Ексклюзив
20
хв

Найкращі розваги для шукачів адреналіну в Польщі

Прогулятися по стіні хмарочоса, ефектно політати на струменях води, стрибнути з висоти 90 метрів на канаті або пробігти марафон у багнюці. Ціна екстремальних розваг у Польщі небюджетна, а враження гострі, незабутні й місцями небезпечні

Юлія Ладнова

Фото: fly-board.pl

No items found.

1. Walk In the Sky: відчуй себе людиною-павуком 

У Лодзі та Варшаві можна спуститися з даху фасадом будівлі заввишки в 37 метрів у спеціальному спорядженні з кріпленнями. Спочатку вас піднімають на дах висотки, проводять інструктаж, інструктор одягає на вас спеціальний костюм, шолом, перевіряє кріплення, а далі на вас чекає самостійна п'ятихвилинна дорога вниз. Це не стрибок — ви крокуєте стіною будівлі. На фото це виглядає ефектно, особливо якщо не триматися руками за стіну. 

Відчути себе Людиною-павуком коштує від 199 злотих — залежно від того, чи потрібна вам відеозйомка прогулянки. Цю екстремальну розвагу часто обирають на подарунок, також часто спускаються парами. Для спуску використовується професійне альпіністське спорядження, але відчуття того, що висиш у повітрі й під тобою — велике місто, викликає неймовірний викид адреналіну.

2. Банджі-джампінг: вільне падіння з висоти 90 метрів 

Це один з найекстремальніших видів спорту, де вас прив'язують до довгого гумового каната “банджі” й ви стрибаєте з висоти. Такий стрибок з висоти 90 метрів на кілька секунд дарує відчуття вільного падіння. 

Власник і інструктор Станіслав «Маріо» Гуральчик має вже понад 30 років стажу та запевняє, що безпека для нього — найголовніше. Вартість стрибка 300 злотих, і працює банджі не цілий рік — актуальний розклад можна дізнатися на сайті. Стрибки відбуваються на території басейнів Moczydlo (Aleja Prymasa Tysiąclecia 103). Вимоги для стрибаючих: вага від 40 до 300 кг, вік — від 14 років. За додаткову вартість вам можуть зробити фото та відеозйомку. Також є можливість стрибнути вдвох. 

3. Flyboard: злетіти на струмені води 

Найбільший у Центральній Європі гідрореактивний центр розташований у 9 Польських містах, зокрема у Варшаві. За допомогою спеціальної дошки з турбіною Flyboard, яка з великою силою виштовхує воду, людина може піднятися над водою на 10 метрів. 

На флайбордиста надягають шолом і рятувальний жилет, проводять інструктаж. Висота підйому та час катання залежать від рівня підготовки людини. Новачкам не дадуть злетіти на струмені води вище, ніж на 1 метр, а ось після тренувального польоту можуть дозволити піднятися вже на 5 метрів. Досвідчені флайбордисти «літають» і виконують трюки на висоті 10 метрів. 

До речі, для флайбордингу не обов'язково вміти плавати — рятувальний жилет утримує на воді. Відчуття незабутні, але ціна небюджетна — від 300 злотих за 15 хвилин. Повноцінне тренування довжиною півтори години коштуватиме близько 2 тисяч злотих. 

4. Deepspot: пірнути на 45 метрів

У місті Mszczonów знаходиться найглибший у Європі симулятор глибинних умов Deepspot. Це басейн глибиною 45 метрів, наповнений 8 тисячами кубометрів води. Занурюватися можна самостійно або з інструктором, а під час занурення дослідити затонулі кораблі та підводні печери, а також скористатися канатами та підйомниками для фрідайверів. Занурення дозволено з 8 років, а тривалість пригоди та глибина залежать від рівня підготовки. До речі, у центрі працює Школа дайвінгу.

5. Польські печери: розвага для різного рівня екстремалів 

Більшість найдовших печер у Польщі знаходяться у Татрах. Найдовша і найглибша — Велика Сніжна у Західних Татрах з виходами на схил Малопольчняк. Довжина коридорів становить 23 753 метри, а перепад рівнів — 824 метри. Вхід туди дозволений лише підготовленим екстремалам. 

А якщо досвіду небагато, можна знайти простіший варіант в інших 840 печерах Польщі. В багатьох з них організовуються походи для туристів без попередньої підготовки. Наприклад, можна відвідати Срібну копальню в Тарновських горах завдовжки в 35 км. Цей унікальний підземний об'єкт — це лабіринт з древніх водяних коридорів, штолень, шахт та інших об'єктів шахтарського «пейзажу». Здивують соляні копальні Велічка, Бохня, Клодава. А також крейдяні підземелля у Хелмі відомі з XIII століття. Точна довжина цих підземних коридорів невідома: до деяких з них можуть дістатися лише професійні рятувальники, а ось на безпечному маршруті проводять екскурсії для туристів. 

6. Runmageddon: біг через бруд та болота 

Це марафон з перешкодами, який можуть подолати лише люди у дуже добрій фізичній формі. Пролізти крізь вузькі проходи, перелізти через високі планки та інші перешкоди в багні — дивлячись на цей атракціон збоку, здається, що кінець світу настав і люди відчайдушно намагаються врятуватися. Разом з тим ця розвага вельми популярна в Польщі, і люди тут беруть участь у забігах цілими сім'ями з дітьми, а також влаштовують вечірки у багнюці. 

На сайті можна дізнатися актуальний розклад та підібрати для себе трасу відповідно до свого рівня підготовки. Ціна від 269 до 799 злотих.

7. FlySpot: політ в аеродинамічній трубі

Для польоту у тунелі спеціальна підготовка не потрібна. Повітря підніме вас як пір'їнку — навіть робити нічого не треба. Однак для бажаючих є спеціальні курси для просунутих польотів. 

Купуючи квиток, ви отримуєте два польоти в трубі. Вартість від 269 злотих, можна політати з дітьми. У Польщі в багатьох містах є такий вид розваг, ми залишаємо посилання на найближчий центр Варшави. Особливо екстремальною цю розвагу назвати не можна, але якщо ви надто боїтеся стрибків з висоти або з парашутом, то цей варіант для вас. 

8. Стрибки з парашутом та польоти на симуляторі

Наважитися на стрибок з парашутом може не кожен, але в Польщі це дуже популярна розвага. А якщо ви любите падіння і польоти, можна позайматися на спеціальних симуляторах і отримати відчуття, схожі на відчуття при керуванні літаком. 

Стрибок з парашутом у тандемі з інструктором та відеозйомкою коштує 1500 злотих. Разом з підготовкою та польотом процес займе не більше години, адже політ від моменту зльоту літака до приземлення парашутиста займає приблизно 20 хвилин. 

9. Atrium Dive: стрибок у бетонний бункер 

Організатори стрибків поставили за мету повторити сцену з фільму "Місія нездійсненна-2". Найсміливіші можуть поїхати за враженнями на Бялоленку і відчути себе Ітаном Хантом, який стрибає у глиб бетонного бункера. Стрибок супроводжується звуковими та візуальними ефектами. Вартість — 80 злотих, глибина бункера — 27м, а час вільного падіння — півтори секунди. За які встигаєш отримати свою дозу адреналіну.

10. Польоти на повітряній кулі

Помилуватися красою землі з висоти пташиного польоту можна в Білостоці. З 1996 року там регулярно проводять польоти на повітряних кулях — як індивідуальні, так і групові. Дату і час польоту визначаєте не тільки ви з інструктором, а й погода. Політ займає близько години. За цей час можна пролетіти відстань до кількох десятків кілометрів на висоті від 300 до 3000 метрів. Вартість польоту у групі — від 649 злотих.

No items found.
No items found.

Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
parking in Warsaw

Скільки коштує парковка у Варшаві та де можна оплатити паркування

Тарифи на паркування в зоні SPPN (Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego) встановлює мерія, і в даний час перша година паркування у Варшаві коштує 4,50 злотих, друга — 5,40 злотих, третя — 6,40 злотих, а кожна наступна — 4,50 злотих. 

Незважаючи на те, що плата за паркування стягується тільки в будні дні з 8:00 до 20:00, щомісячні витрати все одно виходять чималі, особливо якщо ви працюєте або винаймаєте квартиру без підземного паркінгу. 

У вихідні та святкові дні, а також 2 травня, 24 грудня та 31 грудня у Варшаві можна паркуватися безкоштовно. Не платять за паркування власники електромобілів, якщо вони мають наклейку «ЕЕ» або зелені номерні знаки.

Іншим власникам авто потрібно оплачувати стоянку у паркоматах або через мобільний додаток. Зробити це можна, прив'язавши банківську картку до наступних аплікацій: 
• mobilet.pl
• skycash.com
• flowbird.pl

Оплату паркування у Варшаві контролює система електронного моніторингу автоматично. Штраф за несплату сьогодні становить 300 злотих (якщо оплата проводиться протягом 7 днів з моменту отримання повідомлення, суму буде знижено до 200 злотих). Але якщо ви живете у Варшаві та сплачуєте податки, то можете оформити abonament mieszkańca та платити за паркування у столиці від 30 до 600 злотих на рік.

Що таке абонемент на парковку і хто має право його отримати? 

Абонемент резидента Варшави (abonament mieszkańca) дозволить значно заощадити на парковці у столиці. Завдяки йому після придбання річного паркувального дозволу ви можете залишати автомобіль у платній паркувальній зоні (SPPN) без необхідності щоразу платити за паркування. Але отримати такий документ можуть не всі. 

Щоб оформити абонемент, необхідно відповідати наступним умовам:

• мати постійну або тимчасову прописку у Варшаві в зоні платного паркування (Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego). Звертаємо увагу, що звичайна міська прописка не підходить — має бути прописка саме в межах SPPN;
• сплачувати податок на доходи фізичних осіб PIT у Варшаві та мати звіт про це принаймні за попередній рік;
• мати у користуванні транспортний засіб з максимально допустимою масою до 2,5 тонни або легковий автомобіль масою понад 2,5 тонни.

Існують два види абонементів — вартістю 30 та 600 злотих на рік 

Районний абонемент (abonament rejonowy)

Його вартість 30 злотих на рік, і ви можете вибрати не більше 8 паркоматів у радіусі не більше 200 м від місця проживання чи роботи. Також ця опція дає право паркуватися у зоні дії знаків B-35 і B-39, де стоянка дозволена тільки резидентам.

Докладніше про ідентифікатор B-35 можна дізнатися на офіційному сайті

Карта зон дії районних абонементів з індивідуальними тарифами доступна за посиланням

Окружний абонемент (abonament obszarowy).

Його вартість 600 злотих на рік, а опцій набагато більше. Замість 8 паркоматів, тут 46 зон SPPN і близько 1200 місць для паркування. Паркуватись можна фактично в будь-якому місці житлового масиву чи району, зокрема у «зоні тільки для резидентів» B-35 на всій території, де діє абонемент. 

Мапа зон окружного абонементу за посиланням.

Як оформити абонемент на паркування?

• Офлайн у пункті обслуговування пасажирів. Записуватись бажано заздалегідь, оплатити абонемент можна готівкою або карткою в день оформлення. Адреси пунктів доступні за посиланням;

• Онлайн на сайті;

Після перевірки документів ви отримуєте індивідуальне посилання на оплату електронною поштою. Воно дійсне протягом 5 днів. Після оплати на мейл приходить файл з абонементом, який потрібно роздрукувати. Після чого розмістити на лобовому склі автомобіля. 

Список документів, необхідних для оформлення:

• паспорт;
• техпаспорт автомобіля;
• якщо ви не є власником або співвласником автомобіля, знадобиться сплачений цивільно-правовий договір або договір найму у формі нотаріального акта;
• перша сторінка податкової декларації PIT за попередній рік, завірена податковою службою у Варшаві;
• у разі розрахунків PIT через інтернет потрібно роздрукувати першу сторінку декларації PIT за попередній рік та роздрукувати квитанцію про сплату прибуткового податку (UPO) з номером документа, що відповідає ідентифікатору документа UPO;
•довідка, що податкова інспекція підтверджує подання декларації PIT за попередній рік. У документі має бути зазначений район Варшави як місце проживання та подання податкової декларації. 

Як не дивно, посвідчення водія надавати не обов'язково. Тому якщо на вас оформлений автомобіль, а їздить на ньому співробітник фірми або родич, а у вас дотримано всіх інших умов, подання документів на абонемент є можливим.

20
хв

Як платити за парковку у Варшаві 30 злотих на рік?

Юлія Ладнова
фестиваль українського кіно Варшава

Що ж подивитися?

Цього року фестиваль відкриє картина режисера Дмитра Мойсеєва «Сірі бджоли», яка стала переможцем Одеського Міжнародного кінофестивалю. Фільм розповідає історію  двох людей похилого віку, які є останніми мешканцями невеликого села в «сірій зоні» поблизу лінії фронту. Сергійович (Віктор Жданов) похмурий і хазяйновитий, він живе завдяки пасіці (звідси і назва фільму), а його товариш Пашка (Володимир Ямненко) у свої 59 років веселий і легковажний. Сергійович вважає себе українцем і підтримує ЗСУ, а Пашка вечорами не нехтує пити горілку з ДНРовцами. Але попри все ці два чоловіка — друзі дитинства, і вони не зраджують один одного. Але життя друзів змінюється, коли в селі з’являється російський снайпер. 

Це глибока історія про людську самотність на тлі війни та життя, яке зруйнувала Росія. Основа сюжету стрічки — однойменний роман Андрія Куркова, однак фільм не повторює книгу.

Кадр з фільму "Сірі бджоли"

Одна з найважливіших подій фестивалю — секція, присвячена кримським татарам, і документальний фільм «Тиха депортація». Стрічку було відзначено золотою нагородою  кінопремії New York Festivals TV & Film Awards 2024 у номінації «Права людини». Це щемливі історії про те, як спочатку радянська влада не залишила вибору кримським татарам і насильно вивозила їх у товарних вагонах, а зараз Росія знову залишає кримських татар без дому, бо жити на окупованому півострові для багатьох стає неможливим. У фільмі використані кадри з приватних архівів героїв, деякі з них опубліковані вперше.

Загалом кожна стрічка фестивалю заслуговує на увагу. Сюжети фільмів торкаються тем дорослішання, соціальних змін, ідентичності та війни, про яку в світі говорять дедалі менше. У деяких кінокартинах легко впізнати себе. Наприклад, у фільмі «Під вулканом» режисера Даміана Коцура, в якій українська родина під час відпустки на Тенерифе дізнається про початок повномасштабної війни та вмить перетворюється з туристів на біженців. Фільм, в якому показані трансформації людей, які звикли до матеріального й душевного комфорту і спокою, але раптом втратили їх, претендує на премію «Оскар 2025» від Польщі.

Кадр з фільму "Під вулканом"

Також в межах фестивалю буде показана «Ля Палісада» Філіпа Сотниченка. Це гірка іронія на 90-ті роки, яка демонструє абсурд тих часів. Фільм представить Україну на премії «Оскар 2025».

Зйомки "Ля Палісіада"

Придбати квитки на фільми можна в «Kinoteka» і в «Atlantic».

З жовтня по грудень фестиваль відвідає інші міста Польщі, а з 1 по 17 листопада 2024 року  фільми можна буде переглянути онлайн на платформі MEGOGO.PL.

Супутні заходи кінофестивалю 

Крім показів фільмів, Ukraina! Festiwal Filmowy презентує широкий спектр супутніх заходів. Це зустрічі з митцями, дебати з експертами, присвячені темі кримських татар та російської пропаганди, українським та білоруським меншинам в Польщі. 

Глядачів також очікують виставки фотографій Каріни Бендковської та плакатів Івони Ціхи. Дітлахам будуть цікаві майстеркласи та розваги з аніматорами, також відбудеться декілька музичних концертів. Органазатори запросили на подію близько пів сотні акторів, режисерів, продюсерів та журналістів, серед якіх Римма Зюбіна, Віталій Салій та Олександр Ярема, а також кримськотатарський режисер Ернес Сарихаліл. 

20
хв

Фестиваль українського кіно у Варшаві пройде 21-27 жовтня 2024

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

No items found.

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress