Ексклюзив
20
хв

Домашнє насильство над дітьми: що робити та як реагувати

Діти, які зростають в умовах домашнього насильства, стають його тихими жертвами. Причому вони страждають не лише тоді, коли безпосередньо над ними знущаються або ними нехтують батьки. Діти мучаться і тоді, коли стають свідками насильства з боку дорослих

Sestry

Як реагувати на домашнє насильство над дітьми. Фото: Shutterstock

No items found.

Домашнє насильство може завдати дитині фізичної, емоційної та психологічної шкоди. Психологи зазначають, що наслідки домашнього насильства над дітьми можуть бути як короткостроковими, так і довготривалими.

Тип і ступінь шкоди, яка завдається дітям домашнім насильством, залежать насамперед від трьох факторів:

  • типу примусового контролю, який використовує кривдник, та подій, що його супроводжують;
  • віку, статі та стадії розвитку дитини;
  • ситуативних факторів, як-от види соціальної підтримки.

Найпоширеніші види домашнього насильства над дітьми

Заподіювання шкоди дітям дорослими особами можна розділити на чотири категорії дій:

  • навмисне заподіяння фізичної шкоди, що розглядається як спосіб покарання та контролю над дитиною (наприклад, переховування, ізоляція, погрози накладення кари з метою примусити її бути слухняною);
  • ненавмисне заподіяння дитині фізичної шкоди під час нападу на партнера, коли дитина випадково наближається на відстань витягнутої руки або при спробі втрутитися (наприклад, штовхання матері з дитиною на руках; отримання дитиною травми при спробі зупинити напад кривдника);
  • створення середовища, в якому діти стають свідками насильства або його наслідків. Дослідження показують, що спостереження за домашнім насильством може мати такий самий вплив на дітей, як і фізичне та сексуальне насильство. Незалежно від того, що говорять кривдники чи жертви, діти часто стають безпосередніми свідками фізичного чи психологічного насильства або дізнаються про нього опосередковано — підслуховуючи епізоди сварки чи спостерігаючи бійку або її фізичні наслідки у вигляді тілесних ушкоджень та знищеного майна;
  • використання дітей для контролю над партнером як під час стосунків, так і після розлучення.

Читайте також: Що робити жертвам домашнього насильства? Поради біженкам в Польщі

Куди звертатися дітям, які стали жертвами домашнього насильства?

Якщо діти стали жертвами домашнього насильства, важливо негайно звернутися до відповідних організацій та служб, які можуть надати допомогу.

Ось кілька можливих варіантів реагування на домашнє насильство над дітьми:

  • Зверніться до місцевої поліції або служби безпеки. Вони мають надати захист та порадити, що робити далі.
  • Зателефонуйте на гарячу лінію допомоги для жертв домашнього насильства. Кожна країна має такі служби, де вам нададуть конфіденційну підтримку.
  • Зверніться до місцевих організацій, які спеціалізуються на допомозі жертвам насильства. Вони можуть надати притулок, юридичну підтримку, психологічну допомогу тощо.
  • Поговоріть зі шкільними працівниками або соціальними педагогами, які можуть надати допомогу та поради щодо захисту дітей.

Кожна країна має власні служби та організації, які надають допомогу жертвам домашнього насильства. Тому рекомендації щодо отримання допомоги можуть відрізнятися залежно від вашого місця перебування.

Як зрозуміти, що дитина стала жертвою домашнього насильства

Розуміння, що дитина стала жертвою домашнього насильства, є важливим кроком для її захисту.

Ось деякі ознаки, на які варто звернути увагу:

Фізичні ознаки

Синці, подряпини, переломи, опіки або інші видимі травми, які не можуть бути пояснені або які не збігаються з поясненням дитини.

Психологічні ознаки

Дитина може виявляти страх, тривогу, низьку самооцінку, депресію, постійну напругу або інші дивні зміни в поведінці та настрої.

Соціальні ознаки

Дитина може відчувати сором, відчуження, відмовлятися від спілкування з іншими дітьми. У неї також можуть спостерігатися проблеми з навчанням або відсутність друзів.

Сексуальні ознаки

Дитина може мати проблеми зі сном, виявляти знання або інтерес до сексуальних ситуацій, мати статеві травми або інфекції.

Читайте також: Дискримінація та насильство на роботі

Якщо ви спостерігаєте будь-які з цих ознак у дитини, важливо негайно вжити заходів для її захисту. Зверніться до місцевих органів соціального захисту дітей або правоохоронних органів, які можуть надати допомогу в цій непростій ситуації.

No items found.

Support Sestry

Even a small contribution to real journalism helps strengthen democracy. Join us, and together we will tell the world the inspiring stories of people fighting for freedom!

Donate
No items found.

You may be interested in ...

Ексклюзив
20
хв

Olena Rozvadovska: «Whether big or small, war always affects children»

Contact the editors

We are here to listen and collaborate with our community. Contact our editors if you have any questions, suggestions, or interesting ideas for articles.

Write to us
Article in progress