За даними сайту rentier.io, сьогодні середня вартість оренди у Варшаві становить 76 злотих за квадратний метр. Ціна кавалерки (так називають маленьку однокімнатну квартиру) починається від 2500 злотих, а двокімнатну складно знайти менш ніж за 3500 злотих. До війни ціни оренди у столиці Польщі були майже вдвічі нижче, але зараз попит значно перевищує пропозицію. Подібна ситуація спостерігається і в інших регіонах країни. Навіть за таких високих цін на житло, вимоги до орендарів посилилися, а кількість квартирних афер зросла.
Не запрошувати гостей та вимикати світло після 23:00
Родина Світлани Чельцової приїхала до Варшави з Києва понад рік тому. У сім'ї четверо дітей.
«Ми рік винаймали трикімнатну квартиру на Мокотові (престижний район Варшави – ред.) за 4500 злотих. Нещодавно власник вирішив її продавати, були змушені шукати нове житло. Варіантів дешевше 6300 злотих у Варшаві не знайшли. Пощастило зняти гарну квартиру на 85 квадратних метрів за 5000 злотих у Вавері. Подібного плану варіанти нам пропонували на Мокотові 8-9 тисяч плюс оплата за воду та електроенергію. Це нереально дорого для нашої родини», – розповідає Світлана.
Жінка зазначає, що змінилися й умови договору. Якщо раніше договір оренди був стандартним, то зараз орендодавці додають дуже незвичні пункти.
«В одній з квартир, що нам були готові здати, був дуже дивний договір. Наприклад, орендар втратить право користування житлом, якщо не відповідатиме на листи чи дзвінки орендодавців протягом двох тижнів. При цьому орендар має сплатити штраф, а кауція у такому разі не повертається. Штрафи були за все по максимуму: за плями на дивані, зіпсований кран, помальовану стіну. Але ж у нас діти! Нам простіше все відремонтувати, ніж оплачувати величезні штрафи», – ділиться Світлана Чельцова.
Є договори оренди, де власник вимагає застрахувати майно, оплачувати клінінгову службу раз на два тижні, вимикати світло після 23:00, забороняє переставляти меблі та запрошувати гостей. Дуже часто орендар не може отримати доступ до поштової скриньки або можливість зареєструвати місце проживання на час дії договору оренди. Раніше для цієї процедури достатньо було прийти в уженд із договором, але тепер потрібно надати спеціальний додаток до договору оренди, де власник дає на це згоду.
Знімають подобово, а здають довгостроково
На тлі нових вимог почастішали й випадки шахрайства з нерухомістю. Найпопулярніша схема зараз полягає в тому, що аферист винаймає житло подобово і виставляє його на сайті як довгострокову оренду за привабливою ціною. Розрахунок на те, що справжність права на власність іноземцю перевірити складно, а шахрай готовий відразу віддати ключі.
«Уявіть як справжні власники прийшли за ключами, а там розставляє речі інша людина. На жаль, таких випадків лише у Варшаві та Кракові особисто я вже знаю не менше ніж п'ять за останній місяць, – розповідає ріелтор Івона Недвижець. – Раджу співпрацювати із сертифікованим ріелтором, який перевірить усі документи та правильно оформить угоду. Знаю, що зараз багато хто видає себе за агента, але насправді ці люди просто знаходять для вас оголошення від власників в інтернеті і виконують роль звичайного перекладача. Вони не мають власної бази і у разі реальної суперечки з власником, ці люди вам не допоможуть нічим».
Якщо не хочете стати жертвою шахраїв, то ніколи не переводьте заставу до підписання договору, не залишайте навіть невеликий завдаток перед тим, як побачите квартиру.
«До нас звертаються клієнти, які розповідають про те, що побачили привабливе оголошення у соцмережах, написали власнику, який опинився за кордоном. Псевдовласник часто є переконливим, надсилає навіть відео квартири, називає адресу, надсилає договір. Оскільки зараз знайти квартиру у Варшаві дуже складно, люди часто погоджуються на перший варіант за гарною ціною і навіть готові не дивитися житло. Цим і користуються шахраї. Так і тут «власник» просить переказати йому на рахунок гроші за перший місяць, щоб у нього були гарантії, що угода не зірветься, коли він візьме квиток на літак. Звісно, жодної угоди не відбудеться», – каже Івона.
Але навіть якщо квартиру винайняти вдалося, іншим дуже важливим моментом залишиться правильне виселення, коли контракт закінчився або орендар хоче достроково розірвати угоду. У більшості договорів оренди є пункт про те, що квартиронаймач має попередити власника про свої наміри за 1-3 місяці, і в цьому випадку він має право на повернення застави. Однак навіть якщо ви роз'їхалися за всіма правилами, іноді повернути кауцію буває складно.
10 тисяч злотих за потерту підлогу
«Я орендувала квартиру на Волі (район Варшави недалеко від центру міста – ред.), мій контакт закінчувався 5 серпня 2023 року. Я вчасно оплачувала оренду та всі рахунки, але власник вирішив сильно підвищити ціну на наступний рік. Я знайшла нове житло, значно дешевше. При виселенні зі старої квартири, залишила приміщення чистим та фактично таким, як зняла його рік тому. Але власникові не сподобалося, що дерматинове крісло в дитячій кімнаті та підлога біля нього виявились потертими. Там не було якихось навмисних ушкоджень, а сталося це лише від того, що кріслом просто рік користувалися та підсовували його до стола. Це не критичні пошкодження. За договором, у власника житла є 14 днів на повернення застави, але я вже кілька місяців чекаю на свої гроші та рішення, в яку суму оцінять ці пошкодження. Власник натякнув, що то дуже дорого та може коштувати навіть всю суму. Але 10 тисяч за потертий шматок підлоги в 50 сантиметрів - це щось неможливе», - ділиться своєю історією Юлія Гончарова з Києва.
До речі, багато орендарів не знають про це, але власник не може утримувати гроші із застави (в Польщі це називається «кауція») на власний розсуд. Якщо кауцію не повертають, це порушення закону, і орендар може подати позов до суду на власника житла. А щоб утримати з кауції певну суму за шкоду, яку завдав орендар, власник має показати офіційну фактуру та фото того, що ремонт було зроблено. Якщо не було умисних ушкоджень, а відбулося природне зношування від того, що речами користувалися за призначенням, це також можна оскаржити. Що стосується меблів, якщо ви вʼїжджаєте до квартири з не новими меблями, а після виселення власник вимагає замінити щось з меблів, то він може розглядати також тільки не нові варіанти. Купувати новий стілець чи крісло орендар не зобов'язаний.
Три кроки, що допоможуть повернути кауцію при виселенні:
1. Напишіть e-mail власнику нерухомості з проханням повернути заставу. Повернення кауції – це законна вимога. І якщо власник нерухомості не виконує закон, значить, він чинить протиправну дію. Навряд чи після цього відразу ж вам повернуть гроші, але у вас буде офіційне підтвердження того, що ви
намагалися вирішити проблему мирним шляхом.
2. Подайте скаргу в місцевий Urząd Skarbowy (аналог української податкової служби) та житловий кооператив (по-польки це називається «спулдзельня»), який обслуговує будинок. Якщо орендодавець не сплачує всі податки, йому загрожує серйозний штраф. Це може стати серйозним аргументом у суперечці.
3. Якщо повернути заставу не вдалося, зверніться до суду. Для цього варто мати на руках договір оренди із сумою застави, підтвердження всіх оплат протягом терміну оренди житла, а також продемонструвати спроби досудового врегулювання конфлікту. Якраз стане в нагоді лист, який ви заздалегідь написали власнику. Для суду знадобляться підтвердження виїзду з квартири та Protokół zdawczo-odbiorczy, в якому власник нерухомості напише, з якими недоліками він прийняв квартиру та яка сума має бути вирахувана із застави. Якщо орендар не погоджується з протоколом і не завдав нерухомості навмисних збитків, він має право його не підписувати та оскаржувати.
Загалом, винаймаючи квартиру, завжди звертайте увагу на нетипові речі, які можуть свідчити про недобрі наміри власника, або шахрая. Наприклад: від вас вимагають розрахуватися готівкою при вселенні; житло пропонують набагато дешевше ринкової ціни; власник вимагає надто велику кауцію (зазвичай розмір застави не перевищує оплати за один місяць); власник не хоче підписувати договір оренди, не показує документи на житло та інше. І до речі, памʼятайте, що у Польщі заборонено винаймати дачні будиночки – на таких ділянках офіційно не дозволяється постійне проживання (це так звані ділянки RODO). Стикались? Будьте пильними. Вдалих вам умов оренди!
Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!