Ексклюзив
20
хв

Я повернула кауцію за орендоване житло. Топ-5 порад з власного досвіду

Історія про те як потертий дерматиновий підлокітник на кріслі мені намагались «продати» за 10 тисяч злотих

Юлія Ладнова

Як повернути гроші за оренду? Фото: shutterstock

No items found.

Я прожила рік у Варшаві в районі Воля, сумлінно сплачувала орендну плату за трикімнатну квартиру і збиралась продовжити контракт. Але власниця вирішила підняти щомісячну оплату на дві тисячі злотих. Я перевірила ціни на ринку і зрозуміла, що це надто дорого. Вирішила не продовжувати умову оренди. Нова квартира знайшлась легко і швидко, вона була дешевша на тисячу злотих, ніж моя попередня і краща за плануванням, з новими меблями. За кілька днів я вже збирала речі. Та радість була передчасною. Мене очікувала епопея з повернення кауції (застави) за попереднє житло. 

Отже, мій досвід. Я попередила власницю помешкання за два тижні, що умову оренди не продовжую і готова звільнити квартиру. Зробила генеральне прибирання. Пані все ніяк не могла приїхати, щоб перевірити квартиру і розрахуватись. Ми з дітьми вже виїхали звідти, а я ще два тижні наполегливо намагалась віддати ключі від квартири. Це здалося дивним. 

У моєму випадку кауція за трикімнатне житло була доволі високою – 10 000 злотих (це два щомісячні платежі). Така плата за трьох потенційних «шкідників»: двох дітей та маленького песика-мопсика. Інших варіантів рік тому у Варшаві не було, довелося погодитись на ці занадто невигідні умови. Я розуміла, що у власників буде спокуса не повернути заставу, але ж у Польщі законодавство чітко каже – кауція має бути повернена орендарю, якщо майно не пошкоджено. 

І я себе перестрахувала: при заїзді до квартири детально знімала на телефон кожне пошкодження та подряпину, щоб потім власник не змусив мене за це платити. Але не врахувала одного – не фотографувала підлоги, і це згодом зіграло зі мною злий жарт.

Фотофіксація при заселенні – ваш аргумент при виселенні

Порада перша: знімайте у квартирі всі поверхні, меблі, стіни, підлоги, стелі, фіксуйте загальний стан та окремі деталі. При виселенні ви будете вдячні собі за таку пересторогу. 

Вже після виселення ми з власницею підписали протокол прийому-передачі житла (protokół zdawczo-odbiorczy), де були зафіксовані порушення лише за двома пунктами: невеликі подряпини на дерев'яній підлозі біля стола та витертий підлокітник на дерматиновому кріслі. За крісло власниця одразу пред'явила рахунок у 600 злотих, стільки коштує таке саме нове. А далі почалося найцікавіше, історія про вартість кількох подряпин на підлозі. 

Я вже потім з'ясувала, що аргумент про дефекти на підлозі після виселення – це стандартний спосіб схитрувати і не повернути кауцію, бо підлогу складно відремонтувати частково, власник наполягатиме на повній її заміні. Однак не поспішайте погоджуватись. 

Поки ви не написали власнику – не маєте аргументів, що намагались вирішити питання

Порада друга: напишіть листа власнику на електронну пошту або СМС і поцікавтеся, коли він поверне вашу заставу. Якщо на повідомлення немає відповіді або вона не є конкретною, можете написати мейла більш офіційною мовою, приблизно такого змісту та із зазначенням терміну повернення застави за договором:

«Dzień dobry, uprzejmie proszę o zwrot kaucji zgodnie z umową. Termin w zawartej i podpisanej przez Państwo umowie – 14 dni. Proszę poinformować kiedy mogę spodziewać się przelewu. W razie braku odpowiedzi z Państwa strony kieruje sprawę na drogę prawną. Pozdrawiam».

Пам'ятайте, якщо в договорі не вказані терміни повернення застави (в моєму випадку було вказано 14 днів), то згідно із законом орендодавець має місяць, щоб віддати ваші гроші. Цим правилом часто нехтують, оскільки більшість власників упевнені, що орендар не поскаржиться до суду.

Мені трохи пощастило у цій суперечці, бо я знайшла на сайті пошуку житла оголошення про оренду квартири, яку я винаймала: там на фото була та сама підлога і те саме крісло, що ніяк не вплинуло на ціну найму. Отже, я сфотографувала ці докази – вони свідчать, що власник не видав жодної копійки з моїх грошей, щоб нівелювати «шкоду».

Поясніть спокійно, що ви рішуче налаштовані звернутися до суду

Порада третя: рішуче дайте зрозуміти орендодавцю, що доведете справу до суду, і тоді йому доведеться не тільки повернути кауцію, а й сплатити судові витрати, включаючи послуги адвоката. Але пам'ятайте, що суди в Польщі можуть тривати й півтора роки, кожен виклик юриста до суду та складання позову – це гроші. У середньому складання позову та офіційного листа коштує 400 злотих, участь адвоката в одному судовому засіданні – 800 злотих. Але у разі виграшу орендаря, власник повинен буде компенсувати витрати не пізніше ніж через місяць. Є шанс відсудити невелику моральну компенсацію, проте він мінімальний. Якщо коротко, в доведенні справи до суду власник точно не зацікавлений, якщо знає про те, що він неправий.

Треба розуміти, що, погодившись на суд, орендодавець швидше за все вважає, що правда його боці, тобто неповернення застави пов'язано із законними підставами. Наприклад, заборгованістю, що утворилася. Відповідно, доведеться підтвердити і відсутність боргів за оренду та комунальні платежі – надати відомості про своєчасні перекази, оплату рахунків, відсутність завданих збитків.

Звертайтесь зі скаргами до місцевих органів влади

Порада четверта: можна звертатися зі скаргами до Urząd Skarbowy, житлового кооперативу, на інфолінію Українського дому, де вас проконсультують, як правильно скласти скаргу і викласти свої аргументи, враховуючи польське законодавство.

Порада п’ята: найдієвішим способом залишається звернення до поліції зі скаргою чи досудовий позов від юриста. Пам'ятайте, якщо ви прийдете в поліцію, далі вже вони зв'язуватимуться з власником, і, швидше за все, суду не уникнути. Досудовий позов від юриста якнайкраще підкреслить серйозність ваших намірів, і якщо власник побачить, що закон не на його боці, то незабаром поверне гроші. Тут головне, щоб усю комунікацію від вашого імені вів фахівець. У моєму випадку спрацював саме цей спосіб, і моя кауція була повернута фактично в повному обсязі.

Пам'ятайте, що ви не зобов'язані оплачувати пошкодження підлоги та потертості на меблях, якщо вони мають характер «звичайного користування та зношення», а сліди навмисних пошкоджень відсутні. А якщо орендодавець наполягає на заміні меблів внаслідок її сильного зношування за час оренди, то максимум на який він може розраховувати, це покупка аналогічних не нових предметів інтер'єру.

Я чекала на повернення грошей три місяці. Витратила на допомогу юриста 500 злотих. Це варто було зробити. Тому не опускайте руки і наберіться терпіння, все вийде, справедливість має бути!

No items found.

Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
розпродажі знижки в Польщі

Коли можна купити речі за знижкою?

1. Зимові розпродажі 

Місцями починаються у грудні, охоплюючи період Нового року та Різдва. Період після свят і аж до кінця лютого — це сезон найвищих знижок та найвигідніших покупок. Тиждень після Різдва (з 27 грудня) традиційно є гарячим у магазинах.

Знижки діють насамперед на більшість товарів з колекції осінь-зима і досягають 50%-70% у магазинах Decathlon, Lacoste, Reebok, New Balance, Top Secret, Stradivarius, Wittchen, W.KRUK, Wojas. Щотижня після Різдва знижки будуть збільшуватись, а також додаватимуться нові товари. 

2. Літні розпродажі 

Починаються третього тижня червня або на другого тижня липня, коли магазини продають одяг, косметику та аксесуари весняно-літнього сезону і плавно перетікають в осінній міжсезонний розпродаж до початку жовтня. Це ідеальний час для покупки літніх речей, яскравих валіз для подорожей та парфумів. 

На початку розпродажів знижки невеликі — 20-30%, але нормальний асортимент. В кінці сезону річ можна купити за смішну ціну, але обирати доведеться з того, що лишилось. Найкращий вибір зазвичай у четвер.

Зимові та літні розпродажі вважаються найвигіднішими. Так у масмаркеті на кшталт H&M, Zara, Mohito, Sinsay, Mango, House, Cropp, Bershka, Stradivarius, Pull&Bear та Oysho можуть доходити до реальних 70%. 

Іноді онлайн розпродажі починаються раніше, ніж у магазинах. 

Мінус такого шопінгу — речі переважно зі старих колекцій, а щоб знайти потрібний розмір, доведеться попотіти. 

3. Міжсезонні розпродажі

Зазвичай стартують у середині березня і досягають апогею в травні. Найбільших знижок на весняні колекції варто очікувати ближче до Великодня. Осінні розпродажі — це листопад.

4. Дні шопінгового божевілля: Black Friday та Cyber ​​Monday

Крім класичних сезонних та міжсезонних розпродажів, гарно зекономити можна в окремі дні великих знижок — Чорну п'ятницю та Кіберпонеділок.

Black Friday у 2024 році буде 29 листопада

Спочатку це було типове американське свято шопінгу. Однак останнім часом завдяки інтернет-магазинам воно стало подією міжнародного масштабу. Зазвичай Чорна п'ятниця вважається початком сезону святкових покупок. Часто Чорна п'ятниця плавно перетікає в Чорні вихідні або навіть у Чорний тиждень — кожен магазин тут вирішує сам.

Cyber Monday  у 2024 році — 2 грудня 

Кіберпонеділок теж починався як американське свято, яке відзначається першого понеділка після Thanksgiving day. Це час онлайн-розпродажів та грандіозних знижок, і він є одним із найжвавіших днів торгівлі для інтернет-магазинів.

Вважається, що цей день було вигадано спеціально для офісних працівників. А причиною такого рішення стали маркетингові дослідження кількох років, які показали сплеск інтернет-продажів першого понеділка після Thanksgiving Day. Цього дня американці поверталися на роботу після тривалого відпочинку і могли за допомогою інтернету здійснити необхідні покупки з великими знижками напередодні наступних різдвяних та новорічних свят. Незабаром власники магазинів стали заманювати клієнтів по понеділках на початку грудня своїми вигідними пропозиціями.

20
хв

Сезон розпродажів у Польщі: коли діють максимальні знижки? 

Юлія Ладнова
вересові поля Польщі і Варшави

Найкрасивіші вересові поля Польщі:

1. Mostówka: 400 гектарів вересу

Найбільше та вражаюче поле вересу в Польщі (майже 400 гектарів) знаходиться за 50 км від Варшави у селі Мостувка. Нескінченні чагарники рожевих відтінків йдуть за обрій, створюючи вражаючу панораму. А ось історія цього місця сумна, адже поле з'явилося внаслідок пожежі 1993 року. Вогонь тоді знищив більшу частину лісів, на місці якого через кілька років з'явився верес. 

Дістатися сюди нескладно: якщо їхати автівкою з Варшави трасою S8 у напрямку Білостока, то від вузла Мостувка слід рухатися дорогою серед лісу. А якщо їхати електричкою, то вересове поле починається вже за 300 метрів від залізничної станції. 

2. Wrzosowisko Niepust у національному парку

На території Кампіноського національного парку в районі природного заповідника Cyganka знаходиться wrzosowisko Niepust. Пустка пристає до болотистої долини, яка заросла високими травами і рідкісними видами рослин. Поряд з ним знаходяться дюни Boru Niepustowego — одні з найбільших і найкраще збережених внутрішніх дюн в Європі. Серед вересу — піщані галявини, де можна відпочити. Краєвиди зачаровують буянням фарбі ароматів. 

У Кампіноському парку мешкає безліч видів тварин — можна зустріти лося, лисицю чи кабана. Найкраще добиратися сюди від станції метро Młociny, де потрібно сісти на автобус №708 та доїхати до кінцевої Skibińskiego. Звідси і починається один з екскурсійних маршрутів парком.

3. Wrzosowiska Kłomińskie з оглядовою вежею 

Wrzosowiska Kłomińskie розташовані у Західній Померанії, між містами Borne Sulinowo та Kłomino, у заповіднику Diabelskie Pustacie на місці колишнього військового полігону. На території заповідника багато мальовничих стежок для прогулянок. Тут можна піднятися на дерев'яну оглядову вежу, з якої відкривається панорама на барвисту вересову пустку. 

4. Заповідник в Okonku на місці військового полігону 

Заповідник в Okonku Великопольського воєводства займає площу близько 204 гектарів, бо побудований на місці покинутого військового полігону радянських часів. Сьогодні на території, що охороняється, поляки намагаються зберегти комплекс пусток і піщаних лугів. На території заповідника в Оконці прокладено пішохідні стежки, є велосипедні маршрути та оглядовий майданчик. Безпечно гуляти можна тільки спеціально визначеними стежками, щоб не провалитися в болото.

5. Wrzosowisko w Orzechowie: малолюдно й колоритно

До Wrzosowisko в Orzechowie можна дістатися автобусами з Острова Любельського, Любартова, Ленчни. Найближчі залізничні станції — у Любартові та Любліні. Тут не так багатолюдно, як на інших локаціях, але так само красиво. Приємним бонусом буде те, що в околицях можна купити якісну фермерську продукцію власного виробництва. І взагалі цей регіон рекомендований для відвідування тим, хто воліє дізнатися, як живуть у невеликих польских містечках.

20
хв

Найкрасивіші вересові поля Польщі

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

У польській лікарні померла 25-річна українка та її ненароджена дитина

Ексклюзив
20
хв

Спокуса Туска

Ексклюзив
20
хв

За нашу і вашу протиповітряну оборону: як знайти точки дотику з Польщею

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress