Олег Катков
Головний редактор програм інформаційно-консалтингової агенції Defense Express, до складу якої приєднався у жовтні 2019 року. Наразі сконцентрований на огляді та аналізі озброєння та військово-промислових аспектів, пов’язаних із повномасштабним вторгненням РФ до України. До 2019 року очолював пресслужбу найбільшого оборонного конгломерату України. До того — з 2014 року — як журналіст у низці провідних українських ЗМІ висвітлював теми війни та оборонного промислових комплексів.
Публікації
Російська Федерація у своїй агресії та терористичних ударах по цивільному населенню та об’єктах критичної інфраструктури, а також безпосередньо на полі бою ставить собі за мету не лише вбивство українців і захоплення нових українських територій. Ці удари та атаки слугують ще одній меті — проведенню тестувань свого новітнього озброєння та поліпшення тактики використання наявного для майбутньої війни з НАТО.
Про це, зокрема, свідчить використання РФ для ударів по Києву свого найсучаснішого та найкоштовнішого озброєння. 25 березня 2024 року столиця України зазнала удару гіперзвуковою ракетою 3М22 «Циркон» (SS-N-33). Це була вже друга атака після ворожої спроби 7 лютого. Однак якщо тоді це була одинична ракета, яка зрештою впала та вибухнула на дорозі житлового масиву на околиці столиці, то зараз це був одночасний удар двома ракетами.
Як повідомило Командування Повітряних сил, обидві летіли за балістичною траєкторією і були перехоплені. Але навіть збиті ракети падають, а якщо їх збивають над містом — падають просто на нього. У результаті, одна з них влучила у художній вищий навчальний заклад.
Для Кремля використання ракети «Циркон», для якої декларують можливість прориву будь-якої протиракетної оборони, у випадку удару по Києву не несе жодної військової цінності. Вага її бойової частини у 150 кг значно менша за 500-кілограмову у балістичній ракеті «Іскандер» (SS-26 Stone) або аеробалістичній Х-47М2 «Кинджал» (AS-24 Killjoy), під постійними ударами яких перебувають міста України.
Більше того, ця ракета безпорадна у своєму конвенційному виконанні, бо 150-кілограмова осколково-фугасна бойова частина не може завдати настільки значної шкоди, щоб виправдати її величезну вартість. Бо у «Цирконі» використано прямоточний гіперзвуковий двигун, який у десятки, якщо не сотню, разів дорожчий за звичайний твердопаливний двигун балістичної ракети.
Саме тому для своєї головної мети «Циркон» має оснащуватись термоядерною бойовою частиною, вага якої також становить 150 кг, але потужність вже становить 300 кт (приблизно, як 20 бомб скинутих на Хіросіму).
А його цілями мають стати авіаносні ударні групи країн НАТО, наземні стратегічні об’єкти та міста
Наразі, за офіційною публічною інформацією, Київ прикритий найпотужнішим зенітним ракетним комплексом Patriot, який передали Силам оборони України партнери. І він виконав своє завдання, що не могло не розлютити всю кремлівську верхівку. А це означає лише те, що РФ продовжить бити «Цирконами» по Києву.
Ворог буде вносити у ракету зміни, міняти траєкторії та напрями, збільшувати потужність залпів, комбінувати «Циркон» з іншими ракетами в одному пуску. Аж до того моменту, поки Patriot не впорається. А вже після цього на стіл Путіна ляже депеша, що «Циркон» ефективно прорвав протиракетну оборону західних комплексів.
Тих самих, що прикривають Варшаву, Таллінн, Берлін та багато інших міст, а також авіабази, порти, електростанції, греблі тощо. Які висновки зробить після цього Путін, передбачити не складно
І попри те, що це може здаватись лише припущенням, треба згадати, як саме через такий шлях намагались пройти всі інші сучасні розробки РФ. Як тільки Україна отримала та розгорнула Patriot, ворог спробував використати проти нього ОТРК «Іскандер». Про який також говорили, що він легко прориває протиракетну оборону. У новинах показували зони їхнього ураження з Калінінградської області та продавались футболки з написом «Не смешите мои “Искандеры”».
Після того, як Patriot багаторазово продемонстрував свою ефективність у перехопленні балістичних ракет «Іскандер», Кремль вдарив Х-47М2 «Кинджал», який особисто Путін назвав ракетою, що здатна перехоплювати «всі наявні та перспективні комплекси протиракетної оборони»
У результаті і ці атаки були відбиті — як одиничні, так і масовані концентровані комбіновані удари. Наприклад, 16 травня 2023 року був одночасний удар балістичними та аеробалістичними ракетами, для відбиття яких комплекс за пару хвилин випустив понад 30 зенітних ракет.
Саме тому тепер у РФ намагаються не згадувати ані про спробу насмішити «Іскандерами», ані про реальні можливості Х-47М2 «Кинджал». А всі надії отримати результат направлені вже на ракети «Циркон». Інакше б Москва ніколи не пішла на ризик розкрити його реальні характеристики та можливості. Кремль ще перед ударом чудово розумів, що уламки цієї найновішої та найсекретнішої ракети, повноцінне зображення якої ніколи не публікувались, будуть детально вивчені та всебічно проаналізовані не лише в Україні, а й у країнах НАТО.
Але пішов на цей вимушений крок і фактично розкрив свій пік технологічних можливостей
Тому для отримання висновку, що «Циркон» здатний прорвати протиракетну оборону, у міноборони РФ зроблять все можливе, бо його розробка тривала понад десятки років та проводилась багатьма науково-дослідними інститутами, витягнувши мільярди доларів. Інакше необхідно буде шукати винних у створенні безпорадного озброєння.
А досягти цього РФ зараз значно легше, ніж у травні 2023 року. Ні для кого не секрет, що без постійної передачі зенітних ракет та додаткових систем українська ППО буде ставати все менш ефективною. Зрештою це призведе до того, що «Циркон» прорве його захист. Після чого у Кремлі будуть впевнені, що європейські міста тепер беззахисні перед російським озброєнням. Саме тому Україна потребує посилення ППО не лише заради захисту життя, а й для того, щоб у Путіна не було впевненості, що він може вести ультимативну розмову, розмахуючи своїм новітнім озброєнням.
А це означає потребу України у зенітних ракетах та збільшенні кількості систем протиракетної оборони — і насамперед Patriot
Бо, зрештою, саме цей комплекс виконує не лише задачу перехоплення ракет. Це ще й найдалекобійніший комплекс для знищення літаків з можливістю дістати ворога на дальності 160 км. А це означає і шанс відігнати російську тактичну авіацію, яка постійно використовує плануючі бомби. Водночас не лише для ударів по позиціях на фронті, а й по українських містах, зокрема, другому за розміром Харкову.
Київ прикритий найпотужнішим зенітним ракетним комплексом Patriot, який виконав своє завдання. І це розлютило всю кремлівську верхівку. А це означає лише те, що РФ продовжить бити «Цирконами» по Києву
Зверніться до редакторів
Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.