Натиснувши "Прийміть усі файли cookie", ви погоджуєтесь із зберіганням файлів cookie на своєму пристрої для покращення навігації на сайті, аналізу використання сайту та допомоги в наших маркетингових зусиллях. Перегляньте нашу Політику конфіденційностідля отримання додаткової інформації.
Напередодні зимових ферій розповідаємо, де в Польщі взимку найкрасивіше та найцікавіше. Де можна покататися на льодових яхтах, з'їсти вареники з м'ясом зубра та скотитися на санчатах з кілометрової траси
Народні зимові гуляння у Буковіні-Татшанській. Фото: Shutterstock
No items found.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Є місця, прекрасні як влітку, так і взимку. Наприклад, Мазурські озера. В спеку це популярний курорт з купанням і пляжуванням, а в холодну пору року, особливо за наявності снігу, — місце сили, яке милує око та душу. До того ж Мазури пропонують чимало зимових варіантів розваг. Місцеві готелі організовують вечори біля багаття, походи, а найпопулярніший захід сезону — змагання зі спортивного орієнтування «Елкська мерзлота» ELCKA ZMARZLINA. Цього року учасникам дають на вибір дві дистанції: 25 та 50 км, а на їхньому шляху виникає безліч цікавих завдань. Вартість участі — 110 злотих. На фініші на всіх чекає теплий суп.
Мазурський дзен. Фото: Shutterstock
Орієнтування на місцевості. Фото: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku
2. Перегони на льодових яхтах у Гіжицько
Змагання з вітрильного спорту популярні в Гіжицько (місто в північно-східній Польщі між озерами Мамри та Негоцін) не тільки влітку, але й взимку! Так-так, коли озера замерзають, тут влаштовують перегони на льодових яхтах (bojer). І навіть якщо ви не катаєтеся самі, спостерігати за цим видовищним заняттям теж цікаво. Першими використовувати човни на кризі стали ще в XVII столітті в Нідерландах, але тоді вони слугували для перевезення вантажів. А зимові регати з'явились у Польщі вже в 1920-30 роках і швидко набули популярності.
Сильний вітер дме в вітрила льодових яхт. Фото: www.bojer.pl
3.Відпочинок у заповіднику «Тухольські бори» та «польський стоунхендж»
Цей світовий біосферний заповідник знаходиться в 50 кілометрах від Гданська й тут за будь-якої погоди особлива атмосфера. Подейкують, що під місцевими соснами закопав свої скарби Наполеон. Лісовий комплекс займає площу в три тисячі квадратних кілометрів і є домівкою для різноманітних тварин та птахів (наприклад, глухарів). У парку ростуть столітні дуби — одному з них 600 років. Гуляючи, тут можна побачити чимало лісничих будиночків з червоної цегли.
Заповідний ліс «Тухольські бори». Фото: Facebook Park Narodowy Bory Tucholskie
Через засніжені ліси тут прокладено безліч лижних трас, а якщо снігу немає, поблизу можна відвідати середньовічне місто Хойніце. Або заїхати до Лесьно (Leśno), де є костел з найбільшою у Польщі дерев'яною дзвіницею. А також подивитися з 30-метрової вишки на унікальний акведук XIX століття у Фоютово (Fojutowo). А ще в заповіднику є місце, яке поляки називають своїм маленьким стоунхенджем. «Кам'яні Кола» (Kręgi Kamienne) — найбільше скупчення кам'яних кіл діаметром від 15 до 33 метрів у Польщі. Найімовірніше, це кладовище готів І-ІІ століть нашої ери.
«Камяні кола». Фото: Facebook
4. Щецин та зимова Балтика
Щецин — місто на кордоні з Німеччиною, відоме своєю філармонією та підземними маршрутами. Неподалік знаходиться містечко Свіноуйсьце (Świnoujście) з його фортифікаціями, а також Центр слов'ян та вікінгів на острові Волин. Алея слави Мендзиздроє (Międzyzdroje) — аналог місцевого Голлівуду. Гора Кавча (Kawcza) — місце для поціновувачів активного відпочинку. Колобжег Моло (Kołobrzeg Molo) — курортне містечко з піщаними пляжами та атмосферними кав'ярнями. Колобжезький маяк — символ міста та одна з найвищих веж у Польщі. Всі ці місця взимку стають особливо привабливими ще й тому, що тут немає натовпу. Кажуть, що взимку не існує поганої погоди, тільки погано підібраний одяг. Вдягайтесь тепліше, гуляйте містами та узбережжям із замерзлим піском. А ввечері скористайтесь SPA-програмами, які пропонує більшість готелів, насолоджуючись затишком та теплом.
Щецин. Фото: Shutterstock
Зимова Балтика. Фото: Shutterstock
5. Гуральський карнавал у Буковіні-Татшаньській
Термальні джерела, лижі та одна з найяскравіших подій року — лютневий Гуральський карнавал. Заходу вже понад 40 років. Регіональні ансамблі та фольклорні колективи, колядки та танцювальні конкурси, виставки народних ремесел, де свої твори представляють майстри різьблення по дереву, художніх меблів та з виробів з металу й шкіри, розпису зі скла та мереживоплетіння тощо. Ну й головна подія — захоплююче шоу татшаньських вівчарок.
Гуральський карнавал — свято місцевого фольклору та традицій. Фото: https://goralskikarnawal.pl
6. Центр олімпійської підготовки та бігові лижні траси Спали
Невеличке місто Спала славиться своїми дикими лісами та річкою Пліца. Спальські ліси — місце, де з давніх-давен відпочивали високопосадовці Польщі та інших країн, полювали монахи та мисливці ще із Середньовіччя. За сто кілометрів від Варшави розташований чудово оснащений Центр олімпійської підготовки з критим басейном та кріокамерою. У Спалу приїжджають, аби покататися на бігових лижах, санях, а також пограти в зимовий пейнтбол.
Бігові лижі спалюють більше кілокалорій, ніж звичайні. Фото: Shutterstock
7. Усамітнення в Бещадах
Втомилися від шумного міста та метушливого ритму — ласкаво просимо до гірського масиву Бещади. Це місце вважається чи не найбільш затишним у всій Польщі. Тут є маршрути для поціновувачів піших прогулянок. Найцікавіші з них — Полонина Царська завдовжки чотири кілометри. З вершини Круглий Верх (Kruhly Wierch, 1297 м) відкривається неперевершена панорама. А також Полонина Ветлинська, яка вдвічі довша і знаходиться на території Бещадського національного парку. Найвища точка цього гірського масиву Roh — 1255 м над рівнем моря. Загальна довжина піших стежок тут — понад 200 км, а сніг у регіоні лежить з листопада до травня.
Бещадський краєвид. Фото: Shutterstock
8. Санна траса в Карпачі
Проїхати понад кілометр на санях за один спуск можна лише в Карпачі, де розташовані унікальні санні траси. Відпочивати тут комфортно з дітьми віком від трьох років, траси обладнані двомісними санками з ременями безпеки для дорослих та дітей. Траси знаходяться в центрі відпочинку та спорту Kolorowa. Вони повністю автоматизовані, тому прислів'я «Любиш кататися, тож люби й санчата возити!» в Карпачі не актуальне. Швидкість катання також регулюється.
Одна з санних трас у Карпачі. Фото: WebCamera.pl
9. Зимовий похід на Морське Око
Озеро Морське Око неподалік Закопане кидає справжній виклик любителям піших прогулянок у зимову пору року. Багатометрові засніжені ялинки, високі гори, кафе з гарячим шоколадом по дорозі — все це дуже романтично, але врахуйте, що довжина маршруту близько десяти кілометрів в один бік, а отже, під силу не кожному. Втім пройтися замерзлим озером, яке за розміром нагадує десять футбольних полів, — задоволення для будь-кого. Особливо якщо уявити, що під ногами під кригою — понад 50 метрів глибини. Тут повітря настільки чисте і свіже, що хочеться забрати його з собою у пляшці.
Найбільше та найвідоміше в Татрах озеро Морське око. За суворих морозів воно замерзає, а за такої погоди, як зараз, перетворюється на дзеркало для гір. Фото: Shutterstock
10. Зубри в Біловезькій пущі
Знаменита Біловезька пуща — останній в Європі реліктовий ліс. З польського боку (бо є ще й з білоруського) найпопулярніше місце відпочинку цього лісу — село Białowieża. Тут можна легко зустріти останнього представника диків биків Європи — зубра. Тварини тут почуваються вільно й по-домашньому. А місцеві ресторани пригощають стравами з дичини — м'яса оленя, кабана, козулі та навіть варениками з м'ясом зубра. Але як це можливо, якщо зубри занесені до міжнародної Червоної книги? Виявляється, йдеться про м'ясо тварин, від яких через певні зовнішні ознаки (кульгавість або виснаження) відмовляється його стадо. Стається таке нечасто. Решту часу, коли всі зубри здорові-щасливі, ресторанам нічого не залишається, як класти до вареників яловичину.
У Біловезькій пущі проживає 300 зубрів. Фото: Shutterstock
Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Ця розмова відбулася за кілька днів до того, як Наталка Панченко стала жертвою цілої низки цілеспрямованих медіа-атак і дезінформаційної кампанії, організованої, ймовірно, як зазначає сама активістка, певною мірою російськими спецслужбами. ЗМІ підхопили уривок з інтерв'ю, яке Наталка Панченко дала одній з українських радіостанцій. «Зростання ворожнечі між українцями і поляками вже є дуже небезпечним, особливо для Польщі. Тому що на території Польщі почнуться бійки, тому що на території Польщі почнуться підпали магазинів, будинків і так далі», — сказала вона, що було негайно підхоплене правими силами та ЗМІ, хоча не тільки, оскільки колишній прем'єр-міністр Лешек Міллер також висловився з цього приводу. «Я здивований, що такі формулювання лунають від українських активістів. Пані Панченко вже сьогодні повинна бути в Агентстві внутрішньої безпеки і допитана на предмет того, чи володіє вона інформацією, яка могла б свідчити про підготовку якогось замаху, або чи пов'язана вона з колами, які хотіли б зірвати виборчий процес у Польщі. Вона повинна бути депортована», — сказав він в ефірі Radio Zet.
Коли після кількаденного медіа-шторму і безпрецедентного розголосу зацікавлена особа взяла слово, вона заперечила, що говорила ці слова. Вона додала, що вся заява була довшою і була вирвана з контексту, і закликала людей прочитати оригінал. У зв'язку з кампанією проти активістки, яка вже багато років живе в Польщі і має польське громадянство, було написано лист підтримки.
«Ми із занепокоєнням спостерігаємо, як під час виборчої кампанії деякі політики намагаються нагнітати напруженість і використовувати антиукраїнську риторику для досягнення негайних політичних цілей. Прямим наслідком цих дій є те, що Наталія Панченко стала об'єктом брехливої дезінформаційної кампанії. Це атака, спрямована насамперед на українську громаду в Польщі і, що найстрашніше, на біженців і вимушених переселенців з України, які знайшли притулок у нашій країні від російської агресії», — пишуть підписанти та підписантки листа.
У цьому контексті особливо доречно звучать слова Наталії Панченко про популізм під час інтерв'ю, яке ми зараз публікуємо.
Анна Я.Дудек: Уряд вводить обмеження на надання допомоги 800+ громадянам і громадянкам України. Мер Варшави і кандидат у президенти Рафал Тшасковський та інший кандидат, Кароль Навроцький, висловилися з цього приводу. Як ви оцінюєте цей крок?
Наталія Панченко: Це дуже небезпечний шлях і напрямок, в якому вирішили йти політики. І тут я підкреслюю, що не тільки Тшасковський і Навроцький, а й представники інших партій. Це ширше питання, яке показує небезпечну тенденцію. Це питання, яке безпосередньо вплине не лише на групу, яка не отримає 800+, але й на польське суспільство. Звертаючись до популістського наративу, політики відкривають скриньку Пандори, наслідки якої вони, можливо, вже не зможуть зупинити.
Чому?
Тому що гра на емоціях у такий спосіб ніколи не закінчується добре, особливо коли замовчуються факти. А факти такі: українці, які проживають у Польщі, щороку приносять до польського бюджету близько 15 мільярдів злотих, тоді як виплата 800+ для цієї групи становить близько 2 мільярдів злотих
Отже, Польща отримує від українців щонайменше 13 мільярдів, а це означає, що цієї проблеми не існує. Вона була штучно створена під виборчу кампанію. Що, до речі, підтвердила і міністр сім'ї, праці і соціальної політики Агнєшка Дзємянович-Бонк, підкресливши, що з даних видно, що ця проблема — на яку відповідало б таке запропоноване рішення — є неіснуючою, а тому в її міністерстві не ведеться ніякої роботи щодо внесення змін до правил виплати 800+. З іншого боку, якщо почати цим займатися і вчасно не зупинитися, може раптом виявитися, що вже занадто пізно. Що вже знайдений цап-відбувайло — українки, українці та їхні діти — і до них розпалена ненависть у суспільстві.
У цьому суспільстві ми маємо величезну групу громадян в громадянок України, в тому числі біженок, які прибули сюди в лютому 2022 року і пізніше.
За оцінками, кожен десятий житель Польщі — українець. Українські діти є в кожній школі та дитячому садку, українці працюють у кожній компанії. Якщо нацьковувати одних на інших, це дійсно може призвести до ситуацій, неприємних і навіть небезпечних для обох сторін.
Опитування та соціологічні дослідження показують, що ґрунт для таких настроїв став сприятливим. Ідею обмеження доступу до 800+ для українців підтримують 80 відсотків поляків, а майже відсотків опитаних не уявляють собі членства України в ЄС і НАТО без вирішення питання волинського злочину. І саме тема Волині стала однією з частин поточної президентської кампанії Кароля Навроцького. Такий популізм працює, і солідарність поляків з українцями, яка була величезною на початку війни, зараз виразно зменшилася.
Вона зменшилася, і це нормально. Те саме ми бачили у 2014 році, коли підтримка України та солідарності була величезною, а потім у 2015-2016 роках вона зменшилася. Це нормально. Це можна побачити і на інших прикладах (не лише в українсько-польських відносинах). Дозвольте мені навести приклад з жертвами повені. Наш фонд також робив збір і ми досі беремо активну участь у підтримці людей, які постраждали від повені. Коли ми поїхали туди в перші дні повені, нашим волонтерам не було що робити, тому що було дуже багато людей, які хотіли допомогти. Коли наша команда волонтерів була там під час останніх поїздок, крім нас і скаутів, допомогти цим людям не було кому. І це не тому, що проблем більше немає, або ці люди самі розібралися, або їхні квартири вже висохли і відремонтовані. Зовсім ні.
Тільки тому, що ця тема більше не з'являється в ЗМІ, люди вже почали жити своїм життям, і жертви повені фактично залишилися наодинці зі своїми проблемами, як і українські біженці. Війна все ще триває. На її початку біженців, які прибули в перші тижні, зустрічали з розпростертими обіймами — всі хотіли допомогти. Сьогодні, коли ті ж самі жінки і діти тікають від російських бомб до Польщі, їх зустрічають зовсім по-іншому. Варто зазначити, що Польща наразі не пропонує жодних спеціальних соціальних пільг для біженців з України. «Пільги для біженців», про які так голосно сурмить російська пропаганда і в які так багато людей бездумно вірять, насправді не існують.
Для багатьох українських біженок єдиною реальною формою підтримки була виплата 800+, якої їх тепер хочуть позбавити. Більше того, ця допомога доступна всім іноземцям, які мають на неї право, тож українські біженки не є винятком
Як це вплине на українську діаспору в Польщі?
На діаспору це не вплине, але це матиме великий вплив на долю воєнних біженок та їхніх дітей. Уявімо собі жінку з двома-трьома дітьми, чоловік якої на фронті або, не дай Боже, загинув, а вона не може працювати, або жінку, яка щойно приїхала до Польщі, яка ще не знає мови і травмована війною. І вона мусить давати собі раду. Такі люди просто не зможуть впоратися в таких умовах, тому вони або поїдуть далі (якщо у неї вистачить сил), або вона повернеться туди, звідки її вигнали бомби.
Але думаю собі, що значна частина цих людей залишиться тут. А тепер запитую: чи ми вже навчилися жити разом, поважати один одного, вчитися один в одного, чи нам ще багато чому треба вчитися?
Нам ще дуже багато чого треба вчитися. Перш за все, я хотіла би, щоб ми оперували в дискусії фактами, а не страхом і стереотипами. Візьмімо це 800+. У Польщі 93 відсотків українців працюють, а тих, хто приїхав після війни — 78 відсотків . Це дуже високий показник професійної активізації. Для порівняння, якщо ми візьмемо поляків, то серед поляків працює лише 56 відсотків.
Виступ Рафала Тшасковського з нагоди відзначення Дня незалежності України у Варшаві 24.08.2022. Фото: Piotr Molecki/East News
Хто з цих людей не працює?
Не працюють біженки, які мають кількох дітей, доглядають за нездоровими дітьми або самі мають проблеми зі здоров'ям. Як наслідок, вони не можуть працювати на повну ставку, тому шукають тимчасову роботу. На жаль, у Польщі це часто означає нестабільність — якщо захворіє дитина, така жінка може зникнути на кілька днів, а якщо їй самій стане гірше, вона не вийде на роботу.
Роботодавець не зацікавлений — як у випадку з багатьма польськими жінками — і не хоче давати їй контракт, працевлаштовуючи її в тіньовій економіці. Чи це її вина? Ні. Це вина системи, в якій ми всі функціонуємо. Ця ситуація стосується не лише українок чи інших мігранток, але й багатьох польських жінок, які стикаються з такими ж бар'єрами на ринку праці.
Просто про це не говорять. У цій виборчій кампанії біженці — а разом з ними і вся українська громада — стали зручною мішенню для нападок і цапом-відбувайлом для політичних ігор. Однак я сподіваюся, що польські правозахисні організації та справжні політичні лідери не залишаться байдужими і не дозволять цинічно експлуатувати беззахисних жертв путінських злочинців у передвиборчих цілях.
Політики не засвоїли урок. А ми, громадськість?
Ми перебуваємо в процесі навчання, ми весь час вчимося, але я не можу сказати, що ми багато чого навчилися. Я говорю як про поляків, так і про українців. Тому що річ з міграцією і мігрантами загалом полягає в тому, що, з одного боку, мігранти повинні бути готові до цього, а з іншого боку, приймаюча сторона також повинна бути готова. Коли я приїхала до Польщі у 2009 році, мігрантів і взагалі іноземців було небагато. Зараз їх стає все більше і більше. Я думаю, що ми, як польське суспільство, все ще перебуваємо в процесі навчання функціонувати один з одним і бачити переваги перебування тут. І саме тут я відчуваю, що Польщі дуже бракує такого лідерства.
Мудрого лідерства, прикладу?
Бракує політиків, які можуть — і хочуть —вести предметний діалог, заснований на фактах і даних. А правда полягає в тому, що Польща виграє від мігрантів.
На жаль, замість того, щоб чесно представити реальність, політики воліють грати на емоціях, звертаються до популістських наративів і керуються лише рейтингами. Замість того, щоб просвітницькою роботою та побудовою усвідомленої дискусії, вони воліють лякати суспільство та створювати штучні проблеми, бо так просто легше.
Ми фокусуємося на жінках зі зрозумілих причин — їх тут найбільше. Якщо про чоловіків з України і говорять, то часто критично — як про тих, хто переховувався, тікав від призову. Часто — як про «ухилянтів». Яка ситуація з чоловіками?
Відповідь дуже проста. І тут теж факти. Я закінчила економічний факультет, тому для мене все дуже просто і на все є факти і цифри. А факти і цифри такі, що на момент початку повномасштабної війни в Польщі вже проживало близько 1,5 мільйона українців. Чималу частку з них становили чоловіки, які приїхали сюди на заробітки, тобто були економічними мігрантами, які просто хотіли утримувати свої сім'ї. Вони проживали в Польщі по 10 років. Вони живуть у Польщі 10, 15, 20, 30 років. Раніше їх ніхто не помічав, але зараз людина, яка розмовляє з українським акцентом, викликає підозру. Дозвольте мені повернутися до цифр.
Будь ласка.
З початку повномасштабної війни близько 7 мільйонів людей залишили Україну як біженці. За оцінками, близько 20 відсотків цієї групи — чоловіки, решта — жінки і діти. З іншого боку, українська сторона повідомляє, що близько 300 тисяч чоловіків виїхали з України і не повернулися. Тобто це люди, які порушили закон. 300 тисяч з 7 мільйонів біженців — це менше 1 відстотка.
Це свідчить про те, що ймовірність того, що українець, якого ми бачимо на вулиці, нелегально виїхав з України, мізерно мала, тим більше, що існують конкретні правила, категорії, які визначають, хто може виїхати з України
Які чоловіки можуть легально виїхати з України?
Батьки трьох і більше дітей. Чоловік може виїхати, якщо він сам хворий або якщо хтось у його родині хворий — має високий ступінь інвалідності або онкологічне захворювання. Або коли в сім'ї є інвалід, або коли він є єдиним опікуном дитини, наприклад. Також є категорія чоловіків, які мають документи, що свідчать про те, що вони не можуть йти на фронт. Це великі групи чоловіків. Говорити про них як про тих, хто обманював, ухилявся від призову, — це бути частиною поширеної російської дезінформації. З іншого боку, ви не говорите про тих, хто роками жив у Польщі чи іншій країні, мав тут роботу, життя, сім'ю, а коли почалася війна, кинув усе це і пішов на фронт. Як тільки почалася повномасштабна війна, вони все кинули і поїхали в Україну захищати свою Батьківщину. Таких чоловіків у нас сотні тисяч з усього світу. Але очорнення продовжується, я була свідком деяких абсурдних ситуацій.
Яких саме?
На одному із заходів, організованих нашою фундацією, був присутній молодий чоловік, українець. Хтось агресивно запитав його: Що ти взагалі тут робиш? Це був батько дівчинки, який приїхав до Польщі лікувати свою доньку, хвору на рак. З лікарні він виходив на демонстрації на підтримку своєї батьківщини. Інший чоловік: він пройшов російський полон, був обміняний, повернувся в Україну, пройшов усі комісії та перевірки, і його визнали таким, що більше не може йти на фронт. Він приїхав до своєї родини, яка жила в Польщі. І в обох випадках ні один, ні другий чоловік не хотів пояснювати, чому вони опинилися в Польщі.
Ми це бачили, бо знаємо їхню історію. Але ці приклади показують, як деякі люди поспішні у своїх судженнях.
Як досвід цієї агресії, цієї війни — не першої складної в українській історії, зрештою, — змінив цю націю, змінив вас?
Я думаю, перш за все, це додало сил і рішучості боротися, тому що коли у тебе хочуть забрати найголовніше — хто ти є, твою ідентичність, доводячи тобі, що ти раптом росіянин, коли ти завжди знав, що ти і твої батьки, діди, прадіди — українці — це додає сил боротися і навіть, як довели українці своїм прикладом, ти готовий за це вмирати. Я не знала, що в мене стільки сил, не думала, що з двома маленькими дітьми зможу зробити стільки, скільки роблю для перемоги України. Думаю, що багато українців відчувають те ж саме. Адже в Україні зараз на фронті воюють всі: жінки, люди різного віку, різних професій, і ті, хто ще 10 років тому, або навіть 5 років тому, або навіть 3 роки тому абсолютно не думав би йти на фронт. А сьогодні вони це роблять, бо розуміють, для чого вони це роблять. Ми знаємо, що ми боремося за нашу країну, ми знаємо, що ми боремося за себе, за виживання, і ми готові заплатити за це найвищу ціну. Це, безумовно, зміцнило нас як націю, це, безумовно, об'єднало нас як народ, і, безумовно, вже буде дуже важко комусь у світі поставити під сумнів українську ідентичність і той факт, що Україна є незалежною державою.
Нашим дітям і онукам вже буде набагато легше зрозуміти, хто вони є, і не помилитися, як помилилося моє покоління і покоління моїх батьків.
24.08.2022, Варшава, Мітинг на Замковій площі у Варшаві з нагоди Дня Незалежності України. Фото: Karina Krystosiak/REPORTER
В Україні зросла кількість людей, які підтримують «компроміс». Вони хочуть, щоб війна закінчилася, і відкрито говорять про те, що схід має бути повернутий Росії у багатьох відношеннях.
Звичайно, є люди, які так думають і висловлюють подібні думки. Я думаю, що це походить від почуття відчаю і безсилля. Вони бачать, як світ — особливо країни-партнери, які на початку заявляли про підтримку «до перемоги», — поступово віддаляється. Допомога біженцям зменшується, поставки зброї скорочуються, а обіцянки підтримки все частіше залишаються лише словами. У такій ситуації деякі люди відчувають себе покинутими і доходять до того, що готові погодитися на все, аби тільки закінчилася ця війна.
Партнери можуть говорити, можуть робити вигляд, що залучені, можуть навіть частково допомагати — але не вони платять найвищу ціну. Це українці щодня ховають своїх близьких, це в українців гинуть доньки та сини, це українці вже третій рік живуть під постійними ракетними та бомбовими обстрілами. Вони мають право відчувати себе покинутими світом і запитувати: Можливо, нам варто здатися?
Але є й ті, хто не втрачає рішучості і готовий боротися далі.
Питання в тому, як довго Україні доведеться протистояти нинішній ситуації наодинці? Чи справді Європа та її партнери, які на початку однозначно заявляли про свою підтримку перемоги, дотримають свого слова?
Тому що, якщо вони залишать Україну наодинці, немає жодних реальних шансів, що вона зможе перемогти Росію самотужки. Так само, як жодна інша європейська країна не виграє цю війну самотужки.
Які настрої в Україні після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах?
Різні. Люди завжди діляться на оптимістів і песимістів. Це правда, що за Байдена США тримали Україну на такій крапельниці, яка дозволяла їй не здаватися, що вона не була достатньо сильною, щоб піти в наступ і перемогти. Очевидно, що це підтримувало Україну, але це також не було на 100 відстоків тією підтримкою, якої Україна потребувала. Щодо Трампа: це одне велике невідоме.
Дуже важко передбачити, як це буде далі. Спочатку всі наполягали на тому, щоб Україна сіла за стіл переговорів, тільки забули, що для переговорів потрібні принаймні дві сторони. Сподіваюся, тепер усім стало зрозуміло, що Путін не має наміру ні з ким розмовляти. Він не хоче ніякого миру; питання в тому, що світ буде з цим робити. Росія розуміє лише мову сили. Якщо ми не будемо сильними, ми чекаємо на Путіна в інших європейських країнах, тому що в Україні він точно не зупиниться. Це, я думаю, вже всі розуміють. Так само, як ми говорили в 2014 році, що Путін не зупиниться в Криму, ми говоримо сьогодні, що він не зупиниться в Україні.
Коли ми, жінки-біженки, почали обговорювати, чи є шкода для організму від багатомісячної відсутності фізичної близькості, виявилось, що майже кожна з нас мала досвід візиту до гінеколога, який замість фахової допомоги пропонував «додати в життя більше сексу» — як універсальні «ліки» від усіх хвороб.
«Частіше двох разів на тиждень — і менструальний цикл налагодиться», «Регулярне статеве життя вирішить проблеми зі шкірою і болем у грудях», а якщо це не допоможе, то «Вам просто треба народити дитину».
Навіть на сайті Міністерства охорони здоров’я України пишуть, що «Вагінальна стимуляція в жінок може блокувати хронічний біль у спині й ногах, зменшити менструальні болі, неприємні відчуття при артриті, а також головний біль». Як науковий доказ при цьому наводять одне-єдине дослідження: чоловіки, які мають статеві стосунки принаймні двічі на тиждень, помирають від серцевих захворювань вдвічі рідше, ніж ті, хто має нерегулярне сексуальне життя. Тож трохи не зрозуміло, хто кого лікує.
Лікарка-гінеколог Наталія Лелюх каже, що колись спеціально вперто шукала доказові публікації про те, що секс корисний для жіночого здоров’я. Бо чула це твердження від жінок: «Одна моя приятелька зустрічалася з чоловіком для секса, називаючи сексуальні стосунки «мої мультивітамінки». Так от фахівчиня теж нічого науково доведеного не знайшла.
З лікарської практики та особистого досвіду Наталія Лелюх стверджує, що найгіршу шкоду здоров'ю можна завдати, якщо займатися сексом і не отримувати від цього задоволення.
Наукові дослідження підтверджують, що від якісного сексу з коханою людиною покращуються настрій, сон, робота серцевої системи, самооцінка і навіть колір шкіри. Підвищується рівень ендорфінів і окситоцину. Іноді регулярне сексуальне задоволення може навіть відкласти симптоми менопаузи.
Разом з тим на сьогоднішній день немає жодних доказів того, що утримання від сексу негативно впливає на здоров'яжінки
Тобто без сексу не розсиплеться жіночий організм, не станеться збій гормонів і не прийде передчасна старість.
— Щиро й олдскульно вважаю, що секс — це про закоханість і про близькість, а не про профілактику варикозу і рахіту, — резюмує лікарка.
Зняти напруження можна і без партнера
— Лякаючи жінок хворобами через брак сексу, деякі медики намагаються зняти з себе відповідальність, — впевнена медична журналістка, біологиня і популяризаторка здорового способу життя Дарка Озерна. — Замість глибокого аналізу причин проблем зі здоров'ям, вони перекладають провину на саму жінку: мовляв, це її спосіб життя є причиною. І радять терміново шукати партнера «для здоров’я», хоча ситуація може бути в якихось фізіологічних причинах.
Фахівчиня з ендокринної гінекології Вікторія Бугро переконана, що статеве напруження, якщо воно є, жінка за відсутності партнера легко може зняти мастурбацією. І це навіть треба робити, щоб напруження не накопичувалось.
Інша справа, що стосунки з чоловіком, партнером не зводяться до зняття напруги. І коли ми говоримо, що нам бракує близькості, то здебільшого маємо на увазі ніжність, насолоду затребуваності й відчуття теплого рідного тіла поруч.
Фактор війни та його вплив на лібідо
— Якщо ти запитаєш мене про секс, чи бракує його мені, — то ні, — каже моя 46-річна подруга Катерина С. Вона з двома дітьми живе в Польщі, чоловік опинився в окупації, зміг вибратися звідти аж через рік, зараз працює на одному з критично важливих підприємств України.
Жінці насамперед бракує всього того, чим є шлюб: просто бути разом, просто засинати поруч в обіймах, просто, щоб «я говорила, а він слухав», вечірніх прогулянок, спільних переглядів фільмів, поділеного на двох побуту, ніжності.
Цього бракує і чоловікам, хоча вони рідше це артикулюють, переконана психологиня, психотерапевтка, консультантка з питань сексуальності Тася Осадча. І часто, коли чоловіки кажуть, що хочуть сексу, йдеться також про оцей світ інтимності та близькості, а не про голий статевий акт.
— Я б подумала, що пристрасть вщухла, — каже Катерина, — бо ми вже не юні закохані. Навіть після розлуки ми не стрибаємо одразу до ліжка. Втім розмовляю з подругами, які молодші за мене на 10-15 років — і у них зараз так само. Коли ходимо до магазину скупитися перед поїздкою додому, жартуємо: треба купити цю звабливу білизну, одягнути на «побачення» з чоловіком. А потім самі із себе сміємося — українських чоловіків трусами не здивуєш.
Проблема в тому, що тривала розлука накладає відбиток на інтимну сферу стосунків.
Коли люди довго не живуть разом, слабшає або втрачається зіграність, відчуття партнера, вміння досягти вершини насолоди під час статевого акту. Щоразу доводиться витрачати час, аби знову звикнути одне до одного
Статус біженки, дружини чи подруги військового — реальність для сотень тисяч українських жінок. Фото: ROMAN PILIPEY/AFP/East News
— У мене після кадрів у Бучі повністю зникло лібідо, я просто не хочу більше секса, наче вимкнулося щось. І я не одна така — від знайомих теж таке чую, — каже ще одна українка Євгенія.
І це природна реакція на сильний стрес від інформації про групові згвалтування, щоденні загибелі, постійну небезпеку і неясність майбутнього.
— На початку повномасштабного вторгнення були поширені дві протилежні реакції: або сильно підвищений сексуальний потяг, про що було соромно говорити, адже «навколо палає, а у мене тільки секс в голові», або навпаки — різке і суттєве зниження лібідо. Жінці для збудження треба відчуття спокою, безпеки, якого складно досягти в ситуації війни. Є індивідуальні особливості, але переважно це працює саме так, — запевняє Тася Осадча.
Разом з тим експертка звертає увагу на те, що за три роки війни проблеми з лібідо можуть мати не тільки психоемоційні причини, але й залежати від цілком конкретних порушень здоров'я.
— Депресія, тривожний розлад, збій роботи щитовидної залози, цукровий діабет — все це може спричинити зниження сексуального потягу. Варто пройти обстеження, аби виключити ці фактори або вилікувати порушення.
Знову відчувати себе бажаною
Жінки, з якими спілкувалися Sestry, розповідають, що бажання інтимної близькості іноді повертається так само раптово й несподівано, як воно зникло на початку повномасштабної війни.
Найчастіше лібідо скаче вгору, коли вирішуються базові побутові питання: з’являється стабільна робота, укладено договір оренди житла, не треба щохвилини думати про гроші, є простір для особистого комфорту й усамітнення
Поверненню бажання сприяють також заняття спортом, пробіжки, прогулянки, йога і медитації, адже знижують рівень стресу й допомагають вивільнити ендорфіни. Не можна це недооцінювати.
А коли бажання повертається, а поїхати до чоловіка в гості неможливо, на допомогу приходять відеозв’язок та різноманітні сексуальні стимулятори — від збуджуючих слів до використання вібратора або вуманайзера, діляться жінки.
Тася Осадча пояснює, що збудження — це умовний рефлекс, який формується у відповідь на певні стимули, але якщо не отримує підкріплення, з часом згасає. Жарт «що не працюється — те атрофується» цілком справедливий для інтимної сфери. «Якщо ми не робимо нічого для активізації сексуального збудження, то закономірно, що лібідо знижується і навіть зникає», — пояснює Осадча.
Природа жіночого збудження та оргазму тонка й примхлива. Війна створює ще більше перешкод, аби жінка могла розкрити свою чуттєвість. Втім цю чуттєвість можна зберегти навіть в умовах війни, якщо піклуватися про себе і свої потреби.
Розмова з коханим замість хатніх справ
— Навіть в умовах комун, гуртожитків і хостелів є ванна, душові, де можна усамітнитися, — продовжує Тася Осадча. — Якщо жінка ділить простір з кимось, то треба домовитися з іншими співмешканками, щоб у кожної був час для усамітнення. Якщо є діти, то коли вони бувають у школі, друзів чи на прогулянці, не варто хапатися в ці вільні хвилини за домашні справи. Хапатися варто за телефон, аби приділити час собі й партнерові. Або просто собі — це теж корисно і допомагає відновити чуттєвість.
Мастурбація, секстинг (пересилка інтимних фото, повідомлень інтимного змісту — Ред.) та секс-іграшки — це те, що може підтримати вогонь навіть на відстані.
Але головне — більше спілкуйтеся. По телефону, з відеозв’язком, через листи чи аудіоповідомлення розповідайте одне одному про свої почуття, емоції, побутові дрібниці. Смійтеся, жартуйте, плачте разом. Щодня. Фліртуйте, згадуйте щасливі миті й плануйте майбутні, разом переглядайте фільми, слухайте одну й ту саму музику, танцюйте і готуйте їжу «на відстані». Підтримуйте емоційний зв'язок. Адже саме він є ключовим у збереженні стосунків на відстані. Саме емоційний зв'язок допомагає зменшити почуття самотності — а це ваш ворог у довгій розлуці. Пам'ятайте: це тимчасово, але це треба пережити. І саме емоційний зв'язок провокує пристрасть і енергію любові — до того ж не тільки до партнера, але й до самого життя.
Адреса: Nowy Świat 1, Wręcza, 96-300 (година на авто від Варшави)
Ціни: від 130 злотих
Розміри Suntago-Water World вражають — це справжній водний Діснейленд із загальною площею басейнів 3500 м2, штучними річками, гірками (їх тут аж 30, а загальна довжина становить 3 км!) та атракціонами. Тут є відкрита зона басейнів на вулиці, водний бар, сауни (турецька лазня, корейська зала релаксу, лазня в стилі єгипетського містечка та величезна сауна з акваріумом).
У Suntago можна відпочити під пальмами та оздоровитись у мінеральному басейні. Тут безліч розваг для родин і дітей, а ще є зона відпочинку для чайлдфрі, де можна розслабитися з коктейлем. Для відвідувачів доступна SPA-зона, є симулятор штучних хвиль для серферів, 5 ресторанів та 4 коктейль-бари біля басейнів.
Єдиний у Польщі аквапарк з океанаріумом. Ви спускаєтеся 60-метровим тунелем, а навколо вас за склом плавають акули зі Шрі-Ланки.
У Aquapark Reda є понтонна гірка Family Slide шириною 3 метри та завдовжки 48 метрів. Атракціон Multi Adventure, де вся родина може зайнятись рафтингом. Для найменших є дитячий басейн із кораблем та гірками. Вражає незвичайне джакузі-вулкан із водою кольору лави.
Скляні оранжереї з пальмами, джакузі, білий пісок і блакитна вода — і це все в Лодзі. Тут є 7 басейнів, штучні хвилі, водоспади та річка. Для поціновувачів екстриму: червона гірка Mega Slide завдовжки 146м, екстремальна Mega Slide Banzai (з люком у підлозі), Mega Pontoon Slide Thunder — тунель завдовжки в 132 метри.
На піщаних пляжах працюють ресторани та кафе з широким асортиментом страв. Також щодня працює ресторан європейської кухні та бар у басейні з хвилями. А ще тут є опція нічного відвідування.
Цей аквапарк чудово підходить для сімейного відпочинку навіть з найменшими дітьми. Адже тільки тут є дитяча бухта, де можна купатися з малечею у віці від 4 місяців. Взагалі у комплексі працює 20 різних саун, щодня проходять сеанси ароматерапії. А зона фітнесу та тренажерного залу в аквапарку Вроцлава вважається однією з найсучасніших у Польщі.
Особливою популярністю користуються стрибки у воду з гірки High-Fly, «лінива річка», по якій можна випливти за межі будівлі, а також відкритий басейн з морською водою з температурою 32°С. У кафе та ресторанах подають страви польської, азіатської, американської та італійської кухні.
Це місце для тих, хто хоче не просто поплавати, а й оздоровитися. У комплексі є відкриті термальні басейни загальною площею 638 м2 з безліччю атракціонів — від гейзерів та гідромасажної станції через бурхливу річку до штучної хвилі. Прямо у воді можна пограти у баскетбол та волейбол. Площа закритих басейнів ще більша, і саме там розташована закрита турбогірка — атракціон для поціновувачів гострих відчуттів.
Родзинка комплексу — джакузі. Їх тут безліч різних розмірів: від соляного 16-метрового до 79-метрового басейну-джакузі. Велика дитяча зона з паровою лазнею для найменших та екзотичним акваріумом.Також тут є сауна з оглядовим майданчиком, термальні бочки із холодною сірчаною водою і SPA.
Цей ексклюзивний водний парк розваг розташований у готелі Binkowski, проте відвідати його можна не тільки гостям готелю. Це не найбільший у країні аквапарк, але те, що ви побачите під скляним розсувним куполом комплексу нагадує дорогий тропічний курорт. Площа басейнів — 1200 м2 (зокрема, гідромасажній та 2 соляних), а ще гірки, тропічний водний бар та 2 дитячих майданчики. На території є зона відпочинку зі справжніми пальмами та тропічними рослинами, а також найбільша сауна в Польщі на 130 осіб.
Складно знайти аквапарк з кращою панорамою, ніж ця: краєвиди на вершини Татр та гору Гевонт зачаровують. Тут є басейни, обладнані гідромасажем, струменями, каскадами та водними гейзерами. Можна покататися на водних гойдалках, спуститися річкою із сильною течією або спробувати свої сили в 25-метровому спортивному глибокому басейні. Також тут є 5 різних гір загальною довжиною майже 320 метрів, дитячий басейн для найменших і басейни з сірчаною водою.
Хімічний склад води парку багатий на кальцій, натрій, сірку, магній, калій і кремній. Це полегшує ревматичні симптоми та позитивно впливає на стан шкіри та опорно-рухового апарату.
У вихідні спекотні дні черга на вхід у цей справді величезний комплекс розтягується на десятки метрів. Але очікування того варте. Парк Мочидло — це спортивний 50-метровий басейн, декілька релакс-басейнів для дітей і дорослих, водна ігрова зона площею близько трьох тисяч квадратних метрів, гірки камікадзе, анаконда і мультислайд на три доріжки, дитячі майданчики, водні завіси і неймовірно драйвова атмосфера.
Комплекс працює щодня з 09:00 до 19:00 до кінця вересня.
Великий комплекс з водними атракціонами, майданчиками для пляжного волейболу й футболу та безліччю інших розваг. Тут можна полежати в джакузі або посидіти у кафе. Періодично тут проводяться спортивні тренування для відвідувачів, найпопулярніший напрям — aqua Zumba. З понеділка по п'ятницю комплекс працює з 11:00 до 19:00 та у вихідні дні: з 11:00 до 18:00.
Ціна квитка: 15-40 злотих. Діти до 7 років, пенсіонери, люди з інвалідністю та особи, які їх доглядають — безкоштовно
Водний комплекс OSiR Ochota — це три басейни, водна гірка, дитячий майданчик, зелений газон, де можна засмагати, комфортні роздягальні, душові та камери схову. У зоні купання є кафе з напоями та морозивом, дозволяється також взяти перекус із собою та влаштувати невеликий пікнік. Тут можна орендувати шезлонги, а за безпекою на воді стежать рятувальники. Комплекс працює до 31 серпня з 9:00 до 19:00 щоденно.
Ціна квитка: 9-27 злотих. Дітям до 4 років вхід безкоштовний
Купальний сезон у Парку культури у Повсіні відкрито до кінця серпня. У липні басейн працює з 10:00 до 21:00, а у серпні — з 10:00 до 20:00. У комплексі декілька басейнів для дорослих та дітей. Основний басейн: 25 м x 12,5 м та глибиною від 1,0 м до 1,8 м. У ньому є спіральна 25-метрова гірка. Дитячий басейн має розмір 16,5 м х 8,5 м та глибину 0,4 м.
На території є водний ігровий майданчик, а також дитячий майданчик у формі корабля. Прокат шезлонгів коштує 15 злотих. Тут є столи для пікніка, пеленальні столики для зручності молодих батьків, шафи для зберігання речей, роздягальні та душові.
Ціна квитка: 27-39 злотих. Дітям до 5 років безкоштовно
Комплекс складається з двох частин: зони басейну з платним входом, а також гастрономічної та рекреаційної зони з безкоштовним входом. У зоні відпочинку є батути, ігрові майданчики, гриль-бар, можна влаштовувати пікніки. У зоні басейну часто проводяться спортивні заходи та вечірки. Басейни відкриті для відвідувачів з 10:00 до 19:00 щоденно.
Ціна квитка: 30-50 злотих. Дітям до 2 років вхід безкоштовний
Водний парк Inflancka — супервигідна локація для тих, хто живе чи працює в центрі. Із шумного офісу можна швидко телепортуватися до 25-метрового басейну з чудовою зоною відпочинку. Ба більше, тут комфортно навіть у похмуру погоду, адже в цьому відкритому басейні працює система підігріву води. Тут можна купити перекусити та випити кави на гарній видовій терасі, а також зіграти у пляжний волейбол.
Піщана мілина довжиною понад 30 км, оточена Балтійським морем і Гданською затокою. Ліси, дюни та безлюдні пляжі — тут можна відпочивати в тиші та спокої. Це одне з тих місць, де вода тримає температуру і майже не залежить від течій. А вітер робить цемісце раєм для кайтсерферів.
Півострів Геь. Фото: worldisbeautiful.eu
Центр півострова — місто Гель (або Хель), де стоїть маяк з червоної цегли. Він відкритий з початку травня до кінця вересня і з нього відкривається панорамний вид на околиці. У місті є музей рибальства та центр Fokarium, в якому займаються вивченням тюленів. «Тюленарій» також відкритий для відвідувачів, тут можна спостерігати за годуванням тварин і дізнатися про їхнє життя.
Також на півострові знаходиться невелике, але модне село Юрата. Воно популярне серед польської богеми. У сусідньому селі Ястарне є єдиний на півострові кінотеатр Żeglarz.
На півострові Гель кожен населений пункт можна досліджувати щодня — усі вони зі своїми неповторними традиціями та колоритом. Любителі історії та військової справи оцінять фортифікаційні стежки. Тут можна відвідати бункери та форти, які відіграли ключову роль у минулому цього стратегічного місця. Прогулюючись Гелем, відвідайте приморську набережну, оглядовий майданчик і пішохідний міст.
Дарлово (Darłowo)
Одне із найчарівніших місць на Балтійському узбережжі. Тут є замок, історичні дохідні будинки, маяк та природний пішохідний міст. А ще — єдиний у Польщі розсувний міст. Його диспетчерська нагадує космічну тарілку. Міст піднімається щогодини.
Дарлово. Фото: darlowko.pl
Біля церкви Святої Марії розташована гарна ратуша. А біля неї — дохідні будинки. Зокрема будинок сім'ї Хемптенмахер — колишніх власників найбільшого флоту вітрильних суден у Померанії.
Замок Поморських Князів (його ще називають Герцогським замком) вражає своїми розмірами і станом. Це єдиний у Польщі замок, збудований так близько до Балтійського моря. Звичайно, місцеві завжди розкажуть легенди про те, що там живуть привиди.
Криниця-Морська (Krynica Morska)
Цей курорт на Віслінській косі відомий з XIX століття, і головна його перевага — дрібнопіщані пляжіта вічнозелений сосново-буковий ліс. Для дітей на пляжі є аквапарк, а розслабитись можна у термальних джерелах. Заповідник «Бакланів та сірої чаплі» в Конти-Рибацьку унікальний тим, що на його території понад 700 гнізд, розташованих на вершинах 100-річних сосен.
Криниця-Морська. Фото: Shutterstock
Головна пам'ятка містечка — 27-метровий маяк. З нього відкривається неймовірний краєвид на Балтійську косу, море, Віслинську затоку та Ельблонґську височину. На вулиці Сверчевського є парк з фонтаном та дитячим майданчиком. Поки діти грають, мами — відпочивають.
Владиславово (Wladysławowo)
Це місто знаходиться на Гельсінській косі у Поморському воєводстві. Тінисті стежки соснового лісу ведуть на піщаний пляж, але море та сонце — це ще не всі переваги курорту. Тут безліч атракцій! Ocean Park — великий парк розваг для всієї родини з атракціонами та дитячими майданчиками для дітей різного віку. У парку є фігури морських тварин та доісторичних видів океанічних жителів у натуральну величину.
Владиславово. Фото: Shutterstock
Лунапарк Sowiński — для любителів адреналіну, а природний заповідник Слоун-Медоуз на березі затоки — для тихих і романтичних прогулянок. Вражає перевернутий будинок та будинок рибалки з оглядовими терасами, з яких можна милуватися містом. У вежі будинку рибалки знаходиться Музей метеликів. А ще тут є Розевський маяк, що вважається одним із найкрасивіших маяків узбережжя. Особливу атмосферу створюють скелі, що омиваються морем.
Погожеліца (Pogorzelica)
Цей польський морський курорт підійде шанувальникам спокійного відпочинку і тиші. Селище невелике, тут немає особливих розваг та натовпу, і саме в цьому його шарм. Тут є гарні готелі, санаторії та пансіонати у сосновому лісі, куди радять приїжджати на оздоровлення людям, які мають проблеми з диханням. Пляж з білим піском, а з центру міста можна помилуватися морем прямо з молу.
Погожеліца. Фото: Shutterstock
Мендзиздроє (Międzyzdroje)
Мендзиздроє славиться як санаторний курорт. На його околицях чимало джерел мінеральних вод, тому на території міста функціонує велика кількість санаторіїв, гостьових будинків, медичних центрів та комфортабельних готелів. У місті гарний піщаний пляж і сосновий ліс, що обривається над морем.
Мендзиздроє. Фото: rodzinawhotelu.pl
Це місце — не для класичного пляжного відпочинку, адже тут майже завжди холодна вода. Натомість тут можна насолодитися смачною кухнею, цікавими екскурсіями та музеями. Морепродукти і риба тут чудові, їх можна купувати у рибалок. З напоїв рекомендують скуштувати пиво місцевих пивоварень — Боссман та Хевеліус.
У місті функціонує міський музей природознавства та діє експозиція воскових фігур у Міжнародному центрі культури. Найпопулярніші пам'ятки: Мол Мендзиздроє, Каплиця Ранкова зірка, Заповідник зубрів, Костел Св. Апостола Петра.
Мельно (Mielno)
На закуску ми залишили морський курорт для активних тусовщиків. Містечко називають польською Ібіцею — туристи тут до ранку розважаються у нічних клубах, барах та на дискотеках. А потім прокидаються і знову розважаються.
Мельно. Фото: Karolina Adamska/East News
Багатьох гостей містечка приваблює озеро Ямно. Це одне з найбільших озер Польщі, що бере початок з колишньої затоки та відрізане від Балтійського моря піщаною косою. У місті є два історичні костели, де все літо проходять концерти органної музики. А ще тут можна побачити сліди інопланетян: у сусідньому селі Негощ знаходиться лабіринт у кукурудзяному полі, в якому проводять інтерактивні екскурсії. На мобільний телефон можна скачати спеціальний застосунок і вирушити лабіринтом, в якому інопланетяни вкажуть напрямок.
Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.