Святкувати Великдень як Воскресіння Христа на польських землях почали наприкінці першого тисячоліття з появою християнства. До цього в цей час зустрічали весну й святкували рівнодення. З часом поганські й християнські звичаї злилися. Християнство збагатило традицію й надало їй урочистого й величного характеру.
Свято Великодня завжди мало для поляків надзвичайний сенс. Воно символізує перемогу життя над смертю й весни над зимою. Звільнення людини від тягаря гріхів і перехід до свободи, любові й добра.
Читайте також: Великдень 2024: дати в Україні та Польщі
Цикл пасхальних свят у Польщі починається з Попільця чи то попільної середи. В цей день ксьондз посипає попелом голови віруючих у костелі, аби вони змирилися й покаялися, після чого почали свій піст.
Вербна неділя у Польщі
Далі польські католики відзначають Пальмову неділю, відому православним як Вербна неділя. Щороку її святкують рівно за сім днів до Великодня з нагоди входу Христа в Єрусалим, коли люди вітали його пальмовими гілками. А оскільки пальми в Польщі не ростуть, люди придумали робити композиції з колосків, гілок верби й квітів, імітуючи пальму. У Польщі вірять, що такі композиції оберігають людські оселі й самих господарів протягом року.
Певні великодні традиції є трансформованими поганськими ритуалами. Так, у деяких польських селах у середу напередодні Великодня зберігся звичай топити опудало. Тільки замість опудала слов’янської богині зими та смерті Мажани святкуючі топлять чи спалюють опудало Юди.
Споконвіку перед Великоднем прибираються будинки й садиби, печуться паски та фарбуються яйця — символ зародження нового життя. На пагорбах розпалюються вогнища, люди збирають гілочки верби та ліщини, на яких вже видніються бруньки. Вечорами відвідують кладовища, щоб залишити їжу на могилах предків.
Найбільша концентрація великодніх ритуалів припадає на тиджень від Пальмової неділі до Великодньої суботи.
"Кислі похорони" — польський звичай
З суворим дотриманням посту в Польщі повʼязують традицію під дивною назвою "Кислі похорони”" Вони відбуваються у Страсну п’ятницю наприкінці Великого посту й досі актуальні в деяких польських регіонах.
Символічні похорони знаменували прощання з пісною їжею і віщували достаток на великодньому столі. Бажаючи якомога більше обмежити себе перед Великоднем, католики нічого або майже нічого не їли з вечора четверга. І після понад двох днів без їжі сідали до сніданку у Великодню неділю дуже голодними.
Великдень в Польщі
Вранці на Великдень люди йшли назустріч Воскресінню. Воскресна Служба Божа разом з хресною ходою навколо костелу є кульмінацією великодніх релігійних святкувань. У багатьох храмах Польщі Воскресна служба починається о 6.00 ранку. Люди виходять з дому затемно, щоб встигнути на Великодню месу до сходу сонця.
Іноді під час хресної ходи, під звуки дзвонів, співу та радісних вигуків на вулиці підривають дрібні вибухівки (зараз їх замінили петардами). Священник, який іде з хоругвою, реагує на ці звуки з розумінням, адже святкування Воскресіння Господнього — це радість, яку дозволено голосно демонструвати.
Великодній сніданок в Польщі
Великдень завжди асоціюється з радістю та веселощами ще й з цілком земної причини — після сорока днів посту зрештою можна смачно поїсти. Колись посту дотримувалися набагато суворіше, ніж зараз. М'ясо не вживали в їжу протягом усього посту. Головною їжею були кислий суп, борщ і оселедець.
Читайте також: Вихідні дні у Польщі в 2024 році
Звичай переїдання на Великдень в Польщі
Переважно в польських селах (хоча не тільки) звичай переїдання був і залишається популярним на Великдень. Колись вірили, що чим більше зʼїсиш за великоднім столом, тим більше достатку буде в домі протягом року. Аби уникнути розладу шлунку, перед початком великоднього сніданку потрібно було натщесерце з'їсти свяченого хрону й тричі хихикнути в комин або з'їсти смажену на маслі кропиву. Після такої "профілактики" можна було без остраху сідати за пишно накритий стіл та не боятися наслідків переїдання.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!