Ексклюзив
20
хв

CV в Польщі: як професійно скласти резюме

Як українцям в Польщі підготувати професійне CV(резюме), щоб на нього звернули увагу, і чого очікувати на співбесіді при прийнятті на роботу? Зверніть увагу на тенденції, які принесли іноземні корпорації. Забудьте про старі правила форматування і припиніть турбуватися про вигляд на фото. Розповідаємо, як скласти ефективне професійне резюме у Польщі.

Мар'ян Савчишин

Резюме в Польщі. Фото: Daenin/Shutterstock

No items found.

Резюме має продавати вас, а точніше, ваші навички, знання та характер. Завдання полягає в тому, щоб переконати роботодавця, що з вами варто познайомитися, запросивши на співбесіду. Як написати резюме, щоб отримати роботу? Зробити його живим та цікавим.

Грамотно складене резюме може бути цікавим не всім, але це не біда. Головне завдання — зацікавити потрібних вам людей, вузьку аудиторію, з якою ви хотіли б працювати.

Як написати резюме, щоб отримати роботу?

Пропонуємо прості й практичні правила. Ознайомтеся також з найпоширенішими помилками при створенні резюме та супровідного листа. Дізнайтеся, як їх виправити.

Фото в резюме

Перше правило хорошого фото в резюме — ви маєте виглядати на ньому вигідно. Проте не варто використовувати фотошоп або розміщувати фотографію 20-річної давнини. Це буде помітно на співбесіді й може бути розцінено як невпевненість у собі, наявність комплексів та нечесність.

Ваша фотографія в резюме повинна відповідати посаді, на яку ви претендуєте. Іноді не обов'язково розміщувати своє обличчя в резюме. Це може бути інша графіка, яка певним чином представляє вас. Якось я вклеїв замість своєї фотографії малюнок героя однойменної гри "Super Mario", посилаючись на своє ім'я. Тоді я претендував на посаду, пов'язану з маркетингом, де креативний підхід тільки вітається.

У випадку з посадою механіка можна додати до резюме фотографію, на якій ви ремонтуєте автомобіль.

Фотографія чи інше зображення — перший елемент резюме, на який падає погляд роботодавця. Не на текст, а на графіку в першу чергу звертає увагу людське око. Якість фотографії повинна бути відмінною. Зверніться до фотографа, якщо у вас немає хорошого фото.

Останнім часом деякі працедавці не вимагають додавати фотографію до резюме, але я вважаю це корисним. Відсутність фото у резюме не робить його недійсним, але однозначно зменшує шанси на отримання запрошення на співбесіду.

Читайте також: Кмітливість, знання мов, нестандартні рішення: українці підкорюють польського працедавця

Як написати резюме, щоб воно зацікавило роботодавця

Кожен продукт має свою історію. Щось, що виділяє його з-поміж інших. Створіть свою історію і розкажіть її у своєму резюме. Почніть з визначення того, які якості очікуються на посаді, на яку ви претендуєте. Подумайте, яка ви людина: творча чи педантична, незалежна чи командна, оратор чи письменник, науковець чи гуманіст і так далі.

Жодна з цих якостей не є негативною чи позитивною. Але кожна з них може бути цінною на конкретній посаді або в культурі конкретної компанії.

Подумайте про те, що у вас цікавого і як ви досягли успіху. Наполеглива праця? Тоді покажіть, як ви підіймалися  кар'єрними сходами. Ви харизматичні та переконливі? Покажіть у своєму резюме, що ви вмієте переконувати людей.

Пам’ятайте, що ваша історія має бути послідовною. Якщо у вас є почуття гумору, не пишіть офіційною мовою. Якщо ви педантичний, детально опишіть свої досягнення. Різні цінності будуть цінуватися для посади офісного працівника і для працівника тату-салону. Майте це на увазі, коли складаєте резюме.

Як писати про освіту в резюме

Спочатку напишіть про останній навчальний заклад або курс, який ви закінчили. Якщо ви добре вчилися, не варто писати про свій середній бал або оцінку з предмета, який може цікавити роботодавця. Залиште цю інформацію для співбесіди. Якщо під час навчання ви також займалися поглибленням соціальних зв'язків, напишіть і про це.

Перерахуйте в резюме всі навчальні заклади та курси, які ви закінчили, з позначенням дати початку та закінчення навчання.

Назви українських навчальних закладів слід писати польською або англійською мовою. Залежно від мови резюме.

Коли ви пишете про свою освіту, ви повинні переконати читача в тому, що ваші знання є значними та затребуваними.

Як описати досвід роботи в резюме

Якщо вам більше 30-ти років, то нікого не цікавить, чим ви займалися у віці 18 років. Не варто акцентувати увагу в резюме на досвіді роботи, який був дуже давно та такому, що тривав коротко. Виняток — ваш досвід напряму пов'язаний з посадою, на яку ви претендуєте.

Якщо ви були продавцем протягом двох років, то напишіть, чому ви там навчилися, якими були ваші продажі та чим вам запам'яталася ця робота.

Резюме не обов'язково має бути на одному аркуші А4. Важливо, щоб воно містило підзаголовки, основні моменти, підрозділи, щоб познайомити рекрутера з вашою кандидатурою.

Опишіть кожен досвід, який мав місце протягом останніх 5-10 років та покажіть, чого ви досягли на цих посадах. Якщо ви нічого не досягли, тому що ваша робота полягала в прибиранні меблевого складу, то напишіть, що ви дізналися про індустрію і навчилися працювати в команді.

Пишучи про досвід, ви повинні показати свої успіхи

Як описати свої хобі в резюме

Музика, кіно, подорожі та спорт. Ви можете писати так, а можете зосередитись на тих інтересах, про які хочеться розповісти більше. Опишіть їх. Напишіть, чим ви цікавитеся, чому, чим конкретно займаєтеся. Не використовуйте узагальнень. Музика — це рок, диско-поло і григоріанський спів. Ви її слухаєте? А, може, самі пишете або співаєте?

Пишіть про конкретні приклади. В деяких компаніях сформовані команди співробітників, які у вільний час бігають марафони або грають у футбол. Чудово, якщо вдається дізнатися про такі речі заздалегідь. Така інформація про вас може зіграти вирішальну роль при відборі. І ви не тільки потрапите в штат, але й почнете грати з колегами у футбол.

Який формат резюме обрати?

Після написання резюме, надсилаючи його електронною поштою, використовуйте розширення .pdf. Ніяких .doc чи інших файлів текстових процесорів. Створено багато текстових процесорів і ще більше їхніх версій. Новіша версія може не відкриватися на старішій і т.д. Формат PDF — найбезпечніший для резюме і найкращий для друку.

Не забудьте назвати файл резюме своїм ім'ям та прізвищем. Наприклад, Marian_Sawczyszyn.pdf або Sawczyszyn_cv.pdf. Це гарантує, що ваш файл резюме не загубиться серед інших безіменних файлів.

Якщо ви вручаєте резюме у паперовому вигляді або надсилаєте традиційною поштою, рекомендую видрукувати ваше резюме на якісному папері. Якщо ви йдете на співбесіду або хочете принести своє резюме особисто, постарайтеся придбати папір хорошої якості й ваги. У наш час дедалі більше людей вважають за краще мати гарне резюме. Цупкий папір стане ще однією вашою відмінною рисою.

Читайте також: Де українцям шукати роботу в Польщі

Супровідний лист в Польщі

Деякі роботодавці вимагають супровідний лист.

За визначенням, супровідний лист — це доповнення до резюме (curriculum vitae) з обраним набором характеристик, які відповідають профілю кандидата, якого шукає компанія. У найпростішому випадку це персоналізований лист до компанії, в якій ви претендуєте на певну посаду. Це вимагає глибокого розуміння діяльності організації, до якої ви подаєте заявку, відстеження у ЗМІ останніх новин про неї. Тільки тоді ви зможете написати якісний супровідний лист. Насправді це не так і складно, а отримані про компанію знання дозволять вам включити до свого листа необхідні елементи.

Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry

No items found.

Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
розпродажі знижки в Польщі

Коли можна купити речі за знижкою?

1. Зимові розпродажі 

Місцями починаються у грудні, охоплюючи період Нового року та Різдва. Період після свят і аж до кінця лютого — це сезон найвищих знижок та найвигідніших покупок. Тиждень після Різдва (з 27 грудня) традиційно є гарячим у магазинах.

Знижки діють насамперед на більшість товарів з колекції осінь-зима і досягають 50%-70% у магазинах Decathlon, Lacoste, Reebok, New Balance, Top Secret, Stradivarius, Wittchen, W.KRUK, Wojas. Щотижня після Різдва знижки будуть збільшуватись, а також додаватимуться нові товари. 

2. Літні розпродажі 

Починаються третього тижня червня або на другого тижня липня, коли магазини продають одяг, косметику та аксесуари весняно-літнього сезону і плавно перетікають в осінній міжсезонний розпродаж до початку жовтня. Це ідеальний час для покупки літніх речей, яскравих валіз для подорожей та парфумів. 

На початку розпродажів знижки невеликі — 20-30%, але нормальний асортимент. В кінці сезону річ можна купити за смішну ціну, але обирати доведеться з того, що лишилось. Найкращий вибір зазвичай у четвер.

Зимові та літні розпродажі вважаються найвигіднішими. Так у масмаркеті на кшталт H&M, Zara, Mohito, Sinsay, Mango, House, Cropp, Bershka, Stradivarius, Pull&Bear та Oysho можуть доходити до реальних 70%. 

Іноді онлайн розпродажі починаються раніше, ніж у магазинах. 

Мінус такого шопінгу — речі переважно зі старих колекцій, а щоб знайти потрібний розмір, доведеться попотіти. 

3. Міжсезонні розпродажі

Зазвичай стартують у середині березня і досягають апогею в травні. Найбільших знижок на весняні колекції варто очікувати ближче до Великодня. Осінні розпродажі — це листопад.

4. Дні шопінгового божевілля: Black Friday та Cyber ​​Monday

Крім класичних сезонних та міжсезонних розпродажів, гарно зекономити можна в окремі дні великих знижок — Чорну п'ятницю та Кіберпонеділок.

Black Friday у 2024 році буде 29 листопада

Спочатку це було типове американське свято шопінгу. Однак останнім часом завдяки інтернет-магазинам воно стало подією міжнародного масштабу. Зазвичай Чорна п'ятниця вважається початком сезону святкових покупок. Часто Чорна п'ятниця плавно перетікає в Чорні вихідні або навіть у Чорний тиждень — кожен магазин тут вирішує сам.

Cyber Monday  у 2024 році — 2 грудня 

Кіберпонеділок теж починався як американське свято, яке відзначається першого понеділка після Thanksgiving day. Це час онлайн-розпродажів та грандіозних знижок, і він є одним із найжвавіших днів торгівлі для інтернет-магазинів.

Вважається, що цей день було вигадано спеціально для офісних працівників. А причиною такого рішення стали маркетингові дослідження кількох років, які показали сплеск інтернет-продажів першого понеділка після Thanksgiving Day. Цього дня американці поверталися на роботу після тривалого відпочинку і могли за допомогою інтернету здійснити необхідні покупки з великими знижками напередодні наступних різдвяних та новорічних свят. Незабаром власники магазинів стали заманювати клієнтів по понеділках на початку грудня своїми вигідними пропозиціями.

20
хв

Сезон розпродажів у Польщі: коли діють максимальні знижки? 

Юлія Ладнова
вересові поля Польщі і Варшави

Найкрасивіші вересові поля Польщі:

1. Mostówka: 400 гектарів вересу

Найбільше та вражаюче поле вересу в Польщі (майже 400 гектарів) знаходиться за 50 км від Варшави у селі Мостувка. Нескінченні чагарники рожевих відтінків йдуть за обрій, створюючи вражаючу панораму. А ось історія цього місця сумна, адже поле з'явилося внаслідок пожежі 1993 року. Вогонь тоді знищив більшу частину лісів, на місці якого через кілька років з'явився верес. 

Дістатися сюди нескладно: якщо їхати автівкою з Варшави трасою S8 у напрямку Білостока, то від вузла Мостувка слід рухатися дорогою серед лісу. А якщо їхати електричкою, то вересове поле починається вже за 300 метрів від залізничної станції. 

2. Wrzosowisko Niepust у національному парку

На території Кампіноського національного парку в районі природного заповідника Cyganka знаходиться wrzosowisko Niepust. Пустка пристає до болотистої долини, яка заросла високими травами і рідкісними видами рослин. Поряд з ним знаходяться дюни Boru Niepustowego — одні з найбільших і найкраще збережених внутрішніх дюн в Європі. Серед вересу — піщані галявини, де можна відпочити. Краєвиди зачаровують буянням фарбі ароматів. 

У Кампіноському парку мешкає безліч видів тварин — можна зустріти лося, лисицю чи кабана. Найкраще добиратися сюди від станції метро Młociny, де потрібно сісти на автобус №708 та доїхати до кінцевої Skibińskiego. Звідси і починається один з екскурсійних маршрутів парком.

3. Wrzosowiska Kłomińskie з оглядовою вежею 

Wrzosowiska Kłomińskie розташовані у Західній Померанії, між містами Borne Sulinowo та Kłomino, у заповіднику Diabelskie Pustacie на місці колишнього військового полігону. На території заповідника багато мальовничих стежок для прогулянок. Тут можна піднятися на дерев'яну оглядову вежу, з якої відкривається панорама на барвисту вересову пустку. 

4. Заповідник в Okonku на місці військового полігону 

Заповідник в Okonku Великопольського воєводства займає площу близько 204 гектарів, бо побудований на місці покинутого військового полігону радянських часів. Сьогодні на території, що охороняється, поляки намагаються зберегти комплекс пусток і піщаних лугів. На території заповідника в Оконці прокладено пішохідні стежки, є велосипедні маршрути та оглядовий майданчик. Безпечно гуляти можна тільки спеціально визначеними стежками, щоб не провалитися в болото.

5. Wrzosowisko w Orzechowie: малолюдно й колоритно

До Wrzosowisko в Orzechowie можна дістатися автобусами з Острова Любельського, Любартова, Ленчни. Найближчі залізничні станції — у Любартові та Любліні. Тут не так багатолюдно, як на інших локаціях, але так само красиво. Приємним бонусом буде те, що в околицях можна купити якісну фермерську продукцію власного виробництва. І взагалі цей регіон рекомендований для відвідування тим, хто воліє дізнатися, як живуть у невеликих польских містечках.

20
хв

Найкрасивіші вересові поля Польщі

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

У польській лікарні померла 25-річна українка та її ненароджена дитина

Ексклюзив
20
хв

Спокуса Туска

Ексклюзив
20
хв

За нашу і вашу протиповітряну оборону: як знайти точки дотику з Польщею

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress