Ексклюзив
20
хв

Ці вибори багато говорять про поляків і польок: ми скасували фестиваль брехні та ненависті

Результати цих виборів — це також чудова новина для України

Александра Кліх

Спільна акція опозиційних сил напередодні виборів. Познань, 13 жовтня 2023 року. Фото: Marek Lapis / Forum

No items found.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Польських жінок і чоловіків, які 15 жовтня масово прийшли на виборчі дільниці, щоб проголосувати за одну з трьох опозиційних партій, політики ПіС («Право та справедливість») назвали свинями (тих, хто наважився піти до кінотеатрів на фільм Агнешки Голланд «Зелений кордон» про біженців), зрадниками, комуністами, вбивцями ненароджених дітей, прислужниками Німеччини та Євросоюзу і навіть бандитами «Рудого» — як говорили про Дональда Туска, лідера найбільшої опозиційної партії «Громадянська коаліція». 

Величезна черга на одній із виборчих дільниць у Варшаві. 15 жовтня 2023 року. Фото: Filip Naumienko/REPORTER

І це при тому, що раніше самі політики ПіС, відповідальні за візовий скандал, продали «наліво» понад 200 000 віз для мігрантів з Африки та Азії. Привозячи їх до Польщі, провладна партія голосно кричала, що Євросоюз хоче відкрити кордони для арабських емігрантів, які будуть ґвалтувати польських жінок.

Від відчайдушних спроб цих політиків утримати владу будь-якою ціною навіть Україна потрапила в біду: польський уряд і не намагався домовитися з Києвом та Брюсселем щодо зерна. Він просто заблокував йому в’їзд до Польщі. А коли скандал набув світових масштабів, польський прем’єр Матеуш Моравецький пригрозив Києву, що більше не вишле зброї на війну з Росією. І все для того, щоб переконати поляків — влада дбає про те, що для них найцінніше: про безпеку. Це й мало дати їм ще одну перемогу на виборах.

Здавалося, що цьому популістському фестивалю звинувачень, хамства, вульгарних принижень, брехні та нахабства, не буде кінця. Люди, які просто втрачали мову від факту, що хтось може вдаватися до таких образ, спочатку нервувалися, а потім протикали цю повітряну кульку гумором. Відео зі свинями, які сидять у кінотеатрі, стали хітами соцмереж. Частина мітингувальників 1 жовтня 2023 року на Марші мільйонів сердець одягнула руді перуки, а в інтернеті з’явився скетч-кабаре «Молоді джентльмени», яке підпало під цензуру одного з телеканалів. Політики ПіС в цій гуморесці представлені як група римських патриціїв, які за світською розмовою не помічають падіння їхньої імперії. 

У неділю люди пішли на вибори. Явка була рекордною — 72,9%. Попередні результати є нищівними для політичної сили «Право та справедливість», яка перебуває при владі останні вісім років. Незважаючи на масштабну кампанію ненависті, наклепів і брехні, залучення урядового телебачення, заклеювання міст і сіл політичними плакатами та заповнення Інтернету рекламою, влада провалила демократичне голосування, програвши демократичній опозиції. Поляки сказали «ні» ненависті, наклепам і брехні.

Ми більше не можемо жити в світі, де можновладці стверджують, що все дешево, а на чеках з магазинів ми бачимо зворотне — все дорого. Вони говорять, що школи чудові, а насправді навчальні заклади заледве тримаються, що квартири є, а їх нема, що ліки безкоштовні, однак отримати можна лише ті, ціна яких 5 злотих. А от за ті, які коштують 70 злотих, і далі потрібно повністю платити. Вони говорять, що дбають про жінок, а насправді через посилення обмежень в і так жорсткому законі про аборти, жінки помирають у польських лікарнях. У Польщі є криза психічного здоров’я, але немає рішень для якісної психіатричної допомоги, є криза науки — але немає перспектив її розвитку, компанії банкрутують, економіка гальмує. 

Як можна жити в світі, де влада каже, що на Марші опозиції було 60 тисяч людей, а весь світ на фото і відео побачив мільйон?

І одне з найважливіших питань: ми не хочемо виходити з Євросоюзу, до чого нас готує ПіС. Ми вже і так втратили багато грошей і поваги в євроспільноті. Залишилося небагато часу, щоб це виправити — і поляки про це знають.

ПіС отримав найбільше голосів, але перемогла демократична опозиція: три опозиційні партії разом мають більше голосів і місць у Сеймі. Провладна партія не сформує уряд. Або створить такий, який швидко розвалиться. 

Це чудова новина і для Європи — виявляється, у великій європейській країні ліберальна відкрита опозиція може відібрати владу у популістів. Також це прекрасна новина і для України, яка тепер може розраховувати на ще більшу підтримку від Польщі. 

Ці вибори багато говорять про поляків: їх не вдасться залякати, їх важко переконати у брехні, вони зберегли ген свободи. А оскільки пішли на вибори, то вірять у демократію. 

Ми — громадянське суспільство. Завдання полягає в тому, щоб досягти згоди з тими, хто голосував за ПіС — мільйонами людей. Вони і далі житимуть поруч з нами.

No items found.
Р Е К Л А М А
Приєднуйтесь до розсилки
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Письменниця, менеджерка, журналістка. 22 роки була пов’язана з виданням Gazeta Wyborcza. Була заступницею головного редактора Адама Міхніка, головною редакторкою додатку для жінок Wysokie Obcasy, президенткою Фонду Wysokie Obcasy.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
World Press Photo 2025 скандал

На першому фото авторства німця Флоріана Бахмайєра шестирічна Ангеліна — біженка з одного з прифронтових селищ близ Куп'янська. Дівчинка психологічно травмована війною і страждає від панічних атак. Автор фотографії зняв її через кілька хвилин після такого нападу, який міг бути викликаний втечею від російських бомбардувань.

На другому знімку — російський стабілізаційний пункт, розташований у підземному винзаводі близ окупованого Росією Бахмута. Зображений солдат був мобілізований до армії сепаратистської так званої «Донецької народної республіки» за два дні до початку повномасштабного вторгнення. Десь на полі бою проти українців, на окупованій Росією території він втратив руку й ногу. 

Російський військовий, поранений під містом Бахмут, лежить у польовому госпіталі, створеному на підземному винзаводі. Пізніше йому ампутували ліву ногу та руку. Донбас, Україна, 22 січня 2024 р. Фото: Nanna Heitmann/Magnum Photos, для The New York Times / World Press Photo

Агресор не може стояти в одному ряду зі своєю жертвою

Міжнародні фотопрофі чомусь вирішили, що ці дві світлини можна об'єднати в одному конкурсі, в одній європейській категорії. Що можна поставити знак рівності між жертвою і злочинцем, заплющити очі на етику заради естетики. Показати маленьку дитину з пошкодженою психікою і того, хто цю психіку руйнує. За допомогою стилізації та символіки (зображення пораненого солдата натякає на Пієту, зняття Христа з хреста) створити враження, що обидві людини є жертвами цієї війни, і що обом сторонам варто співчувати. Разом з тим це ще один приклад нормалізації російських злочинів, які, за наказами Путіна, відбуваються в Україні щодня — зокрема, проти цивільного населення. 

Світ не розуміє проблеми і потихеньку дає дозвіл російському брати участь у культурному житті світу. Виступи російських музикантів і балету, спортивні змагання, «Оскар» за фільм про росіян і зйомки стрічки про Путіна з привабливим Джудом Лоу в гловній ролі, участь у світових виставках, конференціях і дебатах. І ось черговий крок — на престижному конкурсі фотографій з'являється «ренесансне» зображення російського солдата. Він лежить на винзаводі, ймовірно, тому самому, що виробляв знамените українське вино, яке любили в усьому світі, і який був зрівняний із землею російською артилерією. Страждання злочинця зняті так, що викликають співчуття. І ми поволі забуваємо, хто тут агресор.

Багато хто після звільнення з-під окупації Бучі говорив: такого Росії світ вже точно не пробачить...

А потім були відкриті братські могили в лісі в Ізюмі, жовта кухня в багатоквартирному будинку в Дніпрі, пробита російською ракетою, бомби на дитячих майданчиках, обстріли українських військових фосфорною зброєю, забороненою Женевською конвенцією... Сьогодні потужні авіаційні бомби, що падають на центр Запоріжжя, вже нікого не вражають. Нічні атаки шахедів на українські міста сприймаються як чергові «новини з війни», яка десь далеко і нас, зрештою, не стосується. Разом з тим щоночі в Україні гинуть невинні люди. Ось і цієї ночі теж.

Тим часом журі конкурсу World Press Photo не бачить проблеми й ставить знак рівності між жертвами й нападниками. І цим підіграє російській пропаганді

Що змінює суспільний дискурс, гуманізує дії нелюдів, які на очах у всіх безсоромно і систематично, вдень і вночі, вбивають таких дітей, як Ангеліна, їхніх матерів і батьків. А разом з ними — віру в справедливість і інстинкт самозбереження людства.

20
хв

Чи можуть жертва й агресор перемогти одночасно? Престижний міжнародний фотоконкурс вважає, що так

Альдона Гартвіньська

Як грім з неба пролунала новина про вихід США зі складу Міжнародного центру з розслідування злочину агресії проти України, до якого входили прокурори, що збирали попередні докази про очевидний злочин росіян. Звісно, на тлі тотальної економії в імʼя прогресу імені Маска це було очікувано. Але неприємно. Речниця Білого дому Керолайн Левітт дуже обтічно прокоментувала, що нічого не чула про це рішення. 

Утім, воно цілком вкладається у затяжний медовий місяць між адміністрацією Дональда Трампа та Владіміром Путіним. Дуже хоче 47-й президент укласти угоду з російськими диктатором. Аж настільки — що готовий заплющити очі на те, що вирішувати питання України, ядерної програми в Ірані та співробітництво по копалинах Сибіру треба буде з реальним військовим злочинцем. 

Тіла мирних жителів лежать на вулиці Яблунській у Бучі. Фото: RONALDO SCHEMIDT/AFP/East News

Взагалі, коли мова йде про окупантів із РФ, я не вірю в достойні суди. Я вірю в ліквідацію. Красиву, продуману, підступну. Торік у грудні українці відчули деяку сатисфакцію після того, як у Москві ліквідували Ігоря Кирилова — генерала, який наказував застосовувати хімзброю проти ЗСУ. Коли він виходив із дому — біля підʼїзду вибухнув самокат. 

«Посадовець відповідальний за використання хімічної зброї на східному та південному фронтах України. За наказом Кириллова з початку повномасштабної війни зафіксовано понад 4,8 тис. випадків використання ворогом хімбоєприпасів», — написали у некролозі фахівці із СБУ. 

За наказом Кириллова окупанти використовували боєприпаси з отруйними речовинами у вигляді скидів з FPV-дронів на пункти оборони українських захисників. Після цього чимало бійців потрапляли до лікарень з тяжкими опіками слизових оболонок та дихальних шляхів. 

Ліквідація Кириллова стала ударом для Путіна — він кілька разів дав зрозуміти, що його тривожить смерть товариша. Набагато більше за заочні суди, де би вони не були

Тож це вкотре підтверджує, що росіяни мають боятися українців, поляків, литовців — і всіх інших, на кого вони кладуть очі і лапи, — скрізь. На суші, на морі, у барі безлімітного алкоголю у турецьких готелях на пʼять зірочок. 

Політична ставка президента Трампа зрозуміла. Якщо вже містер президент хоче переможних зустрічей з лідерами Росії, Ірану та Північної Кореї, то йому, звісно, не потрібно, аби ці чоловіки носили тавро «воєнних злочинці». Інакше не буде рукостискання. 

У відкритих джерелах можна знайти інформацію, за що США були відповідальні в групі, звідки їх вивели, — надавали матеріально-технічну допомогу та допомагали нашим прокурорам дещо їх розвантажити. Але основний масив роботи лежить саме на українських фахівцях, яких дуже не багато — і, крім воєнних злочинів, є ще цивільні справи. 

Аби осягнути обʼєми роботи, нагадаю, що з початку повномасштабного вторгнення було зафіксовано більше 150 тисяч воєнних злочинів Росії на території України

Усі ці справи треба довести хоч до якогось суду — аби родичі закатованих отримали компенсацію та моральну сатисфакцію. І головне — аби єдиною згадкою про геноцид не був якийсь просто памʼятний хрест і деревʼяна капличка. 

Додамо ще кілька неприємних рішень від США, які можуть хіба запевнити диктаторів, що «хто сильний — той і правий». Почалось це з того, що в лютому представники США, ймовірно, відмовилися називати Росію «агресором» на зустрічі Core Group — країн, які готують міжнародний трибунал над Путіним за його воєнні злочини в Україні. Далі Вашингтон різко відмовився бути співавтором заяви Організації Об'єднаних Націй, яка підтримує територіальну цілісність України та вимагає від Москви вивести свої війська з окупованих територій країни.

Адміністрація Трампа також відмовилася підписати заплановане комюніке G7, яке називає Росію «агресором» у війні з Україною на відзначення третьої річниці війни 24 лютого 2025 року

«Європейські чиновники побоюються, що лестощі пана Трампа Путіну можуть призвести до того, що російського диктатора звільнять від наслідків за його вторгнення в межах будь-якого мирного врегулювання», — йдеться у матеріалі британського видання The Telegraph. 

Також днями трапилась вкрай детективна історія. 43-річна прокурорка Джессіка Абер, яка розслідувала воєнні злочини РФ, була знайдена мертвою у своєму домі. До приходу до влади Дональда Трампа вона входила у команду фахівців міністерства юстиції США, яка розслідувала воєнні злочини Росії в Україні. Крім того, пані Абер вела низку проваджень щодо кіберзлочинності і відмивання грошей росіянами.

В умовах, коли свідки воєнних злочинів помирають, а вкраденим дітям Росія якісно прошиває мізки проросійською пропагандою — збирати воєнні злочини вкрай тяжко. А кожен втрачений день — це шанс воєнним злочинцям уникнути відповідальності, жити своє краще життя і набиратися досвіду до нових актів геноцидів у майбутніх війнах. 

Працівники ДСНС копають могилу цивільного під час ексгумації у районі Ізюма. Фото: Evgeniy Maloletka/Associated Press/East News

Може трапитись так, що США через деякий час змінять своє ставлення до Путіна і Росії, коли мирні переговори закінчаться нічим. Утім, якщо Вашингтон десь відступає з поля гри, це означає лише одне, що європейські країни мають бути більш активними та зубатими. Адже сьогодні російські герої СВО викладають відео, як вбивають українських полонених, а завтра можуть повторити досвіди уже десь в лісах Балтії.

Проєкт співфінансується за рахунок коштів Польсько-Американського Фонду Свободи у рамках програми «Підтримай Україну», реалізованої Фондом «Освіта для демократії»

20
хв

Путін — (не) злочинець. Невже США рятують російського диктатора від суду за воєнні злочини?

Марина Данилюк-Ярмолаєва

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Знання — наш перший притулок

Ексклюзив
20
хв

Приклад з півночі. Чому Швеція є взірцем і що чекає на Польщу у випадку війни

Ексклюзив
20
хв

Чи можуть жертва й агресор перемогти одночасно? Престижний міжнародний фотоконкурс вважає, що так

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress