Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Я прожила рік у Варшаві в районі Воля, сумлінно сплачувала орендну плату за трикімнатну квартиру і збиралась продовжити контракт. Але власниця вирішила підняти щомісячну оплату на дві тисячі злотих. Я перевірила ціни на ринку і зрозуміла, що це надто дорого. Вирішила не продовжувати умову оренди. Нова квартира знайшлась легко і швидко, вона була дешевша на тисячу злотих, ніж моя попередня і краща за плануванням, з новими меблями. За кілька днів я вже збирала речі. Та радість була передчасною. Мене очікувала епопея з повернення кауції (застави) за попереднє житло.
Отже, мій досвід. Я попередила власницю помешкання за два тижні, що умову оренди не продовжую і готова звільнити квартиру. Зробила генеральне прибирання. Пані все ніяк не могла приїхати, щоб перевірити квартиру і розрахуватись. Ми з дітьми вже виїхали звідти, а я ще два тижні наполегливо намагалась віддати ключі від квартири. Це здалося дивним.
У моєму випадку кауція за трикімнатне житло була доволі високою – 10 000 злотих (це два щомісячні платежі). Така плата за трьох потенційних «шкідників»: двох дітей та маленького песика-мопсика. Інших варіантів рік тому у Варшаві не було, довелося погодитись на ці занадто невигідні умови. Я розуміла, що у власників буде спокуса не повернути заставу, але ж у Польщі законодавство чітко каже – кауція має бути повернена орендарю, якщо майно не пошкоджено.
І я себе перестрахувала: при заїзді до квартири детально знімала на телефон кожне пошкодження та подряпину, щоб потім власник не змусив мене за це платити. Але не врахувала одного – не фотографувала підлоги, і це згодом зіграло зі мною злий жарт.
Фотофіксація при заселенні – ваш аргумент при виселенні
Порада перша: знімайте у квартирі всі поверхні, меблі, стіни, підлоги, стелі, фіксуйте загальний стан та окремі деталі. При виселенні ви будете вдячні собі за таку пересторогу.
Вже після виселення ми з власницею підписали протокол прийому-передачі житла (protokół zdawczo-odbiorczy), де були зафіксовані порушення лише за двома пунктами: невеликі подряпини на дерев'яній підлозі біля стола та витертий підлокітник на дерматиновому кріслі. За крісло власниця одразу пред'явила рахунок у 600 злотих, стільки коштує таке саме нове. А далі почалося найцікавіше, історія про вартість кількох подряпин на підлозі.
Я вже потім з'ясувала, що аргумент про дефекти на підлозі після виселення – це стандартний спосіб схитрувати і не повернути кауцію, бо підлогу складно відремонтувати частково, власник наполягатиме на повній її заміні. Однак не поспішайте погоджуватись.
Поки ви не написали власнику – не маєте аргументів, що намагались вирішити питання
Порада друга: напишіть листа власнику на електронну пошту або СМС і поцікавтеся, коли він поверне вашу заставу. Якщо на повідомлення немає відповіді або вона не є конкретною, можете написати мейла більш офіційною мовою, приблизно такого змісту та із зазначенням терміну повернення застави за договором:
«Dzień dobry, uprzejmie proszę o zwrot kaucji zgodnie z umową. Termin w zawartej i podpisanej przez Państwo umowie – 14 dni. Proszę poinformować kiedy mogę spodziewać się przelewu. W razie braku odpowiedzi z Państwa strony kieruje sprawę na drogę prawną. Pozdrawiam».
Пам'ятайте, якщо в договорі не вказані терміни повернення застави (в моєму випадку було вказано 14 днів), то згідно із законом орендодавець має місяць, щоб віддати ваші гроші. Цим правилом часто нехтують, оскільки більшість власників упевнені, що орендар не поскаржиться до суду.
Мені трохи пощастило у цій суперечці, бо я знайшла на сайті пошуку житла оголошення про оренду квартири, яку я винаймала: там на фото була та сама підлога і те саме крісло, що ніяк не вплинуло на ціну найму. Отже, я сфотографувала ці докази – вони свідчать, що власник не видав жодної копійки з моїх грошей, щоб нівелювати «шкоду».
Поясніть спокійно, що ви рішуче налаштовані звернутися до суду
Порада третя: рішуче дайте зрозуміти орендодавцю, що доведете справу до суду, і тоді йому доведеться не тільки повернути кауцію, а й сплатити судові витрати, включаючи послуги адвоката. Але пам'ятайте, що суди в Польщі можуть тривати й півтора роки, кожен виклик юриста до суду та складання позову – це гроші. У середньому складання позову та офіційного листа коштує 400 злотих, участь адвоката в одному судовому засіданні – 800 злотих. Але у разі виграшу орендаря, власник повинен буде компенсувати витрати не пізніше ніж через місяць. Є шанс відсудити невелику моральну компенсацію, проте він мінімальний. Якщо коротко, в доведенні справи до суду власник точно не зацікавлений, якщо знає про те, що він неправий.
Треба розуміти, що, погодившись на суд, орендодавець швидше за все вважає, що правда його боці, тобто неповернення застави пов'язано із законними підставами. Наприклад, заборгованістю, що утворилася. Відповідно, доведеться підтвердити і відсутність боргів за оренду та комунальні платежі – надати відомості про своєчасні перекази, оплату рахунків, відсутність завданих збитків.
Звертайтесь зі скаргами до місцевих органів влади
Порада четверта: можна звертатися зі скаргами до Urząd Skarbowy, житлового кооперативу, на інфолінію Українського дому, де вас проконсультують, як правильно скласти скаргу і викласти свої аргументи, враховуючи польське законодавство.
Порада п’ята: найдієвішим способом залишається звернення до поліції зі скаргою чи досудовий позов від юриста. Пам'ятайте, якщо ви прийдете в поліцію, далі вже вони зв'язуватимуться з власником, і, швидше за все, суду не уникнути. Досудовий позов від юриста якнайкраще підкреслить серйозність ваших намірів, і якщо власник побачить, що закон не на його боці, то незабаром поверне гроші. Тут головне, щоб усю комунікацію від вашого імені вів фахівець. У моєму випадку спрацював саме цей спосіб, і моя кауція була повернута фактично в повному обсязі.
Пам'ятайте, що ви не зобов'язані оплачувати пошкодження підлоги та потертості на меблях, якщо вони мають характер «звичайного користування та зношення», а сліди навмисних пошкоджень відсутні. А якщо орендодавець наполягає на заміні меблів внаслідок її сильного зношування за час оренди, то максимум на який він може розраховувати, це покупка аналогічних не нових предметів інтер'єру.
Я чекала на повернення грошей три місяці. Витратила на допомогу юриста 500 злотих. Це варто було зробити. Тому не опускайте руки і наберіться терпіння, все вийде, справедливість має бути!
Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!