Exclusive
20
хв

«Немає віку, з якого можна бути корисним». Історії українських дітей, які збирають тисячі гривень на ЗСУ

Діти й підлітки в Україні допомагають ЗСУ різноманітними способами — роблять окопні свічки, плетуть маскувальні сітки, збирають батарейки, малюють, дресирують собак-терапевтів, влаштовують ярмарки й аукціони, на яких продають зроблені власноруч смаколики й поробки, а гроші віддають на потреби військових. Деякі навіть роблять дрони. Чимало ініціатив виникло спонтанно. Дорослі підказали: «Ти можеш допомогти тим, що вмієш»

Kseniya Minchuk

Війна змінила дитячі мрії. Тепер діти прагнуть допомогти армії, щоб скоріше настав мир. Фото: Микола Тимченко/Rubryka

No items found.

Support Sestry

Even a small contribution to real journalism helps strengthen democracy. Join us, and together we will tell the world the inspiring stories of people fighting for freedom!

Donate

Sestry поговорили з трьома дівчатами, які перетворили свій талант на спосіб зібрати для української армії десятки тисяч гривень‍.

«Якщо виграю я — людина донатить»

— У 2022 році багато хто почав допомагати армії, — розповідає 13-річна Валерія Єжова, чемпіонка світу з шашок. — Мені теж захотілося долучитися. Я спитала маму, як саме можу це робити. «Що ти вмієш робити найкраще?» — поставила мені правильне питання мама. Від нього ми відштовхнулись і поступово вийшли на ідею, що я можу збирати гроші для армії, граючи у шашки. 

Суть у тому, що я сідаю на вулиці і граю в шашки з усіма бажаючими. Якщо людина у мене виграє, то може не донатити (хоча таких, хто не донатив, ще не було). Якщо ж перемагаю я, людина має покласти суму від 1 гривні. 

Валерія Єжова збирає на ЗСУ грою в шашки біля супермаркета в Києві

Ми довго думали, з чого почати. Треба було знайти локацію, де я могла б грати, не заважаючи іншим. Зрештою обрали місце біля супермаркету в Дарницькому районі Києва. Поставили там дитячі стільці, я сіла чекати. Мама пішла на закупи. До мене стали підходити, питати, цікавитися... Коли мама вийшла, біля мене вже була черга. У той день я зібрала близько 1200 гривень.

Звісно, бували ті, хто вигравав. Бо я за своє життя грала з майстрами спорту, кандидатами в майстри тощо. Але біля супермаркету, де я починала свій волонтерський шлях, у мене за весь час виграло 3-4 людини.

Далі було чимало інших місць. Наприклад, я грала у парку Шевченка. Найбільша сума, яку мені вдалося зібрати за один день, це близько 15 тисяч гривень.

За весь час моєї волонтерської гри я зібрала понад 220 тисяч гривень

Першу зібрану мною 21 тисячу я передала до фонду Сергія Притули. Я страшно хвилювалася, слова не могла вимовити. Сергій Притула давно мені подобається. Тому зустріч з ним була важливою. Коли він побачив, яку суму я, десятирічна, принесла, — розплакався. І обійняв мене.

У фонді Сергія Притули

— Як і чому ти стала грати саме в шашки? Які нагороди маєш?

—  Я пішла займатися шашками, коли мені було 7. У нас тоді тільки відкрився новий гурток з шашок, захотілося спробувати. І це мене захопило. 

У 2021 році я стала чемпіонкою світу серед дівчат до 10 років. Також у мене є три кубки з чемпіонату Європи за перше місце. П’ять років поспіль я ставала чемпіонкою Києва серед дівчат свого віку. Також я — неодноразова чемпіонка України, абсолютна чемпіонка Європи серед дівчат свого віку та чемпіонка світу 2023-24 з чекерсу серед юніорок (це дівчата до 19 років). Зараз граю у категорії «Дівчата від 13 до 16 років». 

— Розкажи про свій найбільший особистий здобуток у цьому спорті?

— Важких партій було дуже багато. Але була одна, яка для мене стала особливою. Є гросмейстерка Олена Коротка. Вона — найсильніша шашкістка України. Я зіграла з нею на Чемпіонаті України серед дорослих у 2024 році внічию. І була дуже щасливою від цього результату. Зробити нічию з Оленою для мене — дуже почесно.

— Як ще шашки допомагають тобі в житті? 

— Вони відволікають. Бо коли граєш, зосереджуєшся, прораховуєш кожен хід. Місця для поганих думок не залишається. Але іноді навпаки — це нерви. Іноді голова після гри болить, тиск підвищується. Хоча в цілому гра мене захоплює. 

«Дружба з польською шашкісткою врятувала нашу перемогу»

— Вперше Валерія і Мая зустрілися на чемпіонаті світу 2021, — розповідає Любов Єжова, мама Лери, історію, яка сталась з її донькою на одному із змагань. — В останньому турі Лера грала з росіянкою. Від цієї партії залежало золото чемпіонату світу. У шашках грають два мікроматчі, результат загальний. І ось Лера перший мікроматч виграє, а другий грає внічию і кличе суддю, щоб той зафіксував загальний результат. І тут російська спортсменка каже судді, що не пам'ятає результат першого мікроматчу… Суддя збентежений. Хто ж виграв? Полька Мая Ридзь тоді грала свою партію поруч і спостерігала за грою Валерії. Вона і допомогла довести, що саме Лера перемогла. За небайдужість Валерія подарувала Маї свою медаль з чемпіонату світу. 

Коли почалася війна, Майя з мамою звернулися до польської шашкової федерації з проханням допомогти знайти інформацію, чи все добре з Лерою, чи ми в безпеці. Представник польської федерації розшукав мене у фейсбуці. Мама Маї запропонувала нам виїхати до них, але ми залишилися в Україні. Зараз бачимось на міжнародних змаганнях.

‍Хто тільки не намагається виграти у Валерії. От тільки майже нікому це не вдається

— З ким тобі, Валеріє, доводилося грати? 

— Я грала багато з ким. Якщо говорити про відомих людей, то це Ектор Хіменос Браве, Володимир Остапчук, Вікторія Булітко, Єгор Крутоголов... Усіх не згадаю. Але вони у мене не вигравали. Багато грала з військовими. Часто це буває, коли я передаю їм свою допомогу.

— Як військові реагують на твою допомогу?

— Дякують. Часто приходять дружини військових і показують відео вдячності від їхніх чоловіків на фронті. Часто плачуть. Пам'ятаю, зустрічалася з військовим Олексієм Притулою, лікарем-ветеринаром із Одеси. Він у вересні 2022 року під час наступу на Лиман отримав важке поранення і втратив обидві ноги. Я збирала гроші йому на лікування. Після того, як йому поставили протези, ми зустрілися. Він подарував мені красивий букет квітів. Попри всі випробування, він дуже світла людина. Також мене нагороджували медаллю військові 28 ОМБр (окрема механізована бригада. — Авт.). Командир, який мені передавав медаль, згодом загинув, намагаючись врятувати побратима. Тож ця нагорода для мене вдвічі важлива. 

Хочеться вірити, що мої гроші (хоч вони і невеликі) комусь допоможуть

— Які найяскравіші моменти зі збору коштів запам’яталися?

— Як хлопці на вулиці збирали й приносили копійки, тільки б зі мною пограти — по 50 копійок, по гривні. Кожен день прибігали до того супермаркету, де я грала. Потім просили, щоб я їх навчила. 

З Олексієм Притулою, якому допомогла зібрати гроші на лікування

— Ти продовжуєш грати і збирати зараз? 

— Так! Біля супермаркету грала дуже часто. Улітку кожен день, в інші сезони — на вихідних. Там мене вже знають. Працівники, адміністратор. Навіть гарячі обіди виносили. Зараз вже частіше граю на благодійних заходах. Мене запрошують — я погоджуюся. Там набагато більше людей, а це означає, що можна зібрати більше грошей на потреби армії. Мій спосіб працює, тож буду продовжувати.

— Про що мрієш? 

— Найголовніше — щоб скоріше закінчилась війна. Думаю, це мрія кожного українця зараз. А щодо особистої мрії — хочу побачитися з Лесею Нікітюк. І, звичайно, прагну стати чемпіонкою світу. Буду тренуватись, аби досягти цього.

«Листівка з насінням, яке проростає, — це мій донат»

— У себе в інстаграмі ти пишеш «Шаную минуле, не цураюся сучасного, творю майбутнє. Несу традиції свого роду». Розкажи, чим саме ти допомагаєш армії. 

— Мені 11 років, я з міста Славута, допомагаю військовим від початку повномасштабної війни, — розповідає 11-річна Соломія Дебопре, етноблогерка, яка робить незвичайні листівки й свічки, збираючи на армію. — Спочатку в нашому місцевому Центрі для волонтерів ми всією родиною плели сітки, збирали одяг, готували їжу. Коли для мене там стало менше роботи, почала робити власні листівки й свічки.

Соломія Дебопре почала допомагати в 8 років

Мої листівки зроблені власноруч — від паперу до оздоблення. Для виготовлення паперу я маю спеціальні інструменти. Роблю його з перероблених зошитів, упаковок, різного залишкового паперового сміття. У спеціальному ситі формую, додаю насіння, яке потім може прорости. Цій техніці я навчилась в українського майстра в Естонії, коли була в Таллінні на фестивалі разом із фольклорним гуртом, в якому співаю. Кілька разів на рік ми їздимо за кордон, співаємо українські пісні, розповідаємо про нашу культуру, беремо участь у ярмарках, де продаємо вироби українських майстрів. І коли я потрапила до паперової майстерні, мене це так вразило, що я теж захотіла таке робити.

Свої перші листівки я просто дарувала військовим. Писала: «Сійте квіти на визволеній землі»

— Яку найбільшу суму вдалося зібрати? 

— 18 тисяч за один раз. Кожного місяця я заробляю 5-7 тисяч гривень. І усі ці гроші передаю військовим. Іноді це друзі батьків, іноді рідні, іноді мої підписники, яких я добре знаю. Якось я збирала для свого дядька Романа. Ще допомагала нашому місцевому художнику. Він мені робив форми для свічок. У нього на війні загинув брат. Потрібна була автівка, щоб перевезти тіло. Я долучилася до збору.

Листівки з насінням і свічки від Соломії

— Як військові реагують на твою допомогу?

— Часто мені записують відео зі словами вдячності. Іноді присилають маленькі подаруночки: прапори частин, шеврони тощо. Колись військовий подарував мені великий снаряд. Нам його привезли прям додому і ми залишили його на подвір'ї. А татові про це сказати забули. Так от він вийшов на вулицю, побачив його і злякався — подумав, що то бойовий снаряд впав просто біля нашого дому. Думаю тепер розмалювати цей снаряд і розіграти за донат.

Часто у себе в інстаграмі роблю різні конкурси, розіграші, долучаюся до лотерей, де можна за донат щось придбати. І в мене вже є своя аудиторія, яка підтримує всі мої збори. 

— Яка твоя мрія?

— Щоб скоріше закінчилась війна. А ще коли я виросту, хочу відкрити кав'ярню і продавати там свої свічки й листівки.

На ярмарці

Картини, що змушують плакати

Моє волонтерство почалося ще в 2014 році, — розповідає 16-річна художниця Аліна Стебло. — Так сталося через моє виховання — мені прищеплювали любов до України і вчили, що за волю ми завжди боролися і будемо боротися, якщо доведеться. А також ми маємо допомагати тим, хто виборює нашу свободу. Так, на нашому Майдані у Хмельницькому я була, ще коли в дитячий садочок ходила. А коли в 2014 році почалась війна, стала малювати листівки пораненим. 

Спочатку допомагала у громадській організації «Захист — об’єднання волонтерів». Там ми збирали пайки для військових. За кілька тижнів цієї роботи зрозуміла, що можу робити й інше. А саме — малювати. Це у мене виходить набагато краще. І від початку повномасштабної війни я вже тільки малюю, бо це мій спосіб висловити свої емоції та переживання. 

Після п'ятої картини, яка була подарована знайомим військовим, мама сказала: «А що це ми просто роздарюємо твої роботи? Давай їх на аукціони віддавати. Нехай приносять гроші». Так і зробили.

Аліна Стебло малює картини, які потім продаються на аукціонах

Також з іншими дітьми ми розмальовували списану амуніцію, яку потім теж передавали на аукціони. Я розписала близько 50 робіт. ГО «Захист — об’єднання волонтерів» знаходить для моїх картин аукціони.

Я не продаю свої картини, а виставляю їх на виставках і передаю волонтерам. Моя перша виставка називається «Війна, що нас змінила». У Хмельницькому я вже 4 рази її показувала, і щоразу ми збираємо на цих подіях донати. 

Люди бачать у моїх роботах різне: і розпач, і біль, і надію. Часто говорили, що не вірять, що це роботи підлітка.

Було таке, що дорослі чоловіки стояли й плакали від того, що бачили у моїх картинах

Зараз я закінчую 11 клас, готуюся до іспитів, але все одно малюю. Мені пишуть волонтери з різних країн і просять мої роботи для аукціонів. Мої картини вже поїхали в Німеччину, Шотландію, Австрію, США (в багато різних штатів). На аукціонах за кордоном вони зібрали вже понад 140 тисяч гривень.

Коли я віддаю свої роботи, не думаю про те, скільки вони зберуть. Думаю про те, що вони принесуть.

— Як військові реагують на твою допомогу?

— Найкраща для мене подяка від військових — щоб вони були живі. Більше мені нічого від них не треба. 

Виставка картин Аліни Стебло

— Про що мрієш?

— Щоб скоріше закінчилася війна. Це трохи егоїстично, бо я хочу навчатися в Одесі на архітектора, але не можу туди поїхати, бо там небезпечно. Але я все одно стану архітектором, бо хочу після закінчення війни відбудовувати нашу країну.

— Що можна сказати дітям і дорослим, які теж хочуть допомагати, але не знають, з чого почати?

— Ви завжди можете прийти до будь-якого фонду чи громадської організації і сказати: «Хочу допомагати». Там швидко вирішать, у чому саме ви можете бути корисним.

Немає віку, з якого можна починати бути корисним. Просто робіть те, що вмієте найкраще

Фотографії: приватні архіви героїнь

No items found.
Р Е К Л А М А
Join the newsletter
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

A journalist, writer, videographer, content creator and podcast author. She has participated in social projects aimed at raising awareness about domestic violence. She has led her own social initiatives, ranging from entertainment projects to a documentary film about an inclusive theatre, which she independently authored and edited. At «Hromadske Radio», she created podcasts, photo reports and video stories. Since the full-scale invasion of Ukraine, she has begun collaborating with international publications, attending conferences and meetings across Europe to share insights about the war in Ukraine and journalism during these challenging times.

Support Sestry

Nothing survives without words.
Together, we carry voices that must be heard.

Donate
women's rights in the world Elżbieta Korolczuk

Every fourth country in the world has experienced regression in the field of women's rights, according to the latest UN Women 2024 report, and in the European Union, about 50 million women continue to experience high levels of sexual and physical violence - both at home and at work, as well as in public spaces.

We speak with Doctor of Sociology, Professor at the University of Warsaw, Elżbieta Korolczuk, about the situation of women's rights in the world, Poland and Ukraine, as well as about what should be done to protect and support women's rights, which are once again under threat.

The Influence of the Church

Olga Pakosh: Professor, what does the regression of women's rights mean?

Elżbieta Korolczuk: It means that in many countries, the process of equalising opportunities has stalled, and in some, the situation regarding existing rights has even worsened.

Of course, it has never been the case that all participants in public life, even in liberal countries, accepted gender equality

There have always been groups opposing women's rights - reproductive rights, the right to abortion, contraception or women's equality in political life.

But in democratic countries, there was a general consensus that we should strive for the full participation of women in social and political life. Groups opposing this remained on the margins of public life. Today, anti-gender views are moving to the centre of public discussion and - depending on the country - take various forms.

For example, in Afghanistan, where in different periods of the twentieth century laws were introduced to improve the situation of women, today women have no rights whatsoever. Fundamentalists have ensured that women cannot work, leave the house alone or study. They cannot participate in public or political life, and most of them also experience violence - there is data showing that this may concern up to 85 per cent of Afghan women.

Meanwhile, in the United States, where for many years the political mainstream shared the belief that women's rights were an obvious part of democracy, there is now an assault on both democracy and women's rights. Both are connected to the development of anti-gender and conservative movements, which often resonate with organised religions, such as Christianity and Islam, as well as Orthodox Judaism, which has also never been a friend to women.

- And what about Poland? It has been almost two years since the change of government. Why, despite previous promises, has no action been taken to at least partially regulate the issue of abortion?

- Firstly, because the current political class - and this applies not only to Poland but also to many other countries - is significantly more conservative than the majority of society. Secondly, the issue of women's rights and minority rights remains under the strong influence of religious institutions.

Action «Abortion! Yes!» in Warsaw, 2024. Photo: Witold Jaroslaw Szulecki/East News

In Poland, we are observing a distinct cultural conflict: the country is rapidly secularising - the younger generation is moving away from institutional religion, and often from faith altogether. At the same time, a significant portion of voters, predominantly older people, remains deeply religious. The Church as a political institution still plays an enormous role, both at the national level and locally. Bishops often effectively participate in local political life. The economic power of the Church also carries great weight - it remains one of the largest property owners in the country.

- Could a change of president influence anything?

- Can we trust politicians? This is a question many people are asking themselves today. Promises were already made two years ago, during the parliamentary elections. However, as research shows, a significant portion of young women who voted for the current coalition in 2023 now feels disappointed and disillusioned. During the campaign, mobilisation efforts were directed specifically at them, notably through promises regarding reproductive rights, financial support concerning issues related to abortion, equality for the LGBT community and so on. At present, these promises remain unfulfilled. What will change after the presidential elections - we shall see.

I fear we are dealing with the ignoring of female voters: at first, something is promised to them to secure their votes, and later, the promises are not fulfilled

Such a strategy not only alienates specific groups of voters but also generally undermines trust in democracy as a political system. The question is to what extent the politicians themselves realise this and whether they understand the long-term consequences of such actions.

As a sociologist, I do not have excessive expectations. However, as a citizen, I hope that the ruling parties will eventually awaken and that the change of president will lead at least to the resolution of such basic issues as the abortion ban or inequality in LGBT rights.

In Poland, a victim is not obliged to prove that she said «no» to the rapist

- What is the current situation regarding women's rights in Ukraine?

- War, like any crisis, always negatively affects society. On the one hand, of course, it affects men, as they predominantly die at the frontline or bear other severe consequences related to military service. On the other hand, the burden of daily survival falls squarely on the shoulders of women. This concerns not only professional work but also activities connected with maintaining the lives of families, communities and the general everyday functioning of people. Moreover, many women serve in the Ukrainian army, carrying, in essence, a double burden.

A Ukrainian woman among the rubble of a house after Russian shelling in Mykolaiv, August 2nd 2022. Photo: Kostiantyn Liberov/AP/Associated Press/East News

War also means the suspension of normal political struggle, which likewise complicates the ability of minorities to defend their rights. Individual rights, as well as the rights of particular groups, are pushed into the background in the face of the harsh reality of resisting Russian aggression.

Nevertheless, it is noticeable that politically, Ukraine is striving for integration with Europe, and this opens opportunities for the implementation of equal rights solutions. For example, one can compare Ukraine and Georgia - two post-Soviet states that started from similar positions. Ukraine resolutely chose the path of European integration, which, incidentally, became one of the factors of the military conflict, and in this context, adopted many decisions, such as the ratification of the Istanbul Convention and the protection of the rights of women and minorities. Georgia, by contrast, has moved in the opposite direction. It has drawn closer to Russia - notably through religious issues, restrictions on the activities of non-governmental organisations and the strengthened influence of the Orthodox Church.

The Georgian government is moving towards restricting the rights of minorities, particularly LGBT people, which is part of a broader process of narrowing the rights of civil society and the space for grassroots movements. This indicates that we are dealing not only with ideological or cultural differences, the attitude towards equality is also an element of the geopolitical choice made by states. It was the same in the case of Poland and other countries that joined the EU - this process was linked to the acceptance of at least some obligations in the field of equality. And this undoubtedly matters for the specific decisions taken by the state, although the results do not always meet expectations.

During a protest in Tbilisi, April 18th 2024. Photo: VANO SHLAMOV/AFP/East News

- What laws or legal mechanisms are lacking in Ukraine to support women's rights? Is the problem solely due to the crisis caused by the war?

- I am not a specialist in Ukrainian affairs - it is worth asking Ukrainian women themselves about this. However, I think the situation is complicated. On the one hand, it is worth asking: how open are state institutions to the voices of minorities, including women? How much do they actually represent groups that are in a vulnerable position in society?

On the other hand, the problem also lies in the way existing norms are implemented. For example, when it comes to protection from violence, one of the most fundamental issues. If such protection does not exist, it is clear that female citizens do not have equal rights.

If they are not protected in their own home or on the street, there is no point in talking about equal opportunities in politics or other fields

And here the question arises: is a state that is undergoing such a deep crisis - military, economic, infrastructural - capable of effectively guaranteeing women the protection from violence? I believe we must demand this, but at the same time, we should understand that it is an extremely difficult task.

- And what about Poland? Is Polish legislation effective in the context of protecting women?

- Yes, in many areas there are quite good legal standards, but often they are not properly implemented. An example can be the changes introduced in February this year - regarding the definition of rape.

According to the new provisions, rape is any violation of sexual boundaries without clear consent. That is, theoretically, now the victim is not obliged to prove that she said «no» - instead, the perpetrator must prove that he obtained consent

At the same time, we do not have any large-scale information campaign on this matter. Most people do not even know that anything has changed. There are no relevant educational programmes. There are not enough training sessions for the police and prosecutors that would allow for the effective implementation of the new standards.

Such matters should be on the front pages of newspapers

«I can't believe we still have to protest this shit». Protest in the USA. Photo: Shutterstock

«Women's rights are not given once and for all»

- The United States was once an example in the fight for women's rights and the implementation of these rights. What about now? Are the suffragettes turning in their graves?

- I hope that the United States will become not only an example of how what seemed to have been achieved can be destroyed, but also teach us how to truly maintain it. It is worth emphasising that, compared to Poland, Ukraine and most Eastern European countries, women's rights in the USA were guaranteed quite late, at a time when most women in Eastern Europe were already working and had a certain degree of financial independence.

In Poland, women gained the right to abortion in 1953, while in the USA, the federal right to terminate a pregnancy was introduced only in the mid-1970s.

Although in the early 1960s and 1970s women were fighting for access to legal abortions, over the last five decades, the USA has created the image of a country where the rights of minorities and women are highly developed

However, this struggle for equality was always tense, and opponents of equal rights never stood aside.

Today, the main difference is that part of the political elite has become extremely conservative, and the system of rights protection at the federal level is beginning to collapse. This particularly concerns decisions of the Supreme Court, which has overturned provisions that guaranteed the right to abortion at the federal level, notably the ruling in Roe v. Wade.

These changes show how important it is to constantly monitor adherence to the principles of equality. Women's rights are not given once and for all. This also demonstrates the link between the rights of women and minorities and democracy.

On the one hand, in undemocratic countries, the erosion of women's rights is very clearly visible, as women are usually the first group to lose their rights. When a rigid power hierarchy is created, women generally end up at the bottom.

On the other hand, criticism of women's rights is often used as a pretext for attacks on democratic values and institutions. Attacks on gender equality today are a tool in the hands of anti-democratic movements, which mobilise society by stirring up fear and convincing people that both gender equality and democracy itself have gone too far. An example is Trump's campaign against Kamala Harris, who was portrayed as a spokesperson for the transgender community, and topics related to funding gender reassignment surgeries in prisons were used to mobilise voters and at the same time to ridicule liberal democracy.

The strategy of right-wing populists is to ridicule the topics of equality, portraying them as absurd and as a threat to women themselves, while at the same time inciting society against democracy as such
Demonstration in support of women's rights in Afghanistan, London, March 8th 2024. Photo: HENRY NICHOLLS/AFP/East News

- What can we, ordinary women, now do in Poland and Ukraine to protect our rights?

- The answer has already been given to us by the suffragettes: no one will grant us rights for free, we must fight for them. And once we have gained them, we must defend them.

It is a bit like marriage. Usually, if we take on all the obligations but do not demand what is ours, the other side will not help and will not voluntarily grant us our rights

The same applies to political life.

It is about voting, supporting organisations that help women, as well as those who take it to the streets - people who mobilise. It is about supporting specific women who act for others. Even if we ourselves are not ready to engage, we can support them. It is about supporting specific female politicians, as well as holding them accountable. It is about checking what they are doing, on what basis, and expressing our opinion. This is something we must never renounce. Whether on Facebook, in public discussions or at the workplace.

We still live in a good place where our voice has weight

We are not in Afghanistan - we are in a place where we have a voice, and we can use it.

We must make an effort, get used to the fact that political activity is simply part of our lives, not a marginal thing that appears only, for example, during elections, or does not appear at all. Because then we voluntarily give up the possibility of changing the world.

There are women who oppose the right to abortion. Of course, they have the right to do so. But unfortunately, they act neither in their own interest nor in the interest of their sisters, friends, or daughters. No one is forcing anyone to have an abortion. But in a world where women are forbidden to do so, it is ordinary women who will pay for this ban with their lives, health, and mental well-being. And we simply should not agree to such a world.

20
хв

Elżbieta Korolczuk: «We still live in a good place where our voice matters. But to avoid losing it, we must use it»

Olga Pakosh

Over the past week, former President Donald Trump has mentioned various figures regarding the military aid the United States has provided to Ukraine over three years of war. He has cited amounts such as $500 billion and $350 billion.

According to estimates by the "Economists for Ukraine" group, the military aid transferred by the U.S. to Ukraine amounts to $18.3 billion. An additional $32.6 billion represents direct budgetary support in the form of reimbursements, which was distributed, among other means, through the World Bank. Meanwhile, the U.S. government has assessed the total volume of its military aid to Ukraine at $65.9 billion.

— We analyzed a vast amount of publicly available data and identified the reasons for discrepancies in the reported figures, — explains Anastassia Fedyk. — When considering only military aid, our experts assessed all the equipment and technology Ukraine was set to receive, taking into account their condition, age, and usability. It makes a significant difference whether equipment was newly manufactured by American companies last year or if it had been out of use for over a decade and was marked for decommissioning. Evaluating all such equipment at the same value is incorrect.

"In 2024, the total amount of military aid to Ukraine constituted 0.25% of the U.S. annual federal budget" — Anastassia Fedyk

For instance, while the U.S. Department of Defense reports that it has transferred $31 billion worth of weapons and ammunition to Ukraine (under the Presidential Drawdown Authority, which allows the U.S. president to provide military aid from Pentagon stockpiles without congressional approval), the majority of this equipment was outdated and no longer in use by the U.S. Armed Forces. According to expert estimates, the actual value of this aid is around $12.5 billion.

Another crucial aspect to consider when calculating expenses is how much the United States has gained in profit or other benefits by providing aid to Ukraine.

— We plan to analyze this aspect in detail in our next study and evaluate the specific economic benefits the U.S. has gained from military and financial support to Ukraine. This includes increased profits for the defense industry and new contracts for American companies, — notes Anastassia Fedyk.

Scholars from the University of California, Berkeley, the Stockholm School of Economics, Minerva University, and the AI for Good Foundation worked on the report for approximately two months. "The main goal of this study is to prevent disinformation and the spread of false data regarding U.S. aid to Ukraine. It also aims to demonstrate, using concrete figures, that European countries and the United Kingdom have provided Ukraine with equipment, weapons, and other types of aid in proportions comparable to the U.S. contribution," Fedyk explains. Notably, the European Union estimates the total volume of its financial, military, and humanitarian assistance at $145 billion, while the United Kingdom has provided nearly $16 billion.

Why, then, does former U.S. President Donald Trump exaggerate the aid figures so drastically? According to Anastassia Fedyk, this may be an attempt to negotiate more favorable terms in upcoming resource agreements or a strategy to discredit the previous administration by portraying its policies as unprofessional and wasteful. Specifically, Trump may be trying to create the impression that his predecessors neglected American citizens while allegedly spending "enormous" amounts to support Ukraine, which is suffering from the war with Russia.

— That is why it was important for us to present accurate data — specific amounts, figures, and facts — to show the real state of affairs. We wanted to prove that American citizens were not deprived of access to social or government services due to aid to Ukraine, explains Anastassia Fedyk.

On the contrary, many people gained jobs, and companies involved in the production and supply of aid expanded their manufacturing capacities and contributed to budget revenues

In her opinion, the results of this analysis will also be useful for Ukraine, as they will allow for negotiations on equal terms, provide a better understanding of the real value of the aid received, and prevent manipulations regarding its scale.

The researchers from "Economists for Ukraine" also analyzed allegations of corruption and possible embezzlement of funds coming from the U.S.

They found that the level of corruption associated with the use of American aid is among the lowest compared to all other countries that have received support from the United States

— Accusations of corruption can harm Ukraine’s reputation as an aid recipient. However, thorough audits indicate that Ukraine has handled the provided funds responsibly. Moreover, budgetary assistance was granted in the form of expense reimbursements based on receipts. This should be emphasized to prevent the formation of a negative image, which some try to impose, notes Professor Fedyk.

In her view, American citizens' attitudes toward Ukraine have not deteriorated, but many still do not fully understand the actual scale of aid provided to Ukraine. Americans continue to support Ukraine and consider their assistance important and beneficial. Therefore, it is crucial to spread truthful information to avoid misunderstandings, even when high-ranking officials fuel such misunderstandings.

Economists for Ukraine is a non-partisan economic think-tank, part of the AI for Good Foundation, a US 501(c)(3) Public Charity whose mission is to promote economic and community resilience. The Economists for Ukraine network includes more than 400 economists representing the world’s leading academic, scientific, and economic institutions.

20
хв

How Much Did U.S. Aid to Ukraine Really Cost? A Study by Economists for Ukraine

Olga Pakosh

You may be interested in ...

Ексклюзив
20
хв

Olena Rozvadovska: «Whether big or small, war always affects children»

Contact the editors

We are here to listen and collaborate with our community. Contact our editors if you have any questions, suggestions, or interesting ideas for articles.

Write to us
Article in progress