Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Критерії для оформлення пенсії у Польщі:
- постійне проживання й останнє офіційне працевлаштування на території РП (Польщі) та наявність трудового договору;
- досягнення пенсійного віку: 60 років для жінок та 65 для чоловіків;
- наявність трудового стажу від 20 років для жінок та від 25 років для чоловіків.
Зазначимо, що у Польщі існує розподіл пенсіонерів на три вікові групи, і в кожній з них діє свій порядок нарахування виплат:
- люди, що народилися до 1949 року. Можуть претендувати на мінімальну пенсію. Її розмір з 1 березня 2023 року становить 1588,44 злотих. Щоб її отримати, жінкам потрібно мати не менш ніж 20 років стажу, а чоловікам — не менш ніж 25 років. Навіть якщо ви пропрацювали більшу частину часу в Україні і лише рік у Польщі, стаж все одно буде зараховано.
- люди, що народилися з 1949 до 1969 року. У цій категорії громадян розмір пенсії буде залежати від того, скільки податків було сплачено до Пенсійного фонду чи Управління соціального страхування. У цьому випадку розмір пенсійних виплат може бути як суттєво вищим, так і суттєво нижчим за мінімальні 1588,44 злотих.
- люди, що народилися після 1969 року. Якщо ви належите до цієї категорії, розмір вашої пенсії також залежатиме від сплачених податків. Але якщо у разі другої групи роботодавець повинен сплачувати податки або до Управління соцстрахування або до Пенсійного фонду, то представники третьої групи мають сплачувати податки в обидві організації.
Читайте також: Польська пенсія для українців: хто може отримати й як оформити?
Чи можна отримувати пенсію в Польщі та в Україні одночасно?
Така можливість дійсно існує, проте враховуйте, що польська пенсія виплачуватиметься лише за період трудової діяльності в Польщі. Наприклад, якщо людина пропрацювала 15 років в Україні та 5 років у Польщі, то вона має право отримувати пенсію в обох країнах. Відповідно, Пенсійний фонд України виплачуватиме пенсію за стаж на території нашої країни, а ZUS – за польську. Усі нарахування можуть сплачуватись на загальний банківський рахунок у Польщі. Щоб отримувати обидві пенсії в злотих, українські виплати необхідно оформити через Укрпошту.
Зверніть увагу, що періоди роботи у двох країнах не повинні перетинатися. Якщо в одній з країн ви працюєте як найманий працівник, а в іншій маєте власний бізнес, то за цей період зараховується лише працевлаштування у роботодавця.
Якщо на даний момент ви перебуваєте в Польщі, то підсумувати свій стаж разом з українським досить просто. Для цього з довідкою з нинішнього місця роботи зверніться до ZUS за місцем проживання.
Механізм оформлення пенсії в Польщі для українців
Для оформлення виплат необхідно зібрати пакет документів для ZUS, а саме:
- паспорт;
- номер PESEL;
- картку побиту;
- реєстраційний номер картки платника податків;
- документи, шо свідчать про трудовий стаж (трудова книга, довідка, диплом, військовий квиток);
- реквізити банку для нарахування виплат
Далі співробітники ZUS надішлють заповнені формуляри документів до Пенсійного фонду України для перевірки.
Корисні контакти
Якщо у вас виникли додаткові питання щодо оформлення пенсії, підрахунку стажу або ви хочете отримати детальнішу інформацію, можна звернутися на гарячу лінію в ZUS за телефоном +48 22 444 02 55. Вона працює з понеділка до п'ятниці з 8:00 до 18:00. Консультації доступні українською мовою. Також можна надіслати запит на електронну пошту ua@zus.pl.
Гаряча лінія пенсійного фонду України 0800503753 працює з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, у п'ятницю до 15:45. Запити приймаються на e-mail info@pfu.gov.ua.
Юлія Ладнова, журналістка Sestry
Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!