Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Навряд чи в Польщі є ще будівля, що має стільки ж супротивників і прихильників. Палац культури і науки (Pałac Kultury i Nauki) через свою історію викликає суперечливі почуття як у політиків, так і в пересічних громадян. Разом з тим він приваблює чимало туристів. Розповідаємо, що ховається в 3288 кімнатах палацу і яка висота цього будинку.
Подарунок від Сталіна
Палац культури і науки (PKiN) почали будувати 2 травня 1952 року. Це була спільна робота будівельників з Польщі та Радянського Союзу. Як подарунок радянського народу для Польщі, Палац мав стати символом вічної дружби між Москвою та Варшавою.
Автором ідеї будівництва Палацу культури і науки був сам Йосип Сталін. 5 квітня 1952 року між СРСР і Польщею було підписано угоду про будівництво споруди.
Вже наступного дня газета Życie Warszawy, цитуючи прем'єр-міністра Юзефа Циранкевича, написала:
"Це буде центр поширення і розвитку польської культури, що продовжує прекрасні традиції Кохановського і Моджевського, Міцкевича і Дембовського, Варинського і Дзержинського".
Головним архітектором варшавського Палацу культури і науки став Лев Руднєв (який запроєктував, серед іншого, будівлю Московського університету імені Ломоносова). Він хотів, щоб палац мав щось "польське", тому вирушив у подорож Польщею в пошуках відповідного натхнення. Спочатку висота споруди була визначена на рівні 120 метрів. Однак поляки, які працювали з Руднєвим, почали наполягати на тому, щоб будівля була вищою. Зрештою, саме так і сталося. Палац разом зі шпилем сягає 230 метрів.
Будівництво Палацу культури і науки
Для будівництва Палацу культури і науки у Варшаві було знесено 170 багатоквартирних будинків, які пережили війну. Їхніх мешканців переселили до району Муранув. Троє людей, які не хотіли залишати свої квартири, покінчили життя самогубством.
Знесення кам'яниць, які вціліли у зруйнованій німцями Варшаві, було визнано необхідним. Ці будинки символізували "буржуазну, занепадницьку столицю довоєнних часів". На їхньому місці мав постати символ радянського прогресу.
Палац культури і науки був побудований з використанням 40 мільйонів цеглин і 26 тисяч тонн сталі. Він був побудований переважно з каменю та пісковику. Деталі та рельєфи були зроблені з вапняку, пісковику, граніту та мармуру. Палац культури і науки має 42 поверхи. На момент відкриття в 1955 році він став другою за висотою будівлею в Європі.
PKiN вміщує чимало установ, зокрема, театр, кінотеатри, музеї та університети. На його території є басейн, який кілька років тому пройшов першу модернізацію з моменту відкриття. У палаці також знаходиться відділення міської ради Варшави.
Годинник на Палаці культури і науки
Годинник Тисячоліття, що прикрашає 40-й поверх будівлі, був відкритий 31 грудня 2000 року тодішнім мером міста Павлом Піскорським. Діаметр кожного з чотирьох циферблатів палацового годинника становить 6 метрів, що робить його третім за величиною годинником у Європі.
У всіх 3288 залах палацу одночасно можуть розміститися близько 12 000 осіб. Його сталевих конструкцій вистачило б на п'ять мостів через Віслу.
Через абревіатуру ПКіН варшав'яни часто називають споруду "Пекіном". А ще — “Шприцом”, адже за формою палац нагадує шприц з голкою.
До Палацу культури і науки надходила маса листів з проханнями, зізнаннями та навіть доносами — зазвичай вони починалися однаково: "Шановний Палаце...". А діти кінця 1950-х років навіть писали листи з проханнями про подарунки. Вони були переконані, що на цій найвищій з польських будівель живе Миколай.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!