Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Що таке штрафний мандат в Польщі
Штрафний мандат — це форма адміністративного покарання, яка дозволяє притягнути порушника до відповідальності без передачі справи до суду.
У Польщі існує десятки служб, які мають повноваження накладати штраф. Серед основних, це:
- Policja (поліція)
Виписує штрафи за порушення закону, адміністративні правопорушення, а також порушення правил дорожнього руху.
- Straż Miejska (міська варта)
Часто займається справами неправильного паркування, порушенням ПДР та іншими правопорушеннями у межах міста.
- Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (система автоматичної фіксації порушень)
Реєструє перевищення швидкості, проїзд на червоне світло, інші порушення правил дорожнього руху. Усе фіксується автоматично.
- Zarząd Ruchu Drogowego (управління дорожнього руху)
У великих містах діють спеціальні автомобілі-контролери, які за допомогою сканування номерних знаків перевіряють, чи сплачено за паркування.
- Sąd (суд)
Якщо справа дійшла до суду, після ухвали може бути призначений коморнік (судовий виконавець), який стягне штраф з вашого рахунку примусово, і навіть може заблокувати вашу карту.
- Urząd Skarbowy (податкова інспекція)
У випадку несплати податків або інших фінансових зобов’язань, податкова може накласти штраф навіть впродовж 5 років після виявлення порушення.
- Straż Graniczna (прикордонна служба)
Може оштрафувати за порушення правил перетину кордону. Якось була свідком, коли чоловік проводжав дружину та допоміг їй занести важку сумку в прикордонному пункті у Перемишлі, за що отримав попередження про штрафний мандат. Виявилося, що в це приміщення дозволено входити лише людям, які виїжджають з Польщі до України. Навіть якщо ви просто допомагаєте або ненадовго заходите всередину — формально це порушення прикордонного режиму.
- UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny — страховий гарантійний фонд)
Ця установа штрафує за відсутність обов’язкового страхування авто. Чимало водіїв — особливо після купівлі або продажу авто — забувають поновити страховку і отримують штрафи, які можуть сягати 5000 злотих.
Також штрафи можуть виписувати представники транспортної інспекції, охорони залізничних вокзалів тощо.
В ситуації, коли ви безпосередньо контактуєте з перевіряючою особою, ви напевно знаєте, що вам виписали штрафний мандат. Але ви також можете отримати штраф за перевищення швидкості, порушення правил паркування, заїзд на смугу руху громадського транспорту тощо — і навіть про це не здогадуватись.
Як перевірити, чи є у вас штрафи в Польщі
У Польщі передбачено три види штрафів: готівковий, кредитний і заочний.
Готівковий штраф накладається виключно на осіб, які не мають постійного місця проживання в Польщі — наприклад, туристів-іноземців. У цьому випадку оплата відбувається безпосередньо на місці.
Усі інші порушники зазвичай отримують кредитний штраф, який необхідно сплатити впродовж 14 днів із моменту вручення постанови.
Заочний штраф (так зване заочне стягнення) застосовується, коли поліцейський не зміг зафіксувати порушника безпосередньо на місці інциденту — наприклад, у разі неправильного паркування чи фіксації порушення камерами контролю швидкості. Важливо пам’ятати, що в таких випадках повідомлення про штраф може надійти навіть через кілька місяців після самого порушення. Тому наполегливо рекомендуємо для перевірки наявності штрафів:
- Регулярно перевіряти свою поштову скриньку, — як звичайну, так і електронну. У більшості випадків ви отримаєте повідомлення про штраф звичайною польською поштою.
- У багатьох містах Польщі є електронні системи, які дозволяють водіям швидко перевіряти можливі штрафи. Поцікавтеся, чи немає такого у вашому місті, створіть кабінет та регулярно заглядайте туди.
- Якщо ви водій і хочете перевірити, скільки у вас штрафних балів, то запитайте про це у найближчому відділку поліції або онлайн за допомогою сервісу системи CEPiK 2.0, де отримаєте доступ до актуальних даних з реєстру водіїв-порушників ПДР.
- Якщо у вас стався конфлікт у транспорті, на залізничному вокзалі, на відпочинку, звертайтеся до адміністрації служби, представники якої зробили вам зауваження.
- Перевіряти штрафи можна у відповідному розділі додатку mObywatel (сервіс «Mandaty»), для цього важливо мати актуалізований довірений профіль (Profil Zaufany).
- Для перевірки штрафів за несплату податків, а також загальних штрафів, потрібно увійти в особистий кабінет на сайті podatki.gov.pl. Там у розділі «Mandaty» ви можете перевірити інформацію про свої податкові зобов’язання і наявність штрафів.
- Користуйтеся застосунками на зразок ParkMobile чи iParkomat, які дозволяють не лише зручно оплачувати паркування в різних містах, а й відстежувати історію стоянок та можливі штрафи, які могли бути накладені під час порушення правил.
Чи зафіксувала вас камера? Як дізнатися про штраф до отримання листа
Часто водії розуміють, що перевищили швидкість, але не впевнені, наскільки саме і чи тягне це за собою штраф. Згідно з чинними правилами, камера не фіксує перевищення, яке не перевищує 10 км/год понад встановлену межу. Аналогічно, система вимірювання середньої швидкості автоматично ігнорує такі незначні відхилення. Однак перевищення на 11 км/год і більше вже є підставою для накладення штрафу.
Щодо проїзду на червоне світло — тут система значно суворіша. Проте CANARD (Центр автоматичного нагляду за дорожнім рухом) враховує так звану "людську реакцію": камера починає реєстрацію порушення лише через 2 секунди після ввімкнення червоного сигналу світлофора.
На жаль, не існує миттєвого способу перевірити, чи зафіксувала система ваше порушення. Офіційна інформація надходить виключно рекомендованим листом від Головної інспекції автомобільного транспорту у межах системи CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym). Термін отримання такого листа залежить від кількох факторів — від кількох днів до кількох тижнів.
Якщо повідомлення не надійшло протягом 30 днів після інциденту, є шанс, що штраф не буде накладено. Але будьте уважні: якщо автомобіль оформлений на іншу особу або знаходиться в лізингу, лист надсилається власнику, тож інформація може надійти із затримкою — навіть через кілька місяців. CANARD має до 180 днів на винесення постанови про штраф.
Офіційна повістка приходить поштовим листом (через Poczta Polska), однак перевірити ситуацію можна раніше. Для цього існує eBOK CANARD — електронний кабінет клієнта. Увійшовши до системи, ви можете побачити, чи був зафіксований факт порушення та чи готується штраф. Це найоперативніший спосіб дізнатися, чи “побачила” ваше порушення камера контролю.
Зверніть увагу, що зараз часто фіксується активність шахраїв, які розсилають повідомлення про штрафи через SMS, електронні листи та інші способи зв’язку. У разі сумнівів рекомендують звертатися до Центру автоматичного контролю за дорожнім рухом та на гарячу лінію (22) 220 45 00, яка працює з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 15:00.
Інколи порушення правил та виписування штрафу стається не через злий задум порушника, а внаслідок незнання законів. Разом з тим це не звільняє від відповідальності. Тому користуйтеся наведеними порадами, щоб вчасно реагувати на штрафи та не мати непогашених штрафів в своїй історії перебування в Польщі.
Редакторка та журналістка, авторка текстів про місцеве самоврядування, екологію, людські історії, амбасадорка журналістики рішення, пояснювальної журналістики та соціальних кампаній у ЗМІ. У 2006 році створила міську комунальну газету «Вісті Біляївки». Видання успішно пройшло роздержавлення у 2017 році, перетворившись у інформаційну агенцію з двома сайтами Біляївка.City та Open.Дністер, великою кількістю офлайнових проєктів та соціальних кампаній. Сайт Біляївка.City пише про громаду у 20 тисяч мешканців, але має мільйонні перегляди та близько 200 тисяч щомісячних читачів. Працювала в проєктах ЮНІСЕФ, НСЖУ, Internews Ukraine, Internews.Network, Волинського пресклубу, Українського кризового медіацентру, Media Development Foundation, Deutsche Welle Akademie, була тренеркою з медіаменеджменту для проєктів Львівського медіафоруму. Від початку повномасштабної війни живе і працює у Катовіцах, у виданні Gazeta Wyborcza.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!