Хто має право проходити лікування від алкоголізму за NFZ?
Почнемо з того, що обов'язкове медичне страхування дає право на безкоштовне лікування від алкоголізму навіть тим, хто не працює та не сплачує внески до ZUS. Громадяни Польщі для цього мають звернутися до державної клініки, а у випадку з іноземцями, які не мають страхування, має бути ще й рішення суду про необхідність лікування.
Направлення до клініки для лікування залежностей (у Польщі це називається Poradnia Leczenia Uzależnień) видає сімейний лікар або терапевт, але у разі критичної ситуації можна звернутися безпосередньо до порадні. Там лікар проведе огляд та ухвалить рішення про подальше лікування. Poradnia Leczenia Uzależnień має договір із Національним фондом охорони здоров'я Польщі. Забронювати час у найближчій порадні вашого міста можна онлайн. Для цього потрібно:
1. перейти за посиланням;
2. У графі przypadek вибрати «stabilny». Це означає, що вам не потрібна екстрена медична допомога. Потім обрати місто, воєводство й натиснути кнопку «wyszukaj»;
3. Програма відразу запропонує вам усі доступні клініки з адресами, а в короткому описі буде видно найближчу дату прийому. Також тут можна побачити відгуки інших пацієнтів.
У разі державної програми тип лікування обирає та призначає лікар, узгодивши його з пацієнтом. Зазвичай це медикаментозний метод, коли вводиться препарат, що викликає огиду до алкоголю на тривалий час.
Протверезіти, а потім лікуватися
Завантаженість державних клінік по лікуванню залежностей зазвичай не надто висока, і часто навіть у великих містах можна потрапити на прийом протягом тижня. Але головною умовою при зверненні до польської клініки є стан пацієнта. Він повинен сам усвідомлювати проблему і хотіти лікуватися.
У межах безкоштовної допомоги людину не приймуть, якщо вона буде в стані алкогольного сп'яніння чи абстиненції. Варіант примусового лікування, а також коли до порадні звертаються родичі, не розглядається. У такому випадку лікар порекомендує нормалізувати стан та звернутися за кілька днів.
Якщо похмілля не загрожує життю, то зняти його швидко (прокапатися) можна лише у приватному медичному центрі. Однак, якщо після тривалого вживання алкоголю у людини спостерігаються судоми, втрата свідомості, блювота, що не припиняється, слід викликати швидку медичну допомогу. Коли буде знято інтоксикацію, лікар дасть направлення до нарколога. Лікування алкоголізму в межах NFZ найчастіше амбулаторне, потрапити в стаціонар вдається рідко і тільки в тому випадку, коли потрібно вводити препарати внутрішньовенно та під контролем лікаря.
Чи можна у Польщі вилікувати людину від алкоголізму примусово?
Так, така опція існує, але тільки за рішенням суду, коли людина не усвідомлює свою проблему і не хоче боротися із залежністю.
У Польщі з 1982 року існують норми Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu (Закону про виховання у тверезості та протидії алкоголізму). Відповідно до цього закону, примусове лікування від алкоголізму здійснюється, якщо:
• людина систематично порушує громадський порядок і на неї надходять скарги;
• відмовляється від роботи;
• має місце деморалізація неповнолітніх. Наприклад, батько регулярно пропонує скуштувати спиртні напої дітям;
• загроза розлучення або розпаду сімейного життя через пияцтво.
Подати заяву, яка ініціює примусове лікування, може будь-яка зацікавлена в цьому особа: роботодавець, повнолітній член сім'ї, педагог, сусіди.
Заяву приймає Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (Комісія при гміні щодо вирішення проблем, пов'язаних з алкоголем). Це спеціальна структура, яка діє за місцем вашого проживання.
Там ви насамперед заповните бланк заяви.
Також потрібно у довільній формі описати проблеми, які створює людина, що потребує примусового лікування від алкоголізму. Після подання заяви збирається спеціальна комісія, яка вирішить, чи потрібна людині допомога у позбавленні залежності.
Важливий етап — збір доказів для спецкомісії. Поліцейські рапорти, свідчення сусідів та колег, довідка з витверезника, виклик швидкої допомоги та будь-яка медична документація можуть послужити вагомими доказами. А якщо алкоголік є причиною насильства у сім'ї, то рішення комісії на користь лікування буде однозначним. Далі комісія гміни звернеться до суду, який і винесе відповідну ухвалу. Вся процедура для ініціатора безкоштовна включно із судовими витратами. Можна також звернутися одразу до суду самостійно, але тоді доведеться сплатити судовий збір.
Обов'язок пройти примусове лікування зберігається протягом двох років, якщо цього потребує стан пацієнта.
Примусове лікування може бути як амбулаторним, так і стаціонарним, коли людину ізолюють від суспільства, направляють на групову терапію та індивідуальну терапію з психологом. Якщо навіть після суду залежний не згоден із необхідністю проходити лікування, то суд має право застосувати примусові заходи, прийняти рішення про недієздатність і повністю ізолювати людину від суспільства в спеціальній медустанові.
Платне лікування алкоголізму у Польщі: від 7 до 12 тисяч злотих
Існує чимало рехабів та медичних центрів, де можна пройти платну терапію позбавлення залежності, а також екстрено прокапатися при передозуванні алкоголем. У Польщі ці центри називаються Prywatny Ośrodek Leczenia Alkoholismu — саме це можна ввести в гугл і вибрати центр у своєму місті.
Ціни немалі, проте ці послуги користуються популярністю. У середньому місячне перебування в рехабі з психологічною корекцією коштуватиме від 7 до 12 тисяч злотих. А ось екстрена детоксикація (з неї зазвичай і починається лікування у центрі) коштуватиме ще від 4 до 9 тисяч злотих — залежно від стану пацієнта. Щоб полегшити перші дні тверезості та мінімізувати синдром відміни, внутрішньовенно вводять вітаміни, заспокійливі препарати, відновлюють водний баланс та рівень глюкози, насичують організм вітамінами та електролітами. Як правило, у перші дні людині потрібна особлива увага, а далі з нею працюють психолог та група підтримки, призначаються препарати, які знижують потяг до спиртного.
Якщо у вас є проблеми з алкоголем, можна безкоштовно приєднатися до групи анонімних алкоголіків у своєму місті за посиланням.
Зустрічі зазвичай проводяться раз на тиждень і вони анонімні. Із залежними працюють психолог та волонтери.
Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!