Набір ваги в еміграції — той неприємний бонус, що отримує багато жінок на додаток до всієї невизначеності та стресу, який вони переживають.
«Я не помітила як перетворилась на жінку-шафу»
«Не знаю, де була та червона лінія, після якої я перетворилася з тонкої дівчинки на жінку-шафу. Почалась війна, я спочатку скинула 7 кілограм, а потім набрала 15. Це сталося абсолютно непомітно. Так, було багато порушень у харчуванні, але сильно не переїдала. Можливо, винні швидкі перекуси, фаст-фуд, багато солодкого в раціоні. Сьогодні моє життя — постійні дієти, а вага сходить дуже повільно і повертається назад дуже швидко», — розповідає українка Ірина.
Після півроку життя за кордоном у неї порушився режим сну, з'явилася задишка, сильна тахікардія, майже немає життєвих сил.
«Перші півроку я дуже переживала, їсти взагалі не хотілося. Ми активно переїжджали, шукали житло. Я схудла сама собою, потім коли все трохи налагодилося, діти пішли в садок і школу, почала швидко набирати, мій розмір XS перетворився на М. Зайві кілограми відкладаються на животі, плечах , спині, а нижня частина тулуба практично не набирає. Такий собі дирижабль на ніжках. Окрім зовнішності, погіршилося самопочуття», — розповідає Ірина.
Масивний тулуб — це про почуття відповідальності
За набір ваги у стресовому стані може бути «відповідальний» психологічний фактор, пояснює психолог Марина Леонова. Еволюція надала людині один із універсальних адаптогенних механізмів — жувальні рухи. Вони викликають відчуття стабільності та заспокоєння: є їжа, все добре. Тому багато хто, навіть не усвідомлюючи, підпадає під цей найдавніший спосіб боротьби організму зі стресом. Людина сама не помічає, скільки і що саме вона з'їдає. Вихід один — записувати будь-який прийом їжі в нотатки на мобільному телефоні або у спеціальний мобільний додаток.
«Набір ваги, коли зайве відкладається на верхній частині тулуба, говорить про величезне почуття відповідальності, яку відчуває людина. Буквально несе на плечах весь цей вантаж, тому підсвідомо плече і спина в неї могутні та міцні. Тому раджу працювати не лише з дієтологом, а й з психологом, щоб усунути чинники, що сприяють заїданню стресу», — пояснює психолог.
На будь-яку зміну внутрішніх чи зовнішніх факторів організм відповідає гормональною перебудовою. Ендокринна система регулює практично всі процеси життєдіяльності. Якщо всі органи представити у вигляді оркестру, то ендокринна система виступить як диригент.
«Тривалий та інтенсивний вплив негативних ситуацій призводить до хронічного стресу, який має назву дистрес. Це стан, що супроводжується порушеннями функцій ендокринної та нервової систем. Тривале перебування у стані дистресу може призвести до низки серйозних захворювань, але перше, що помічають жінки — зміна зовнішнього вигляду. Порушення сну, збої у раціоні харчування, неконтрольоване вживання неякісної їжі — наслідки затяжного стресу.
Всі ці фактори призводять до зменшення вироблення колагену, з’являються зморшки, шкіра стає вʼялою. Надлишок кортизолу сприяє підвищенню артеріального тиску та рівня цукру в крові, ожирінню, витонченню шкіри. Ще один фактор збільшення кількості підшкірного жиру і набряклості — це дисбаланс вироблення жіночих гормонів, зниження вироблення естрогенів позначається не тільки на самопочутті, але й на зовнішності: волосся тьмяніє, шкіра виглядає блідою. Надлишок цього гормону супроводжується порушенням статевої функції й утворенням жиру саме на животі та стегнах, а також посиленням передменструального синдрому», — пояснює дієтолог, фітнес-тренер та коуч з харчування Лілія Халілова.
Найголовніше пам'ятати, що ці зміни в організмі важливо вчасно зупинити.
Дієтолог радить дотримуватись правил, які стабілізують ситуацію
• Постарайтеся налагодити режим сну і лягати спати до 23:00. У цей час організм оздоровлюється, омолоджується, позбавляється стресів і бореться із запаленнями.
• Додайте фізичну активність: щонайменше 3-4 разів на тиждень. Це можуть бути активні прогулянки, домашні тренування чи відвідування спортивних клубів.
• Налагодіть режим харчування. Постарайтеся відмовитися від перекусів та прийомів їжі, від фас-фудів, кафе та ресторанів. Додайте до раціону різноманітні овочі й цільнозернові крупи — це джерело клітковини, необхідної організму для виведення токсинів і вільних радикалів, очищення кишківника.
• Слідкуйте за тим, щоб організму вистачало білка. Норма для здорових активних жінок не менше 1 грама на кг ваги, намагайтеся вибирати пісні сорти м'яса від тварин, вирощених на натуральних кормах, та рибу дикого вилову.
• Не забувайте про корисні жири, достатнє споживання продуктів, що містять омега 3 (олії холодного віджиму, авокадо, риба, морепродукти, насіння та горіхи). Це нормалізує психоемоційний стан, зменшує ризик розвитку неврологічних захворювань, покращує якість шкіри та нормалізує гормональний фон.
• Намагайтеся, щоб харчування було простим, збалансованим. Варіть, запікайте, готуйте на пару, уникайте смаженого, копченого та їжі, приготовленої на великому вогні. Не вживайте готових ковбас та гастрономічних м’ясних виробів.
Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!