Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Історія писанок
Як і багато традицій, пов’язаних із християнством, розмальовування та прикрашання яєць походить від язичницьких звичаїв. Коріння звичаю писанок сягає 5000 років в минуле (саме так датуються писанки, знайдені в Ассирії). Їх знали стародавні єгиптяни, китайці, римляни та перси. Швидше за все, саме останнім поляки завдячують впровадженню писанок у християнську культуру.
Найдавніша польська писанка датується Х століттям і була знайдена поблизу Ополя. Знахідка містила на собі символи та слова, які не були прикрасою. Вони мали відганяти злі сили та оберігати домівку, щастя та здоров’я її мешканців. Вважалося, що писанки захищають від чар. Їх закопували біля входів до хати та інших господарських будівель. Їх клали до стайні з тваринами, щоб ті були здоровими та плідними.
До сьогоднішніх днів в Польщі існує повірʼя, що новонароджену дитину потрібно обмити водою зі шкаралупою писанки. Вважається, що такі діти матимуть міцне здоров’я.
Традиції писанок у Польщі
Писанки були тісно пов'язані з весняним сонцестоянням і язичницькою традицією Дня померлих (звичай класти писанки на могилах поширений також в Україні). Яйце завжди символізувало життєву силу, хаос і відродження. Це понадчасовий символ безсмертя. З ним були пов'язані міфи про народження світу. Хоча зараз ми не можемо уявити собі Великдень без яєць, Церква спочатку хотіла за всяку ціну знищити „весняні” писанки. Великдень припав на час язичницьких обрядів, пов’язаних із перемогою весни над зимою (життя над смертю). Таким чином, воно зіткнулося з язичницькими ритуалами весняного сонцестояння, які включали символічне фарбування яєць. Тому під час Великодня заборонялося їсти яйця. У XII столітті заборона була знята. Звичай зберігся. Він був адаптований до потреб християнської релігії.
Великдень 2024: дати в Україні та Польщі
Великдень у Польщі: традиції святкування
Чи святять у Польщі кошики на Великдень?
Малювання та оздоблення яєць — справа складна, що вимагає неабияких художніх навичок, акуратності та делікатності. За давньою традицією цим займалися лише жінки. Чоловікам у Польщі не можна було знаходитися поруч з жінками, які малювали писанки.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!