Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Резюме має продавати вас, а точніше, ваші навички, знання та характер. Завдання полягає в тому, щоб переконати роботодавця, що з вами варто познайомитися, запросивши на співбесіду. Як написати резюме, щоб отримати роботу? Зробити його живим та цікавим.
Грамотно складене резюме може бути цікавим не всім, але це не біда. Головне завдання — зацікавити потрібних вам людей, вузьку аудиторію, з якою ви хотіли б працювати.
Як написати резюме, щоб отримати роботу?
Пропонуємо прості й практичні правила. Ознайомтеся також з найпоширенішими помилками при створенні резюме та супровідного листа. Дізнайтеся, як їх виправити.
Фото в резюме
Перше правило хорошого фото в резюме — ви маєте виглядати на ньому вигідно. Проте не варто використовувати фотошоп або розміщувати фотографію 20-річної давнини. Це буде помітно на співбесіді й може бути розцінено як невпевненість у собі, наявність комплексів та нечесність.
Ваша фотографія в резюме повинна відповідати посаді, на яку ви претендуєте. Іноді не обов'язково розміщувати своє обличчя в резюме. Це може бути інша графіка, яка певним чином представляє вас. Якось я вклеїв замість своєї фотографії малюнок героя однойменної гри "Super Mario", посилаючись на своє ім'я. Тоді я претендував на посаду, пов'язану з маркетингом, де креативний підхід тільки вітається.
У випадку з посадою механіка можна додати до резюме фотографію, на якій ви ремонтуєте автомобіль.
Фотографія чи інше зображення — перший елемент резюме, на який падає погляд роботодавця. Не на текст, а на графіку в першу чергу звертає увагу людське око. Якість фотографії повинна бути відмінною. Зверніться до фотографа, якщо у вас немає хорошого фото.
Останнім часом деякі працедавці не вимагають додавати фотографію до резюме, але я вважаю це корисним. Відсутність фото у резюме не робить його недійсним, але однозначно зменшує шанси на отримання запрошення на співбесіду.
Читайте також: Кмітливість, знання мов, нестандартні рішення: українці підкорюють польського працедавця
Як написати резюме, щоб воно зацікавило роботодавця
Кожен продукт має свою історію. Щось, що виділяє його з-поміж інших. Створіть свою історію і розкажіть її у своєму резюме. Почніть з визначення того, які якості очікуються на посаді, на яку ви претендуєте. Подумайте, яка ви людина: творча чи педантична, незалежна чи командна, оратор чи письменник, науковець чи гуманіст і так далі.
Жодна з цих якостей не є негативною чи позитивною. Але кожна з них може бути цінною на конкретній посаді або в культурі конкретної компанії.
Подумайте про те, що у вас цікавого і як ви досягли успіху. Наполеглива праця? Тоді покажіть, як ви підіймалися кар'єрними сходами. Ви харизматичні та переконливі? Покажіть у своєму резюме, що ви вмієте переконувати людей.
Пам’ятайте, що ваша історія має бути послідовною. Якщо у вас є почуття гумору, не пишіть офіційною мовою. Якщо ви педантичний, детально опишіть свої досягнення. Різні цінності будуть цінуватися для посади офісного працівника і для працівника тату-салону. Майте це на увазі, коли складаєте резюме.
Як писати про освіту в резюме
Спочатку напишіть про останній навчальний заклад або курс, який ви закінчили. Якщо ви добре вчилися, не варто писати про свій середній бал або оцінку з предмета, який може цікавити роботодавця. Залиште цю інформацію для співбесіди. Якщо під час навчання ви також займалися поглибленням соціальних зв'язків, напишіть і про це.
Перерахуйте в резюме всі навчальні заклади та курси, які ви закінчили, з позначенням дати початку та закінчення навчання.
Назви українських навчальних закладів слід писати польською або англійською мовою. Залежно від мови резюме.
Коли ви пишете про свою освіту, ви повинні переконати читача в тому, що ваші знання є значними та затребуваними.
Як описати досвід роботи в резюме
Якщо вам більше 30-ти років, то нікого не цікавить, чим ви займалися у віці 18 років. Не варто акцентувати увагу в резюме на досвіді роботи, який був дуже давно та такому, що тривав коротко. Виняток — ваш досвід напряму пов'язаний з посадою, на яку ви претендуєте.
Якщо ви були продавцем протягом двох років, то напишіть, чому ви там навчилися, якими були ваші продажі та чим вам запам'яталася ця робота.
Резюме не обов'язково має бути на одному аркуші А4. Важливо, щоб воно містило підзаголовки, основні моменти, підрозділи, щоб познайомити рекрутера з вашою кандидатурою.
Опишіть кожен досвід, який мав місце протягом останніх 5-10 років та покажіть, чого ви досягли на цих посадах. Якщо ви нічого не досягли, тому що ваша робота полягала в прибиранні меблевого складу, то напишіть, що ви дізналися про індустрію і навчилися працювати в команді.
Пишучи про досвід, ви повинні показати свої успіхи
Як описати свої хобі в резюме
Музика, кіно, подорожі та спорт. Ви можете писати так, а можете зосередитись на тих інтересах, про які хочеться розповісти більше. Опишіть їх. Напишіть, чим ви цікавитеся, чому, чим конкретно займаєтеся. Не використовуйте узагальнень. Музика — це рок, диско-поло і григоріанський спів. Ви її слухаєте? А, може, самі пишете або співаєте?
Пишіть про конкретні приклади. В деяких компаніях сформовані команди співробітників, які у вільний час бігають марафони або грають у футбол. Чудово, якщо вдається дізнатися про такі речі заздалегідь. Така інформація про вас може зіграти вирішальну роль при відборі. І ви не тільки потрапите в штат, але й почнете грати з колегами у футбол.
Який формат резюме обрати?
Після написання резюме, надсилаючи його електронною поштою, використовуйте розширення .pdf. Ніяких .doc чи інших файлів текстових процесорів. Створено багато текстових процесорів і ще більше їхніх версій. Новіша версія може не відкриватися на старішій і т.д. Формат PDF — найбезпечніший для резюме і найкращий для друку.
Не забудьте назвати файл резюме своїм ім'ям та прізвищем. Наприклад, Marian_Sawczyszyn.pdf або Sawczyszyn_cv.pdf. Це гарантує, що ваш файл резюме не загубиться серед інших безіменних файлів.
Якщо ви вручаєте резюме у паперовому вигляді або надсилаєте традиційною поштою, рекомендую видрукувати ваше резюме на якісному папері. Якщо ви йдете на співбесіду або хочете принести своє резюме особисто, постарайтеся придбати папір хорошої якості й ваги. У наш час дедалі більше людей вважають за краще мати гарне резюме. Цупкий папір стане ще однією вашою відмінною рисою.
Читайте також: Де українцям шукати роботу в Польщі
Супровідний лист в Польщі
Деякі роботодавці вимагають супровідний лист.
За визначенням, супровідний лист — це доповнення до резюме (curriculum vitae) з обраним набором характеристик, які відповідають профілю кандидата, якого шукає компанія. У найпростішому випадку це персоналізований лист до компанії, в якій ви претендуєте на певну посаду. Це вимагає глибокого розуміння діяльності організації, до якої ви подаєте заявку, відстеження у ЗМІ останніх новин про неї. Тільки тоді ви зможете написати якісний супровідний лист. Насправді це не так і складно, а отримані про компанію знання дозволять вам включити до свого листа необхідні елементи.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!