру, а на закуску до пива подаються традиційні страви баварської кухні.

4. Kulmbach Bierwoche у Кюльмбаху: найдавніші традиції 

Дати: з 26 липня по 3 серпня 

Можна заздалегідь спланувати літню європейську відпустку та відвідати пивний фестиваль у Кюльмбаху. Повірте, там є що подивитися! У середні віки кожен мешканець цього міста був спадковим пивоваром, адже пиво в цій місцевості почали варити ще багато століть тому. Сьогодні тут працюють кілька заводів та приватних пивоварень, які тримають у секреті свої рецепти. Щороку до свята вони створюють щонайменше 3 нові сорти пива.

Фестиваль відкриває церемонія на міській площі перед ратушею, де під гучну музику люди танцюють на вулицях та дегустують пиво своїх улюблених сортів. Проходять майстер-класи, дегустація традиційних німецьких закусок. Кульмбахська пивна культура — ​​одна з найдавніших у світі. Три місцеві пивні заводи виробляють більшу кількість пива на душу населення в Німеччині, ніж будь-яке інше місто.

5. Pichelsteinerfest у Баварському лісі: для втаємничених

Дати: 25 липня — 30 липня 2025

Спочатку свято замислювалося як масштабний автопробіг, але згодом фестиваль поступово перетворився на пивний фестиваль у таємничій атмосфері. Тепер у Баварському лісі можна не лише віддати честь мистецтву місцевих пивоварів, а й помилуватися фонтанами, покататися на гондолах, взяти участь у конкурсах.

6. Свято пива у Варшаві в Elektrowni Powiśle 

Дати: 4-6 жовтня 

На ціх вихідних свій Октоберфест пройде у Варшаві. Тут пануватиме баварська атмосфера, а головним пивним партнером свята стане Paulaner. Пиво цього бренду можна купити на всіх фудкортах Електровні. Очікуються страви німецької кухні, живий виступ гурту Silesian Tyrol Band та атмосфера справжнього Октоберфесту. Центральним елементом свята буде великий пивний намет, прикрашений в Баварському стилі. Людей очікується дуже багато, тож рекомендуємо приходити на свято заздалегідь.

Що потрібно знати, якщо зібрався на пивний фестиваль?

• Костюми на свято не обов'язкові, але в них веселіше
• Місця в наметах краще забронювати заздалегідь
• Пивні фестивалі проводяться у кожній землі Німеччини, тому краще стежити за розкладом в інтернеті. Для цього достатньо ввести в Google Bierfest + назву обраної землі чи міста
• Більшість пивних фестивалів мають родинні дні, коли можна приходити з неповнолітніми дітьми. Як правило, це будні. А ось візочки брати із собою не можна
•Німецький пивний фестиваль замислювався не для того, щоб напиватися, а для того, щоб познайомитися з традиціями Німеччини, скуштувати нові сорти пива від місцевих пивоварів, весело поспілкуватися та смачно поїсти. На жаль, з роками на кожному такому заході дедалі більше нетверезих, тому рекомендуємо стежити за безпекою.

20
хв

Якщо не встигаєте на Октоберфест: пивні фестивалі Німеччини й Польщі

Юлія Ладнова

Варшава 

У столиці Польщі учні 1-7 класів школи мають можливість користуватися громадським транспортом безкоштовно, але для цього потрібно оформити учнівський квиток (karta ucznia). Це іменний пластиковий документ, що підтверджує право школяра на безкоштовний проїзд у першій та другій білетних зонах міського громадського транспорту, автобусах передмістя, на поїздах Kolei Mazowieckich та Варшавських приміських ліній (Warszawska Kolej Dojazdow) на період навчання, але не довше восьми років. Термін дії картки 4 роки, за необхідністю її можна продовжити. 

Оформити karta ucznia та їздити безкоштовно Варшавською агломерацією можна:

1. Через школу

2. Через Центр обслуговування пасажирів

3. Онлайн на офіційному сайті

Для цього потрібні:

• PESEL учня

• фотографії дитини 3,5 х4, 5 см 

• довідка зі школи із зазначенням місця проживання учня

• паспорт чи інший документ, що підтверджує особу

Бланк-заяву на оформлення картки знайдете за посиланням.

Адреси Центрів обслуговування пасажирів, де можна оформити заявку, за посиланням.

Через чотири роки можна безкоштовно замінити карту на нову, але для цього обов'язково потрібно повернути старий документ. Якщо картку втрачено, за її відновлення потрібно сплатити комісію. 

Краків 

У Кракові діти також можуть користуватись громадським транспортом безкоштовно. Однак це стосується лише учнів початкових класів протягом навчального року. Для проїзду достатньо показати шкільну легітимацію, що діє з вересня до кінця червня.

Люблін

На безкоштовний проїзд тут мають право:

•діти до 7 років

•діти з інвалідністю віком до 26 років

•учні початкових державних або приватних шкіл, а також учні художніх міських шкіл 

Спеціальну карту проїзду оформляти не потрібно — достатньо показати документ, який підтверджує статус.

Щецин 

У цьому місті поблизу Німеччини скористатися безкоштовним проїздом можуть:

• учні початкової школи до 8 років

• діти та підлітки з обмеженими можливостями до 16 років

• діти, які відвідують дитячий садок

• учні початкових, середніх та художніх шкіл

Для підтвердження також достатньо мати легітимацію або посвідчення інвалідності.

Ґданськ 

Тут право на безкоштовний проїзд належить дітям до 4 років, дітям від 4 до 7 років з карткою мешканця Ґданська (Gdańska Karta Mieszkańca), дітям з інвалідністю до 16 років, учням початкових та середніх шкіл. Щоб здійснювати поїздки, достатньо мати із собою документ, що підтверджує один із зазначених статусів.

А, мабуть, найцікавіша ситуація з безкоштовним проїздом для школярів склалася у місті Бидгощ (Bydgoszcz). Право на нього мають лише школярі, що отримують стипендію від мера. При собі слід мати оригінальний документ про призначення стипендії.

20
хв

Безкоштовний проїзд для школярів у Польщі: де діє і як оформити

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Перевезення та пересилання ліків через кордон — польські норми, обмеження, правила та винятки

Ексклюзив
20
хв

Де в громадських місцях Польщі можна вживати алкоголь?

Ексклюзив
20
хв

Як повернути товар у Польщі? 

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress