Sestry зібрали для вас ті інструменти, які здатні допомогти у пошуку роботи. Окрім того, ми ділимося історіями українок та їх досвідом працевлаштування.
Читайте те, що пишуть на дошках оголошень!
Марія Велюх приїхала до Польщі з донькою Світланою та онуком Тимофієм. Поки донька на роботі, Марія Павлівна зустрічає дитину зі школи, ходить до магазину, прибирає та готує їжу, але сидіти на шиї у доньки не в її характері.
«Мені 58 років, у Києві я працювала у типографії. Як шукати роботу по інтернету, не уявляла, адже погано знаю мову і маю обмежений час, бо займаюсь онуком. Шукала працю лише на 3-4 години на день. Допоміг випадок. У Зомбках під Варшавою, де ми живемо, є Kaufland, на вході до ньогоу – дошка з оголошеннями. Там лежить спеціальний папір, на якому можна написати своє оголошення та приклеїти на стіну. Пропонують і шукають, що завгодно. Від дрібного побутового ремонту до послуг няні та репетиторства. Деякі оголошення є не тільки польською, а й українською мовами. Я прийшла додому, донька допомогла написати оголошення двома мовами. Мовляв, пенсіонерка, живу неподалік, відповідальна, порядна, доглянути дитину, допоможу по господарству, приготую домашню їжу. Того ж дня зателефонували п'ятеро людей. І з двома ми домовилися. Зараз я допомагаю одній сім'ї з немовлям по три години тричі на тиждень, поки мама займається своїми справами. А іншій родині готую обіди, вигулюю собаку. Мої роботодавці обожнюють мої сирники та суп із фрикадельками», – розповідає пані Марія. Жінка заробляє на себе. Може піти до кавʼярні з подругою та порадувати онука подарунками.
Низкооплачувальна робота як старт для пошуку клієнтів
Мешканка Київської області Наталія Галай, як тільки приїхала, влаштувалася у Варшаві у житловий кооператив на Жолібожі прибирати під'їзди. Робота важка і низькооплачувана.
«У під'їзді – ковролін, на який іноді справляли свої справи домашні тварини. Дуже складно вимити так, щоб прибрати запах. В Польщі стежать за чистотою під'їздів, траплялись догани та штрафи навіть за плями на дзеркалі у ліфті. Та перевага цієї роботи була в тому, що я дуже легко домовлялася із мешканцями на прибирання їхніх квартир. А це зовсім інші гроші. За місяць вдавалося заробити суму вдвічі, а то й втричі більше за зарплату прибиральниці підʼїзду. За прибирання квартир я беру 35 злотих на годину, клієнтів вистачає», – розповідає пані Наталія.
Кримчанка Ріана приїхала до Вроцлава з Ірпеня з однією валізою, двома дітьми та літньою свекрухою.
«З перших днів влаштувалася на прибирання квартир. Мені допомогла волонтерка, ще коли оформляла pesel. У мене було з собою лише 200 євро і паніка, що не зможу прогодувати свою сім'ю. Так, напочатку волонтери допомагали з їжею, одягом, житлом, але це не могло тривати вічно. Я звикла розраховувати на себе, просто почала питати всіх про роботу. На Фейсбуці, у чергах, як тільки заводила з кимось розмову – я хотіла отримати хоч якусь фінансову незалежність», – розповідає жінка.
Волонтерка допомогла Ріані влаштуватися в клінінгову компанію - там було офіційне працевлаштування та зарплата, на відміну від приватних прибирань. Пропрацювала два місяці, зрозуміла, що готова відкрити свою фірму, але треба зібрати стартовий капітал.
«Потрібно було щонайменше 10 тисяч злотих, щоб запустити свій бізнес. Найдорожча покупка – хороший миючий пилосос та набір якісної побутової хімії. Спочатку до клієнтів ходила сама з жінкою, яку знайшла на Фейсбуці. Потім замовлень ставало більше, і ми почали набирати людей. Сьогодні у мене працює 15 осіб, ми прибираємо не лише квартири, а й офіси на постійній основі. Не скажу, що все гладко і легко, було дуже багато різних нюансів, але для себе я зрозуміла одну річ: не важливо, що ти робиш – головне, що ти робиш це краще за інших. Прибиранням займається дуже багато жінок, але щоб за це платили хороші гроші, щоб клієнти були постійними, потрібно робити свою роботу краще за інших. І для мене найскладнішим було донести цю філософію до співробітників», – розповідає Ріана.
Крім соціальних мереж та пошук роботи через знайомих, у Польщі існує безліч інших способів. Наприклад, Centralna Baza Ofert Pracy – це державна біржа праці. Сайт доступний чотирма мовами, українською також. Тут є безліч пропозицій роботи для мігрантів. Якщо ви знаєте польську мову хоча б на розмовному рівні, можна звернутися до агенції з працевлаштування. Оплачує послуги агенції роботодавець. Але перед тим, як співпрацювати з агентством, потрібно перевірити відгуки та інформацію про нього. Відсутність відгуків або безліч різко негативних - привід задуматися. Дуже часто у кадрових агентах можна знайти вакансії із наданням житла. Як правило, це недорогі хостели, гуртожитки чи будинки для працівників. У більшості фірм допоможуть з оформленням документів та карти часового побуту. Якщо ви звертаєтеся в агентство, не забувайте питати про особливості вакансії, умов праці, вимог, адже часто бувають такі нюанси, про які претендент навіть не замислюється.
Юридичну інформацію про роботодавця можна перевірити на сайті Центрального Управління Статистики (GUS). Вас має насторожити, якщо інформація у реєстрі не відповідає заявленій.
https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/appBIR/index.aspx
Список сайтів для пошуку роботи в Польщі
Один із способів пошуку – перегляд сайтів з вакансіями. На деяких порталах робота для українців навіть позначена спеціально, що спрощує завдання для претендента.
• pracuj.pl — найпопулярніший ресурс для пошуку роботи в Польщі. На сайті через конструктор ви можете створити своє CV (резюме). Сайт підійде для тих, хто добре знає польську мову та має затребувану спеціальність. Більшість вакансій потребують кваліфікації.
• https://m.olx.pl/praca/ — сайт пропонує безліч вакансій, у тому числі з позначкою для українців.
• https://www.praca.pl — загальнонаціональна база даних.
• https://www.infopraca.pl — зручний пошук по локації.
• https://pl.jooble.org — вакансії у Польщі та за кордоном.
• https://www.gowork.pl — більше ста тисяч пропозицій.
• https://pl.indeed.com/ — база даних із пропозиціями роботи у Польщі та за кордоном.
• https://jobllegro.com/ — база даних пропозицій про роботу, на сайті можна створити особистий профіль та розмістити резюме.
• https://www.remontuj.pl/ — ремонтні послуги.
• https://fixly.pl/ — вакансії у різних галузях.
• https://layboard.com/ — платформа для пошуку вакансій, що не вимагає реєстрації. Доступні пропозиції від прямих роботодавців та кадрових агенцій.
• http://polandpraca-ua.com/pl — вакансії для українців у Польщі та Європі.
• https://pl.razem.work/cv — база даних пошуку працівників, а також для розміщення резюме.
• adzuna.pl — агрегатор вакансій із усього польського ринку праці. Тут також можна переглянути середню заробітну плату за обраним напрямком.
• karieramanagera.pl — тут можна знайти роботу менеджера.
• https://www.opiekaseniora.pl/ — догляд за літніми людьми.
• https://www.niania.pl/ — догляд за дітьми.
• https://www.pomocedomowe.pl/ — робота по дому.
• https://www.opiekazwierzat.pl/ — тимчасова робота з догляду за домашніми тваринами.
Якщо ви програміст, тестувальник, веб-дизайнер, маркетолог, то в Польщі розвинений пошук за цими спеціалізаціями на:
Для більшості претендентів гостро постає питання, яку оптимальну ціну поставити за свої послуги, щоб зацікавити роботодавця, але й не здешевити. Наскільки ви відповідаєте своїм запитам і скільки маєте заробляти на своїй посаді можна перевірити, використовуючи ці посилання:
• https://www.goldenline.pl/centrumkariery/
Якщо у вас виникли спірні питання щодо працевлаштування або конфлікт з роботодавцем, можете звернутися до стаціонарного консультаційного пункту Українського дому у Варшаві за адресою:
ul. Andersa 29
Часи роботи Українського дому:
понеділок – п’ятниця: 10:00–18:00
субота: 10:00–17:00
або зателефонуйте на інфолінію: +48 727 805 764
Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!