Ексклюзив
20
хв

Як здати на водійські права в Польщі: алгоритм дій

Дедалі більше українців отримують посвідчення водія у Польщі. З лютого 2024 року скласти теоретичний іспит з водіння можна українською мовою. Опція доступна у Варшаві, Кракові, Тарнові, Новому Сочні, Любліні, Зеленій Гурі, Ольштині, Гданську та Білостоку. Головна умова — 185 днів безперервного перебування на території Польщі. Що потрібно, щоб здати на права в РП і яка процедура?

Юлія Ладнова

Фото: Shutterstock

No items found.

Які документи потрібні, щоб записатися до автошколи?

Перше, що має зробити майбутній водій ще до початку навчання в автошколі — оформити Profil Kandydata na Kierowcę в Urząd komunikacji. Процедура оформлення PKK зазвичай займає один робочий день. Для цього потрібно надати такі документи:

• медичну довідку. Її можна отримати у Gabinet medycyny pracy у будь-якій поліклініці Польщі, вартість послуги — 200 злотих. Зазвичай довідка видається на 15 років — саме на такий термін видається і посвідчення водія. Однак якщо лікар побачить у кандидата проблеми зору абощо, то може видати і на менший термін.

• підтвердження перебування у країні понад 185 днів та паспорт. Для цього підійде карта побиту, віза, активний статус UKR.

• заповнений Wniosek o wydanie prawa jazdy.  

• фотографії 3,5 х 4,5 см

Скільки коштує отримати посвідчення водія у Польщі?

Після оформлення Profil Kandydata na Kierowcę можна приступати до вибору автошколи. У Польщі безліч автошкіл, в яких можна пройти навчання не лише польською, а й українською та англійською мовами. Мінімальний термін навчання складається з 30 годин теорії та 30 годин практики. Вартість навчання у Варшаві — в середньому 4000 злотих. За потреби можна брати додаткові заняття з інструктором за 190-250 злотих/2 години.  

Після закінчення автошколи та складання внутрішнього іспиту на випускника чекає іспит у Wojewódzki Osrodek Ruchu Drogowego (WORD). Для допуску до іспиту необхідно підготувати такий самий пакет документів, що й для оформлення номера PKK.

Здача теорії в автошколі

• Щоб скласти іспит, на нього потрібно попередньо зареєструватися у WORD. Очікування після реєстрації займає до 5 днів, вам заздалегідь скажуть день та час здачі.

• Майбутній водій має пройти тест в електронному форматі. Мінімальний прохідний бал — 68, максимальний — 74 бали. Загалом у польському теоретичному тесті близько 3000 тисяч питань, і всі їх можна заздалегідь пройти на спеціальній навчальній платформі з платним доступом, що діє три місяці з моменту оплати. На сьогодні відмінність української версії від польської в тому, що в польському варіанті система покаже вам правильну відповідь та пояснить помилку у разі неправильної відповіді. В українській версії такої опції наразі немає.

• Вартість складання теоретичного іспиту — 50 злотих.

• Якщо ви не склали теоретичний іспит з першого разу, то маєте право зареєструватися на пересдачу. Іноді друга та подальші спроби коштують дорожче, але це залежить від міста. Враховуйте, що після успішної здачі теорії необхідно здати практичну частину протягом 6 місяців, інакше результати теорії будуть анульовані.

Практичний іспит в автошколі

• Для цього потрібно також заздалегідь реєструватися у WORD. Час очікування після реєстрації у Варшаві — до двох тижнів.

• Вартість — 200-250 злотих (залежить від категорії)

• Ви виконуєте завдання екзаменатора, і вам одразу озвучують результат. Враховуйте, що інспектор має право не повідомляти про допущені помилки. Це можуть бути неправильне положення рук на кермі, невідрегульовані під себе дзеркала авто, неувімкнений поворотник тощо.

Отримання пластикового посвідчення водія

Коли обидва іспити успішно складені, можна знову вирушати в Urząd komunikacji для оформлення пластикового посвідчення водія. Але буквально через пів години після складання практичного іспиту в аплікації mObywatel  з'явиться електронне посвідчення, з якими можна керувати автомобілем. Щоправда, воно дійсне лише 30 днів і лише у Польщі.

Для оформлення пластику потрібно знову надати пакет документів, як для Profil Kandydata na Kierowcę, сплатити держмито 100,50 злотих і чекати посвідчення від тижня до місяця. До речі, за додаткову оплату є можливість замовити виготовлення посвідчення водія міжнародного формату замість посвідчення польського зразка. Але для цього потрібно заповнити спецанкету, а зачекати на таке посвідчення доведеться довше.

Який відсоток українців складає іспит з водіння з першого разу?

Власник автошколи «Denis-drive» у Варшаві Денис Герасимчик стверджує, що відсоток складання теоретичного іспиту з першого разу в українців сягає 60%, а практичного — 50%.

«У Польщі екзаменатор не має завдання завалити майбутнього водія. Все підпорядковується правилам, під час складання іспиту йде аудіо та відеофіксація. Зазвичай екзаменатори коректні, просто кажуть, куди їхати та які маневри виконати. За недотримання правил на екзаменатора можна поскаржитися, а вони дуже цінують свою роботу, тому таких ситуацій фактично не буває. Що стосується того, де краще складати іспит з водіння — в маленькому або великому місті — то краще складати там, де ви знаєте маршрут. В автошколах відпрацьовують екзаменаційний маршрут, тому водій іде на іспит підготовленим. Єдиний плюс маленьких міст у тому, що час очікування здачі чи пластику там може бути коротшим», — каже Денис Герасимчик.

No items found.

Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
фестиваль українського кіно Варшава

Що ж подивитися?

Цього року фестиваль відкриє картина режисера Дмитра Мойсеєва «Сірі бджоли», яка стала переможцем Одеського Міжнародного кінофестивалю. Фільм розповідає історію  двох людей похилого віку, які є останніми мешканцями невеликого села в «сірій зоні» поблизу лінії фронту. Сергійович (Віктор Жданов) похмурий і хазяйновитий, він живе завдяки пасіці (звідси і назва фільму), а його товариш Пашка (Володимир Ямненко) у свої 59 років веселий і легковажний. Сергійович вважає себе українцем і підтримує ЗСУ, а Пашка вечорами не нехтує пити горілку з ДНРовцами. Але попри все ці два чоловіка — друзі дитинства, і вони не зраджують один одного. Але життя друзів змінюється, коли в селі з’являється російський снайпер. 

Це глибока історія про людську самотність на тлі війни та життя, яке зруйнувала Росія. Основа сюжету стрічки — однойменний роман Андрія Куркова, однак фільм не повторює книгу.

Кадр з фільму "Сірі бджоли"

Одна з найважливіших подій фестивалю — секція, присвячена кримським татарам, і документальний фільм «Тиха депортація». Стрічку було відзначено золотою нагородою  кінопремії New York Festivals TV & Film Awards 2024 у номінації «Права людини». Це щемливі історії про те, як спочатку радянська влада не залишила вибору кримським татарам і насильно вивозила їх у товарних вагонах, а зараз Росія знову залишає кримських татар без дому, бо жити на окупованому півострові для багатьох стає неможливим. У фільмі використані кадри з приватних архівів героїв, деякі з них опубліковані вперше.

Загалом кожна стрічка фестивалю заслуговує на увагу. Сюжети фільмів торкаються тем дорослішання, соціальних змін, ідентичності та війни, про яку в світі говорять дедалі менше. У деяких кінокартинах легко впізнати себе. Наприклад, у фільмі «Під вулканом» режисера Даміана Коцура, в якій українська родина під час відпустки на Тенерифе дізнається про початок повномасштабної війни та вмить перетворюється з туристів на біженців. Фільм, в якому показані трансформації людей, які звикли до матеріального й душевного комфорту і спокою, але раптом втратили їх, претендує на премію «Оскар 2025» від Польщі.

Кадр з фільму "Під вулканом"

Також в межах фестивалю буде показана «Ля Палісада» Філіпа Сотниченка. Це гірка іронія на 90-ті роки, яка демонструє абсурд тих часів. Фільм представить Україну на премії «Оскар 2025».

Зйомки "Ля Палісіада"

Придбати квитки на фільми можна в «Kinoteka» і в «Atlantic».

З жовтня по грудень фестиваль відвідає інші міста Польщі, а з 1 по 17 листопада 2024 року  фільми можна буде переглянути онлайн на платформі MEGOGO.PL.

Супутні заходи кінофестивалю 

Крім показів фільмів, Ukraina! Festiwal Filmowy презентує широкий спектр супутніх заходів. Це зустрічі з митцями, дебати з експертами, присвячені темі кримських татар та російської пропаганди, українським та білоруським меншинам в Польщі. 

Глядачів також очікують виставки фотографій Каріни Бендковської та плакатів Івони Ціхи. Дітлахам будуть цікаві майстеркласи та розваги з аніматорами, також відбудеться декілька музичних концертів. Органазатори запросили на подію близько пів сотні акторів, режисерів, продюсерів та журналістів, серед якіх Римма Зюбіна, Віталій Салій та Олександр Ярема, а також кримськотатарський режисер Ернес Сарихаліл. 

20
хв

Фестиваль українського кіно у Варшаві пройде 21-27 жовтня 2024

Юлія Ладнова
wroclaw цікаві місця Вроцлав

Цікаві місця Вроцлава:

1. Sky Tower: міська панорама з 200 метрової висоти 

Адреса: ul. Powstańców Śląskich 95

Цей хмарочос — найвищий у місті та третій за висотою в країні. Башта висотою 212 метрів має 51 поверх та скляні стіни, що робить її просто ідеальною для огляду міської панорами. На 37 поверсі є апартаменти з  величезним джакузі біля скляної стіни. Але дешевше купити квиток за 50 злотих на оглядовий майданчик та 20 хвилин милуватися містом з висоти пташиного польоту. Працює місце з 9.00 до 21.00, тож тут можна зустріти захід сонця, а також помилуватися нічним містом. До речі, на першому поверсі хмарочоса є легендарна розвага для дітей Kolejkowo — найбільша модель залізниці в Польщі. 

Фото: visitwroclaw.eu

2. Тумський міст: сила кохання, що виконує бажання 

Тумський острів — найстаріша й одна з найкрасивіших частин міста. Тут зливаються три притоки ріки Одра. Від острова веде сталевий міст, який закохані перетворили на місце клятв у вічному коханні. 

Тут стоять скульптури Іванна Хрестителя, покровителя Вроцлава, та Святої Ядвіги, покровительки Силезії.  Вперше на цьому місці побудували дерев'яний міст у XII столітті, а зараз це місце закоханих — повісити сюди свій замочок з ініціалами та зізнаннями приїжджають наречені з багатьох польських міст. 

Є у моста і свої таємниці. Наприклад, якщо людина ще не має коханого, вона може погладити лева біля собору, потім перейти через Тумський міст — і кохання має статися. Можна також загадати бажання, якщо бачите, як пара коханих вішає свій замок — сила їхнього кохання має допомогти. Особливо красиво тут увечері, коли вмикається підсвітка. Це місце — обов'язкове для відвідування, навіть якщо ви у Вроцлаві  на один день.

3. Будинки Яся та Малгосі (Jaś i Małgosia) і музей гномів 

Адреса: Świętego Mikołaja 1

Поруч із площею Ринок, у барвистому центрі міста, можна побачити два невеликі будиночки, поєднані акуратною аркою. Позаду них колись був цвинтар — як доказ цього залишився напис латиною на арці «Смерть є брамою життя». «Будинки Яся і Малгосі» названі на честь героїв казки польського фольклору. Ще їх називають пряниковими. 

У будинку Яся зараз знаходиться майстерня відомого польського художника-гравера Єугеніуша Гет-Станкевича, а в будинку Малгосі — Музей гномів. Самі по собі ці будинки XVI століття теж неймовірно симпатичні й виділяються на тлі інших міських будівель. 

4. Королівський палац: один з найбагатших інтер'єрів Європи 

Адреса: Kazimierza Wielkiego 35

Королівський палац у Вроцлаві — це комплекс будівель, що колись належали прусському королю. Зараз тут музей міста. У 1750 року Фрідріх Великий придбав палац, побудований у венеціанському стилі, і зробив тут свою резиденцію. Але жити тут не став. Тим не менш завдяки багатим інтер’єрам, слава про які розлетілася країною, палац став головним будинком міста. Після огляду музею і королівських апартаментів не забудьте відпочити в бароковому саду.

5. Грюнвальдський міст (Most Grunwaldzki): ворота в історію

Цей 112-метровий міст через річку Одра — це єдиний висячий міст Польщі. При цьому по ньому курсує транспорт. З Грюнвальдського мосту відкриваються краєвид на Тумський острів та Національний музей. Міст поєднує Старе Місто з північно-східними районами, і деякі називають його «Воротами в історію». Мостом можна милуватися з берега, а можна і пройтися ним пішки — до Японського саду. 

6. Японський сад (Ogród Japoński): краса весняних сакур та осінніх кленів 

Адреса: Adama Mickiewicza 1

Найстаріший сад Польщі, зроблений за всіма канонами японського садівництва та ландшафтного дизайну — над його створенням працювали японські фахівці. Сад відкритий до кінця жовтня, тут можна побачити сотні видів рослин, прогулятися звивистими доріжками, помилуватися штучними водоспадами та фонтанами та відпочити в японських альтанках. Восени тут також неймовірно красиво. Локація дуже вдала: японський сад розташувався неподалік міського зоопарку, через дорогу, на території парку Щитницького. Там, де і знаходиться Зал сторіччя з мультимедійним фонтаном.

Фото: visitwroclaw.eu

7. Свидницька пивниця (Piwnica świdnicka): пиво XIII століття під ратушею

Адреса: Rynek Ratusz 1A

Один з найстаріших ресторанів Європи, відомий з XIII століття. Розташований він у підвальному приміщенні ратуші. Зали з різьбленими дерев'яними меблями, склепінчастими стелями та розписом на стінах оформлені під середньовічну трапезну. Інтер'єр вражає: здається, що спрацювала машина часу і ви потрапили в 1273 рік. Тут також досі варять пиво за старовинними рецептами. 

8. Релігійні пам'ятки Вроцлава

Рекомендуємо відвідати легендарний Собор Святої Марії Магдалини (Kościół Św. Magdaleny) на Szewska 10. Це готична церква XIII століття з неймовірним інтер'єром та атмосферою. Одна з найдорожчих частин собору — романський портал XII століття. Він був переміщений сюди 1546 р. з церкви Св. Марії та Вінсента бенедиктинського монастиря в Олбині після його закриття. 

Костел Святої Ельжбети з оглядовим майданчиком є ​​ще однією пам'яткою готичному стилю. Висота його дзвіниці — 90 метрів. Нагору до оглядового майданчика ведуть 360 сходинок гвинтових сходів. З церкви відкривається панорама на все місто. Костел знаходиться поряд з Ринковою площею. Зовні він облицьований червоною цеглою і бурим каменем.

Собор Іванна Хрестителя у Вроцлаві (Archikatedra św. Jana Chrzciciela) на Plac Katedralny 18 — головний католицький храм міста. Був збудований у XIII-XIV століттях єпископами, але в середині XVI століття в будівлі спалахнула пожежа, від якої постраждала вежа та дзвони, інтер'єр та кріплення даху. Почалися відновлювальні роботи — і в 1580 року на вежах з'явилися нові куполи. Але у 1759 році знов сталася пожежа: згоріли кафедральні дзвони та орган, частина споруд острова, на якому височів собор. У період Другої світової війни хтось розмістив у будівлі склад боєприпасів, які згодом вибухнули. Споруда постраждала на 70%, але її відновили після війни. 

9. Вроцлавський університет Wrocławski Uniwersytet: альма-матер 9 нобелівських лауреатів 

Адреса: plac Uniwersytecki 1

Один з найстаріших державних університетів Центральної та Східної Європи з більш ніж 300-річною історією та традиціями. Університет у Вроцлаві подарував світу 9 нобелівських лауреатів у галузі фізики, літератури, хімії та медицини. Масивна, вражаюча будівля головного корпусу вміщує понад 40 тисяч студентів з усього світу. А багата університетська бібліотека є найбільшою у Польщі. Тут затишний дворик, а вночі будівля красиво підсвічується. Так і хочеться вступити й повчитися в цій мотивуючій атмосфері!

10. Залізничний вокзал: місце таємниць і легенд

Адреса: ul. Pilsudskiego 105

За 190 років існування його чотири рази перебудовували, але зуміли зберегти дух будівлі. Одного разу під час ремонтних робіт було виявлено розпис стелі зали, яку готували до приїзду німецького імператора в 1906 році. А ще — залишки бляшаної стелі в стилі модерн, якій вже понад 150 років.

З пам’яток, що збереглися, цікаві для туристів також сховища, побудовані тут в 30-х — 40 х роках. Одне з них служило шпиталем для німецьких солдатів і було затоплене в 1945. У 50-80-х приміщення використовувалось як бомбосховище, потім його віддали в оренду підприємцям, а зараз тут підземна автостоянка. Ходять легенди, що під вокзалом існував тунель до самого Берлина, яким нацисти вивозили награбовані скарби. Тож варто взяти екскурсію й дізнатися, так це чи ні.

Фото: visitwroclaw.eu

Фотографії: Shutterstock

20
хв

Що подивитись у Вроцлаві? Цікаві місця

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Польсько-українська інтеграція не втрачає темпу

Ексклюзив
20
хв

Де і як працювати підлітку в Польщі: досвід українців‍

Ексклюзив
20
хв

Жорстоко побитий Артем вчить нас емпатії. Послухаймо його

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress