1. Квітучі крокуси в Татрах
На початку квітня можна насолодитися квітучими крокусами в Хохоловській долині (5 годин автівкою від Варшави). Це найкрасивіша і найбільша западина Польських Татр. Яскравим фіолетовим килимом крокуси вкривають всю долину. Тут влаштовують пікніки, можна забронювати для ночівлі будиночок. А ще взяти в оренду велосипед та поїхати на мальовничу велопрогулянку.
2. Нарцисові поля навколо гори святого Марчіна
Ніде у Польщі не росте стільки нарцисів, як у кінці квітня під горою святого Марчіна біля Тарнува (4 години автівкою від польської столиці). Поля розташовані по обидва боки від кільцевої дороги і простягаються на сотні метрів. Фотографуючись у квітах, пам'ятайте, що в Польщі квіткові поля належать приватним господарствам. Тому треба бути дуже обережними — не рвати і не м’яти квіти.
3. Долина п'яти озер з ведмедями та рідкісними рослинами
Назва цієї долини придумана на честь п'яти розташованих там водойм льодовикового походження. Захована глибоко в Татрах, Долина п'яти озер (Dolina Pięciu Stawów) не переповнена туристами, а прогулянка до неї проходить через мальовничий сосновий ліс і закінчується кам'янистою стежкою та серпантинами.
Вирушаючи в цю подорож, обов'язково подивиться на красу Сіклави — це найбільший 70-метровий водоспад у Татрах. Також тут знаходиться найдовше та найглибше місцеве озеро Wielki Staw Polski. У лісі живуть ведмеді, сарни, олені, бабаки та рідкісні рисі. Тому рекомендуємо дотримуватися туристичних стежок і не заходити в глибину лісу.
4. Яблуневі сади Груйця і Сандомежа
Околиці Груйця (Мазовецьке воєводство) та Сандомирщина — основні яблучні регіони Польщі. Тут яблуневі сади всюди, і більшість господарів готові пустити відвідувачів відпочити і пофотографуватись.
Є в Польщі ціла Сандомирська яблучна стежка — маршрут через увесь повіт та його фруктові й виноробні ферми. Він складається з агротуристичної, активної, апетитної, мистецької та винної доріг. І всюди до обрію на цьому шляху — яблуні. Коли в кінці квітня чи травні дерева зацвітають, то варто відкласти рутинні справи і поїхати милуватись цим цвітом.
5. Мошненський замок з ночівлєю
Цей замок XVIII-XIX століть (Zamek Moszna, 4.5 години автівкою від Варшави) порівнюють з Діснеєвським і з Хогвартсом. Його прикрашають 99 веж і є опція замовити екскурсію їхніми розкішними інтер'єрами. У каплиці на території замку часто проходять концерти сакральної музики, а в залах — виставки картин. Навколо замку — неймовірної краси сади та парк із трьохсотрічними дубами. Тут навіть можна зупинитися на ночівлю, адже частину Мошненського замку переобладнано під готель.
6. Совині гори та гірська фортеця Срібна Гура
Góry Sowie (5 годин від польської столиці) — це один з найбільш вражаючих гірських хребтів у Центральних Судетах і крута локація для фото на вершині хребта Wielka Sowa — 1015 м над рівнем моря. З 1991 року тут працює Ландшафтний парк з безліччю піших та велосипедних маршрутів.
За пів години їзди звідси розташована найбільша в Європі гірська фортеця XVIII століття — Срібна Гура.
Деякі з найцікавіших пам'яток Нижньої Сілезії знаходяться під землею. Окрім шахт, створених завдяки надзвичайним природним багатствам цього регіону, тут є таємничі залишки Третього Рейху. Проєкт «Riese» — тобто Гігант — був побудований в Совиних горах як штаб-квартира фюрера та склад зброї. І донині залишається загадкою для істориків і дослідників цього місця.
7. Край вулканів, що згасли, та «Сілезька Фудзіяма»
85-кілометрова стежка вулканів, що вже не вибухнуть, розташована в районі Качавських гір у Нижній Сілезії. Такі пагорби та скелі у формі конуса ви не побачите в інших регіонах Польщі. Найвищий вулкан у Польщі — Остшиця — має висоту 501 метр над рівнем моря. Він не діяв уже 4 мільйони років, і його називають «Сілезькою Фудзіямою». Поруч із парковкою біля підніжжя Остшиці є кемпінг з місцем для багаття та барбекю. Ну і для велосипедистів тут — роздолля.
8. Словінський національний парк
Вода в Балтійському морі ще холодна, але весняний відпочинок у Словінському парку обіцяє тишу і спокій. Третій за величиною національний парк Польщі — це світ води, піску і вітру. Це величезні території дюн, що рухаються, місцями оголюючи мертві ліси. Найвища дюна в цих місцях — 42 метри. Майже ⅔ площі парку вкрито водою. На території є Лебське озеро, ліси, торф’яні болота та озеро Гардно.
Одне з найкрасивіших місць парку — Лебська коса, звідки видно і дюни, і Балтійське море. Прогулянка приморською стежкою займає десь три години. Ідеальний варіант для відпочинку від галасу і метушні на вихідних (5,5-6 годин автівкою від столиці).
9. Фортеця крестоносців Мальборк
У самому центрі міста Мальборк розташований однойменний замок, який вважається однією з найбільших та найзнаменитіших фортець середньовічної Європи. Побудований тевтонцями, замок довгий час був резиденцією великих магістрів та місцем коронації, тут навчалися лицарі з усієї Європи, писалися монастирські хроніки, зберігалися цінні книги та реліквії, а сьогодні він є об'єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Мальборк оточують мальовничі краєвиди Вісли та ландшафтні парки. Відвідайте Каплицю Святої Анни — це одна із найстаріших частин замку, що збереглася до наших днів. Вона прикрашена розписами XIV століття та старовинними скульптурами. З вежі Клеша відкривається неймовірний вид на околиці, а на вершині годинник XV століття досі відбиває час. З часів Тевтонського ордена зберігся також підземний простір із численними підвалами та коридорами.
10. Місто чудес Bardo
Містечко Bardo у Нижньосiлезькому воєводстві заховано у Бардзьких горах. Сюди в Базиліку Пресвятої Діви Марії (Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie) з'їжджаються паломники з усієї країни.
Девіз міста: «Бардо — місто чудес». За місцевою легендою, Божа Мати заплакала над долею народу та з'явилась на околицях Бардо після руйнівної війни. З того часу вона опікується цим місцем, оберігає і зцілює тих, хто до неї звертається, допомагає тим, хто молиться під час війни. Приховане серед пагорбів, прикрашене звивистою течією річки Ниса, маленьке містечко несе тиху радість і умиротворення.
Фотографії: Shutterstock
Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!